bozcaada-ruzgar-gulleri
bozcaada-ruzgar-gulleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Denizi’nde bulunan Bozcaada, tek köyü olmayan ilçedir.  Bu güzel adada mimari açıdan, Türk ve Rum kültürlerine ait yapılar barındırır ve bu iki kültürün izlerini taşır. Çınar Çarşı Caddesi’nin bulunduğu yer önceleri dere imiş. Bu dere, Türk Mahallesi ve Rum Mahallesini birbirinden ayırırmış. Bozcaada’da bulunan Türk Mahallesinin adı Alaybey Mahallesi, Rum Mahallesinin adı Cumhuriyet Mahallesidir.  Alaybey Mahallesinde Türk Kültürünün ve Türk Mimarisinin izlerine rastlanır. Cumhuriyet Mahallesinde ise Rum Kültürünün izlerine ve Rum mimarisine rastlanır. Adanın sit alanı olması nedeniyle, buradaki evlere izinsiz olarak tadilat yapılamamakta ve bu sayede adanın kendisine has dokusu bozulmamaktadır. Bozcaada’da gezilecek yerler arasındaki ilk yerdir.

Bozcaada’nın mimarisi nasıldır? Sorusuna hem Türk Mimarisinin hem de Rum Mimarisinin izlerini taşıdığını söyleyebiliriz. Alaybey Mahallesinde (Türk Mahallesi) sokakların yapısı kıvrımlıdır ve dardır, Cumhuriyet Mahallesinde (Rum Mahallesinde) ise sokaklar geniş bir yapıdadır. Türk Mahallesinde evler ya cumbalı ve iki katlı, ya da tek katlı taş evler tarzındadır. Rum Mahallesi, geçirmiş olduğu yangın nedeniyle Amerikalı mimarlar tarafından yeniden planlanmış ve ızgara planı ile hazırlanan birbiri ile benzer genişlikte olan sokaklar şeklinde yeniden oluşturulmuştur.

Bozcaada’nın yerleşim yeri neresidir? Sorusunun cevabı için, sadece şehir merkezinde yerleşim olduğunu söyleyebiliriz. Bağların arasında tek tük olarak konumlanan bağ evleri bulunuyor. Bağ evleri “dam” ve “kule” olarak iki şekilde inşa ediliyor.

Fotoğraf : Pexels.com

 

 

 

Bir önceki yazımız olan En Çok Beğenilen Gelinlik Modelleri 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bozcaada’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma