BÜTÜN KURUMLARLA EL ELE | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BÜTÜN KURUMLARLA EL ELE

Paylaş
 

2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından toplam bütçesi 15 Milyon TL olan “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi” konulu Mali Destek Programı kapsamında, tamamlanan değerlendirmeler sonucu başarılı bulunan projeler için imza töreni gerçekleştirildi.
GMKA Balıkesir merkez binasında, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından gerçekleştirilen törene, GMKA Yönetim Kurulu Başkanı Vali Ersin Yazıcı, İlçe Kaymakamları ile başarılı bulunan proje sahipleri olan kamu kurum ve kuruluşlardan gelen temsilciler katıldı.

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ
GMKA Program Yönetim Birimi uzmanlarından Tuğba Bozkurt’un sunumunun akabinde, Vali Ersin Yazıcı da bir konuşma yaptı.

Sanayi ve hizmet sektöründe de insan altyapısının daha donanımlı hale getirilmesi, kaliteli insan gücünün işgücü piyasasına arz edilmesi, üretimin nitelikli hale getirilmesi bakımından son derece önem taşıdığını ifade eden Vali Yazıcı, “Bu çerçevede de Balıkesir olarak mesleki ve teknik eğitime verilecek destekten layıkıyla yararlanmamız lazım. Özellikle mesleki ve teknik okullarımıza çok önemli roller düşüyor. Dolayısıyla kendi elemanlarımızı kendimiz yetiştirmemiz lazım. Bu konuyu önemsemenizi istiyorum. Her işin merkezindeki insanın bu kabiliyetlere yeteneklere bu donanıma ihtiyacı olan sanayi kuruluşlarına hazır etmemiz lazım. Bunu da hep birlikte yapacağız. Bizim eğitimle uğraşmamızın meslek liseleri ile sürekli haşır neşir olmaya gayret edişimizin altında da bu yatıyor. Kalifiye olmak durumundayız, çağı yakalamak durumundayız. Sanayinin isteklerini karşılama durumunda ve mecburiyetindeyiz. Hatta bunu sağlamak da bizim görevimiz. Devamında da başarabilirsek bu alanda biraz daha para ayırıp tekrar bu alana destek yapmak istiyorum. Başarabilirsek buraya 10-15 milyon daha aktarabilirsek bu alana biraz daha katkı sunmak istiyorum.”dedi.

GÜDÜMLÜ DESTEK PROJELERİNDEN YARARLANMAK ÇOK ÖNEMLİ
Güdümlü destek projelerinden yararlanmanın çok önemli olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, “Çünkü bu projeler bütün sanayicilerimizin çalışmalarına altyapı teşkil edecek nitelikte ve onları destekleyecek nitelikte. Bu programlar kapsamında ilimizin bu yıl gerektiği gibi destek alması için tüm sanayici ve iş adamlarımızdan, kar amacı gütmeyen kuruluşlarımızdan güzel çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Bu programların hem Balıkesir için, hem bölgemiz için hem de ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

BÜTÇESİ EN FAZLA OLAN, TEK SEFERDE İLAN EDİLEN MALİ DESTEK PROGRAMI
2018 yılı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın Ocak 2018’de ilanı gerçekleştirilmiş olup, Haziran 2018 ise tamamlanan değerlendirmeler sonucunda başarılı projelerin ilanı gerçekleştirilmiştir. Genel amacı Güney Marmara Bölgesinde bölgenin ihtiyaç duyduğu alanlarda işgücü niteliğinin artırılması olarak belirlenen programda; mesleki eğitimde kalitenin yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla artırılması; iş dünyası ile meslek eğitimi veren kurumlar arasında işbirliğinin artırılması ve mesleki eğitime erişimde güçlük çeken kesimlerin mesleki eğitime erişiminin sağlanması öncelikleri ele alınmıştır. Ele alına bu öncelikler çerçevesinde toplamda 79 başvuru alınmıştır.
15 milyon TL bütçeli programımıza toplamda 40 milyon destek talebi içeren 79 projenin değerlendirmesi sonucunda 48 proje başarılı bulunmuştur. Bu projelerin 29 tanesi Balıkesir’de 19 tanesi ise Çanakkale’de bulunan kurumlara aittir. Başarılı bulunan projelerin toplam destek talebi 23,5 milyon TL’dir. Fakat program bütçemizin 15 milyon TK olmasından kaynaklı toplamda 34 proje desteklenebilecek olup, bu projelerin 22 tanesi Balıkesir, 12 tanesi ise Çanakkale’de bulunan kurumlara aittir.
Desteklenecek projelerin arasında ilk sırada MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlar yer almaktadır. Toplamda 21 proje ile ilk sırada yer alan ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini içeren bu grubu, 4 projeyle il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri takip etmektedir.
Balıkesir ilinde desteklenecek olan 22 proje için 8 milyon 627 bin TL kaynak ayrılmıştır. Bu projelerin toplam bütçesi ise 9 milyon 597 bin TL’dir. Balıkesir ilinde desteklenecek olan MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı toplam 13 kurumun destek bütçesi 5 milyon 87 bin TL olup, ilimiz için kullandırılacak kaynağın %59’una tekabül etmektedir.

Balıkesir’de desteklenmeye hak kazanan projelerin listesi ise aşağıdaki gibi olup, programımıza başvuruda bulunan tüm başvuru sahiplerine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eder, başarılı proje sahiplerini tebrik ederiz.

Altıeylül
100. Yıl Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
Altıeylül
Balıkesir Açık Ceza İnfaz Kurumu
Altıeylül
Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Karesi
Balıkesir İMKB Mesleki Teknik Ve Anadolu Lisesi
Altıeylül
Balıkesir Üniversitesi
Altıeylül
Hüma Hatun Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü
Altıeylül
Mehmet Vehbi Bolak Ticaret Meslek Lisesi
Altıeylül
Organize Sanayi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
Ayvalık
Ayvalık Şehit Abdullah Tayyip Olçok Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
Balya
Balya Atatürk Çok Programlı Lisesi
Bandırma
Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Bandırma Meslek Yüksek Okulu
Bandırma
Edincik Recep Gencer Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
Bigadiç
Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
Bigadiç
Bigadiç Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi
Edremit
Edremit Mesleki Eğitim Merkezi
Edremit
Saniye Karagözoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi
Edremit
Yılmaz Akpınar Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
Gönen
Sarıköy Çok Programlı Anadolu Lisesi
Havran
Havran Mesleki Eğitim Merkezi
İvrindi
İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
Sındırgı
Sındırgı Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
Susurluk
Susurluk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAPILACAK!!! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.