Bu Besinler Birlikte Daha Güçlü | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Bu Besinler Birlikte Daha Güçlü

Paylaş
 
google haberlerde takip et

İşte bir araya geldiklerinde daha faydalı olan besin kombinasyonları.

Sağlıklı beslenme sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturuyor. Yapılan araştırmalar bazı besinlerin birlikte tüketilmesinin daha yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Tükettiğiniz besinlerden maksimum fayda sağlamak istiyorsanız bu besinleri birlikte tüketin. İşte bir araya geldiklerinde daha faydalı olan besin kombinasyonları.

Yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler

Her beş kadından birinde görülen demir eksikliğine bağlı anemi beslenme programlarında demirin besinsel kaynaklarına olan ilgiyi artırır. Vücut için biyoyararlığı artıracak nitelikte küçük değişiklikler emilimin artmasına yardımcı olabilir. Yumura kaliteli bir protein kaynağı olmakla birlikte demir mineralinden de zengin bir besindir. Maydanoz, roka, tere,nane, biber gibi C vitamininden zengin sebzelerle birlikte tüketildiğinde vücut için kullanım oranı artar. Kırmızı et demirin en iyi kaynağı olmakla birlikte yine yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir salata ile tüketildiğinde biyoyoararlılığı artar. Kurubaklagiller demirin bitkisel kaynaklarıdır ve vücut için kullanım aşamasında kırmızı ve turuncu biber gibi yoğun C vitamini kaynaklarıyla tüketilmesi vücuda yarar sağlayıcı niteliktedir. Nohut, mercimek, fasulye gibi kurubaklagil yemeklerinin içine kırmızı biber ilavesi yapılabilir.

Domates ve zeytinyağı

Likopen kuvvetli bir antioksidan olup domateste fazlasıyla bulunmaktadır. Likopenin vücutta kullanımını artırmak adına zeytinyağı ilavesinde bulunulabilir ve likopenin emilebilirliği artırılabilir. Bununla birlikte domates, havuç, kırmızı biber gibi kuvvetli keratinoidlerin zeytinyağı ile birlikte tüketiliyor olması da emilebilirliği artırmakla birlikte yapılan çalışmalarda kalp sağlığını desteklediği ortaya konulmuştur.

Balık ve brokoli

Balık, antioksidan kapasitesi yüksek ve vücutta birçok reaksiyonda yer alan selenyumun iyi bir kaynağıdır. Brokoli ise sulforaphan içerir yaplıan çalışmalar antioksidan kapasitesi yüksek bu iki bileşenin birlikte kullanılmasının kanser hücrelerine karşı daha etkili olduğunu işaret etmektedir.

Yulaf ve elma

Yulaf çözünür bir lif olan betaglukan içerir. Çözünür lifler, kan şekeri ve kan kolesterol düzeylerinin dengelenmesini sağlar. Elmanın içinde bulunan pektin ise kolesterol dengesinin sağlanmasına yardımcıdır. Yapılan çalışmalarda, günde 2 adet orta boy elma tüketiminin kolesterol seviyesini yüzde 16 oranında azalttığı ortaya koyulmuştur. Yulaf ezmesine elma ekleyerek posa içeriğiyle birlikte daha uzun süre tokluk sağlanırken kan şekeri ve kolesterolünün dengelenmesine de yardımcı olur.

Somon balığı ve sarımsak

Klinik çalışmalar, sarımsağın periferik arter hastalığının önlenmesi, kan kolesterol, trigliserid, lipit seviyetlerinin düşürülmesi, ateroskleroz riskinin azaltılmasında etkili olduğunu ortaya koymuştur. Omega 3 yağ asitleri ise kan lipit profili üzerinde olumlu etkilere sahip olup somon balığı iyi bir kaynağıdır. Birlikte tüketildiğinde kalp sağlığını destekleyici etkisi artırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Web Tasarım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.