foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

BURAM BURAM TARİH KOKAN KEPSUT

ERSİN YAZICI
Paylaş
 

Türkiye’nin turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerinden Balıkesir’in şirin bir ilçesi olan Kepsut’tan tarih fışkırıyor.
Her köşesi tarih kokan ve geçmişin izlerini taşıyan Kepsut, Balıkesir’e yakın olmasına rağmen eski dokusunu koruyabilmiş bir ilçe. Tarihi açıdan zengin yerler her zaman daha ilginç ve etkileyici gelir. Çünkü bir yaşanmışlık, eskilik vardır. Tarihi eskiye dayanan ve günümüzde hala izleri bulunan Kepsut’ta böyle bir ilçemiz. Zaman zaman şehrin karmaşasından ve yoğunluğundan sıkılıp kendinizi sakin, huzurlu, samimi ve tarih kokan bir ortamda bulmak isteyebilirsiniz. Böyle zamanlarda görmek isteyebileceğiniz bir ilçeye sahiptir Balıkesir. Sizi hiç tereddüt etmeden içtenlikle karşılayıp kucaklayarak, elinizden tutup geçmişte yolculuğa çıkaran bu şirin ilçenin adı Kepsut’tur. Yemyeşil bir doğa içinde yer alan ilçede, gezeni zaman yolculuğuna çıkaran tarihi binalarla süslü.
KENTE KİMLİK KAZANDIRAN TARİHİ ESERLER
Kente kimliğini kazandıran tarihi eserlere büyük önem veren Vali Yazıcı, Kepsut’ta bulunan eski Kışla Merkezi ve Türkiye’nin ilk Ziraat Okulunda incelemelerde bulunarak Kaymakam Murat Atıcı’dan bilgi aldı.
YENİ BİR DESTİNASYON MERKEZİ
Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir’in çok kıymetli tarihi eserlerle donatılmış olduğunu ifade ederek, ” Kepsut ilçemizdeki eski kışla ve ziraat okulu olarak kullanılan, muazzam bir yapıya sahip olan binayı yapılacak çalışmaların ardından nasıl değerlendirebiliriz diye incelemelerde bulunduk. Kepsut ilçemizin tarihi ve kültürel değerlerini ziyaret etme imkânımız oldu. Kepsut ilçemiz gerçekten çok güzel bir ilçe. Hem tarihi açıdan hem doğal güzellikleri hem de kültürel değerleri açısından son derece zengin bir ilçemiz. Şu anda bu değerleri ortaya çıkarmak için çalışmalar devam ediyor. İnşallah bu çalışmaların devamı gelecek ve bunların tamamı gün yüzüne çıkartılıp vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. İnanıyorum ki tüm bunlar ortaya çıktığı zaman Kepsut ilçemiz bir turizm ve önemli bir turizm destinasyon merkezi haline gelecektir.” şeklinde konuştu.
BİRÇOK UYGARLIK BU TOPRAKLARDA İZ BIRAKMIŞ
Bölgede farklı alternatifler oluşturulması ve turizmi ön plana çıkaracak çalışmaları önemsediklerini dile getiren Vali Yazıcı, ” Kepsut tarih, doğa, kültür, tarım, hayvancılık her türlü değeri bünyesinde barındıran eşsiz bir ilçe. Kepsut’un doğal yapısının her alanda korunup bozulmaması, Balıkesir’e yakın olması bir farklılık oluşturuyor. Eski Kışla Merkezi, Seyir Tepesi, doğal güzellikleri, yöresel yemekleri doğal olarak bu rotadaki farklarımızdır. Birçok yerleşim merkezinde bulamayacağımız doğal güzellikleri bir arada Kepsut’ta bulabiliyorsunuz. Somut ve soyut kültürel değerlerimizin korunarak yaşatılması en büyük amacımızdır. Birçok uygarlık bu topraklarda izler bırakmış. Bu izleri bulup takip etmek ve gün ışığına çıkarmak gerek. Ancak bu mekân ruhuyla, Kepsut’un kültürüne, değerlerine, medeniyetine, geleceğine, sosyokültürel gelişimine ve sanatsal yaşamına katkı sağlayacak bir yapı. Bu eser de zamanın içinde sürekli olduğunu köklü bir geçmişi olduğunu gösteriyor. Buraları yerli ve yabancı turistlerimizin görmek isteyeceğini ve görmesi gerektiğini düşünüyoruz. İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, Valilik olarak üzerimize düşeni yapıyoruz.” dedi.
BÖLGENİN DÜNYADAKİ MARKA DEĞERİ ARTACAK
Turizm potansiyelini artıracak projeler geliştirdiklerini belirten Vali Yazıcı, ” Bu tarihi değerleri, eserleri herkes görebilsin ve ilçemizin turizm potansiyeli artsın istiyoruz. Dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesi hem bölgeye ekonomik katkı sağlayacak hem de bölgenin dünyadaki marka değerini artıracaktır. “diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.