BOSTANCI: MÜLKLERİN SATIŞINA KARŞIYIZ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

BOSTANCI: MÜLKLERİN SATIŞINA KARŞIYIZ

Paylaş
 

AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı, gazetecilere yaptığı açıklamada yerel yönetimden bu güne kadar doğrudan temin yoluyla yapmış olduğu alımlar ve bu alımların hangi firmalardan yapıldığını kamuoyuyla paylaşmasını talep ettiklerini söyledi.
Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın değişik tarihlerde “satan değil alan belediye olacağız ”şeklindeki açıklamalarını anımsatan Bostancı “2015 yerel seçimleri sonrasında dönemin belediye başkanı Sedat Pekel 12 milyon TL nakit parayla Bandırma Belediyesini Dursun Mirza’ya devir etti. Bazı projeleri uygulamaya koyacaklarını öne süren Mirza ve ekibi bunun yanı sıra bir kamu bankasından 8,5 milyon TL kredi kullandı. Bunun dışında 13 milyon TL’ye Kale Grubuna arazi satışı yapıldı. Toplam 33 milyon TL tutarındaki kaynaktan sadece 10,5 milyon TL’si pazar yerine harcandı. Son olarak yerel yönetim Grand Asya Otel’de bulunan hisselerini satıyor. Bu kaynaklar hangi projeler için harcanacak? AK Parti grubu olarak yerel yönetimden bu güne kadar doğrudan temin yoluyla yapmış olduğu alımlar ve bu alımların hangi firmalardan yapıldığını kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz” dedi.
Bandırma Belediyesinin 2016 yılı tahmini bütçesini 110 milyon TL olarak ön gördüğünü dile getiren Bostancı, ”Bunun gerçekleşme oranı çok düşüktür. Bu bütçe ancak 70 milyon TL olarak gerçekleşebilir. Ortada 40 milyon TL tutarında bir açık var. Yerel yönetim 2016 yılında da bütçe açığını belediye mülklerini satarak mı kapatmayı ön görmektedir? Yerel yönetim belediye mülklerini satmaktan biran önce vazgeçerek kendisine sabit gelir kaynakları oluşturacak çalışmalar yapmalıdır. Yüzde 58’lerde kalan tahsilat oranları yükseltilmelidir. Tahsilat oranları yükseltilmeli ve sabit gelir kaynaklarını oluşturulmalıdır. Bunun yapılmaması halinde bütçe açığı her sene katlanarak büyüyecektir” ifadesini kullandı.
Bandırma Belediyesinin yapamadığı hizmetleri büyükşehre bağlayıcı davranıştan biran önce vazgeçmesi çağrısında bulunan Bostancı “Yerel yönetim aksattığı belediyecilik hizmetlerini sadece büyükşehir yüzünden olduğunu söylemlerinden vazgeçmeli. Her seferinde büyükşehir olmasaydık İller Bankası’ndan bu kadar gelecekti şeklinde söylemleri artık duymak istemiyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.