BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ'NDE KUDÜS TEPKİSİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NDE KUDÜS TEPKİSİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Yoklama ve bir önceki meclis özetinin onaylanmasının ardından söz alan Başkan Kafaoğlu, mecliste grubu bulunan AK Parti, CHP ve MHP’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına tepki olarak hazırladıkları ortak açıklamanın okunacağını duyurdu. Kudüs’ün statüsünün değiştirilemeyeceğini ve Birleşmiş Milletler kararlarının ihlal edilemeyeceğini ifade eden Başkan Kafaoğlu “Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs özgür değilse Dünya özgür değildir” dedi.

Başkan Kafaoğlu’nun konuşmasının ardından hazırlanan ortak açıklama okundu. AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Cankul, CHP Grup Başkan Vekili Dursun Mirza ve MHP adına Yusuf Özenç’in imzalarını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

KUDÜS DÜNYA ESENLİĞİNİN GÖZBEBEĞİDİR

“Kudüs, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreğidir. Kudüs, ilk kıblemiz Harem-i Şerif’le birlikte üç semavi dinin kutsal mekânlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğimizi kazanmış olan bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkleriyle barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşından sonra Kudüs merkezde olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki, siyasi dram yaşanmıştır. Filistin sorunu dediğimiz ve gerçekte bir insanlık sorunu olan konu, bu yaşayanların bir ürünüdür ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündemindedir. 1947’den bu yana Birleşmiş Milletler kararlarında Kudüs’ün İsrail hakimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden sonra ise yine Birleşmiş Milletler İsrail’i Kudüs’ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırmıştır. Keza İsrail’in 1980’deki ilhak kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce kınanmış, bu konuda İsrail Hükümeti’nin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail’deki diplomatik misyonların Kudüs’te bulunmayacağı ifade edilmiştir.”

YENİ İNSANİ DRAMLARA SEBEP OLABİLİR

“İsrail’in bu türden politikalarını özetleyen, ‘Kudüs’ü başkent yapma’ girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran Amerika Birleşik Devletleri’nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek bir yola girmesi asla kabul edilemez. ‘Filistin Sorunu’nu çözme, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana ‘arabulucu’ olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan Amerika’nın bugünkü tavrı, bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak bir yaklaşımdır. Halen ‘Filistin Sorunu’nu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar bu girişim karşısında muhakkak büyük darbe alacak, Ortadoğu’da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ile Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında, Türkiye Cumhuriyetini oluşturan 80 milyonun her ferdinin, Birleşmiş Milletlerin kararları hilafatına, Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimleri, kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesini Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak dünya kamuoyuna ifade ve ilan ederiz.”

Açıklamanın okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan önergeler komisyonlara havale edilirken, komisyonlardan gelen gündemler meclis onayına sunuldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen birleşimde; ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları hazır bulundular.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.