foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

BU CENNET KÖŞEMİZİ YENİDEN AĞAÇLANDIRACAĞIZ

4
Paylaş
 

Vali Ersin Yazıcı, Ayvalık ilçesinin Şeytan Sofrası eteklerindeki Tımarhane Adası sırtlarındaki Cennet Koyu’nda 17 Ağustos’ta çıkan orman yangınında zarar gören 20 hektarlık alanda incelemelerde bulundu.
Vali Ersin Yazıcı, 17 Ağustos’ta çıkan yangında zarar gören bölgenin yeniden ağaçlandırılacağını belirterek, “Asla ve asla yanan ormanlık alanların başka bir amaçla kullanılması mümkün değildir.” dedi.
Tımarhane Adası sırtlarındaki Cennet Koyu’ndaki yangında zarar gören alanda incelemelerde bulunan Vali Yazıcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 20 hektarlık alanda 10 bine yakın ağacın kül olmasından büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.
ÇOK KISA SÜRE İÇERİSİNDE MÜDAHALE ETTİK
Nedenini henüz tespit edemedikleri fakat başlangıç noktası itibarıyla iki ayrı noktadan çıkan yangında sabotaj ihtimali üzerinde de durduklarını belirten Vali Yazıcı, “Yangına 30-40 dakikalık bir sürede ilk müdahale yapılmış, Orman Bölge Müdürlüğümüze ait, Çanakkale ve diğer illerden gelen takviyelerle birlikte hem havadan hem karadan müdahalelerle, 16.10 civarında başlayan yangın 19.00 sıralarında kontrol altına alınmıştır. Yani yaklaşık 3 saatte çok şükür daha da büyümeden yangını kontrol altına aldık.” diye konuştu.
BÖLGE YENİDEN AĞAÇLANDIRILACAK
26 yıldan bu yana mülki idare amirliği görevlerinde bulunduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Son 8-10 yıldan bu yana gerçekten devletimizin gücü ve imkânı, Orman Bakanlığına sağladığı imkanlar geliştiği için çok şükür ki bu tür yangınları çok kısa sürede kontrol altına alabiliyoruz. Ama arzu ediyoruz ki bu tür olaylar hiç yaşanmasın. Şu an ekiplerimiz sahada. En seri şekilde dikim zamanı olan Ekim sonu ile Kasım ayı başında yanan alan dikime hazırlanmış olacaktır. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun da yaptığı açıklamada basına verdiği bilgiler doğrultusunda; asla ve asla yanan ormanlık alanların başka bir amaçla kullanılması mümkün değildir. Böyle bir örneği de yoktur. Bu konuda yapılan açıklamaları anlamakta güçlük çekiyoruz.”dedi.
BİR TANE ÖRNEK BİLE YOK
Orman Bakanlığının, Orman Genel Müdürlüğünün yanan alanların başka türlü değerlendirilmesi için bir çalışması bulunmadığını aktaran Vali Yazıcı, “Bir tane örnek bile yoktur. İsterdik ki 10 bine yakın ağacımız yok olmasın. İsterdik ki bu yangın oluşmasın. Ama olduktan sonra müdahale ettik, söndürdük. Şimdi ise bu bölgenin rehabilitasyonu yapılacaktır. Yeniden ağaçlandırılacaktır.” diye konuştu.
HEP BİRLİKTE BU GÜZEL ALANI AĞAÇLANDIRACAĞIZ
Devletin gücü ile imkânı, insan ve maddi kaynaklarının ağaçlandırma için fazlasıyla yeterli olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Vatandaşlarımız ile sivil toplum kuruluşlarının vereceği katkılardan da memnuniyet duyarız. Ancak bu katkılar bizim koordinasyonumuz dahilinde gerçekleşebilir. Hep birlikte bu güzel alanı, bu nadide alanı, bu cennet köşesini yeniden ihya edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.
Vali Yazıcı’ya Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Bursa 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Edremit Orman İşletme Müdürü Canan Avcu, Ayvalık Orman İşletme Şefi Deniz Meltem, Milli Parklar ve Doğa Koruma Balıkesir Şube Müdürü İlker Baldan, Burhaniye Şefi Atasay Tanrısever ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekibi eşlik etti.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2018 başlıklı makalemizde Bandırma yeni yıl programları, Bandırma Yılbaşı Programları ve bandırma yılbaşında sahne alacak sanatçılar hakkında bilgiler verilmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.