BU MÜZEDE 'MATEMATİK' SEVDİRİLİYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
tolga tosun

BU MÜZEDE ‘MATEMATİK’ SEVDİRİLİYOR

Paylaş
 
BENGİ Projesi kapsamında matematiği soyut kavramlardan çıkarıp oyun haline getirerek öğrencilere sevdirmek amacıyla Muharrem Hasbi Anadolu Lisesinde kurulan Tales Matematik Müzesi’nin açılışını Vali Ersin Yazıcı yaptı.

Türkiye’nin ilk ve tek Matematik Müzesi olan Tales Matematik Müzesi, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor. Okulların yoğun ilgi gösterdiği müzenin son ziyaretçileri ise Vali Ersin Yazıcı ve Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi öğrencileri oldu.

FARKLI TANITIM İSTASYONLARI KURULDU
Tales Matematik Müzesi’nde Fibonacci sayıları, Pi sayısı, Sam Loyd Puzzle, Dört Renk Problemi, Penrose Yüzeyler, ayna – açı ilişkisi – simetri, Ames Odası, Parabol, Sikloit, Kare Tekerlek, Graf Teorisi, Pick Teoremi, Gauss Yöntemi, Basit Harmonik diziler gibi farklı istasyonlarda öğrencilere uzmanlarca bilgi veriliyor.

GÖRSEL VE DOKUNSAL OLARAK MATEMATİĞİ HİSSETTİLER
Tales Matematik Müzesin’nde matematiğin daha önce hiç görülmemiş taraflarını keşfeden öğrenciler, görsel ve dokunsal olarak matematiği hissettiler. Kendi alanında uzman matematik eğitmenleri ile matematiği hikayelerle dinlediler. Günlük hayattaki matematiğin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun istasyonlarda matematiği soyut olmaktan çıkarıp somut hale getirerek matematiğe dokundular ve problemlerin farklı çözüm yolları olabileceğini yaşayarak gördüler.

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK ÖZEL MATEMATİK MÜZESİ
Organizasyon firması sorumlusu Göker Cihan, TALES Matematik Müzesinin 27 Mayıs 2015 tarihinde Aydın’da kurulan Türkiye’nin ilk ve tek özel matematik müzesi olduğunu belirterek “Almanya’da yaklaşık 10’a yakın matematik müzesi var. Biz bu çalışmaları yakın takip ederek, gerekli Ar-Ge çalışmaları yaparak Türkiye’ye kazandırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapısını çaldık ve gerekli onaydan sonra 2015 yılında kurulduk. 2015’den bu yana okullarımız kültür gezileriyle birlikte Efes, Meryem Ana gibi kültür gezileri yaparken Matematik Müzemizi de ziyarete geldiler. Fakat şöyle bir sıkıntı vardı. Özellikle devlet okulları, köy okulları bize ulaşamıyordu. Biz de yaptığımız çalışmayla bakanlığın kapısını tekrar çaldık ve müzemizi gezici hale getirmek istediğimizi söyledik. Geçen sene 13-14 Mart Matematik Haftası’nda böyle bir çalışmaya ilk imza atarak bir ekibimiz Bursa, diğer ekibimiz ise Bandırma’dan başlayarak böyle bir çalışma yaptık. Şu anda 295. noktadayız. Altı tane farklı mobil ekibimiz var. Bu ekipler bölgelere dağılmış ve olabildiğince fazla öğrenciye ulaşmaya çalışıyoruz. Balıkesir’de de ilk böyle bir organizasyon için Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi ile başladık. Çok güzel bir organizasyon oluyor. Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin bakış açısı çok güzel. 2 gün boyunca buradayız ve herkesi burada matematiğe dokunmaya davet ediyoruz. Öcü mantığıyla baktığımız matematiğin aslında doğada olduğunu, görülebilir ve dokunulabilir olduğunu ispatlamaya çalışıyoruz. Burada farklı materyaller var. Öğrencilerimize farklı seanslar uyguluyoruz. İlk önce anlatımımız oluyor, daha sonra öğrendiklerini pekiştirme açısından serbest zaman veriyoruz. Çalışmamız çok etkin bir şekilde devam ediyor” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE BÜYÜK KATKISI OLACAK
Müzeyi gezerek bilgiler alan Vali Ersin Yazıcı da yaptığı değerlendirmede, “Gezici Matematik Müzesi bence işin temelini alma ve matematiği sevme anlamında öğrencilere büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Sponsorumuzu, okul idaresini böyle bir etkinlikten dolayı tebrik ediyorum. Diğer okullarımızı, diğer liselerimizi de davet etsinler, okullarımız bundan istifade etsinler. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Açılış törenine Vali Ersin Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik ve Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı katıldı.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAPILACAK!!! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.