"BİZİM ÇOCUKLARIMIZ" KAPIDAĞ'I KORUMAK İÇİN KAMP KURDU | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

“BİZİM ÇOCUKLARIMIZ” KAPIDAĞ’I KORUMAK İÇİN KAMP KURDU

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Bandırmalı çocuklar, iklim krizine dikkat çekmek için Kapıdağ’da yedi gün sürecek bir kampın startını verdi. Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği’nin organize ettiği kampta plastik atıkların toplanmasının yanı sıra birçok etkinlik düzenlenecek.
Bandırma’da dezavantajlı çocukların sosyal ve kültürel gelişimi için çalışmalar yapan Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği, iklim krizi ve doğal yaşamın korunmasına dikkat çekmek için çocuklarla birlikte Kapıdağ’da kampa başladı. Her gün farklı bir köyde kamp kuracak olan ekibin ilk durağı ise Hamamlı Köyü oldu.
Hamamlı Köyü’nde çadırlarını kuran ekip Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma İhtisas Derneği (BANDAK) Başkanı Mustafa Anadol rehberliğinde, Antik Kyzikos kenti içinde bulunan kolezyuma yürüyüş gerçekleştirdi. Anadol, çocuklara kolezyum ve kolezyumun ortasından geçen Kleita Deresi hakkında bilgi verdi.
“Çocuklar Doğayı Tanıyacak”
Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Alev Şengönül, çok yönlü bir proje ortaya koyduklarına dikkat çekerek “Projemizin en önemli ayağı olan Kapıdağ kampına, Hamamlı köyünde başlamış bulunuyoruz. BANDAK’tan değerli dostlarımızın rehberliğinde, bir hafta boyunca yürüyüşler düzenleyeceğiz ve bu yürüyüşler sırasında bulduğumuz plastik atıkları toplayarak, doğal yaşamın korunmasına dikkat çekeceğiz. Kapıdağ, doğal yaşamın zenginliğinin yanı sıra tarihi olarak da çok değerli bir alan. Bu sebeple bölgedeki zenginliğin yok edilmemesi için bir farkındalık çalışması gerçekleştiriyoruz” dedi.
Şengönül, projenin isminde de belirtildiği gibi çocuk katılımına özel bir önem gösterdiklerini belirterek “’Bizim Çocuklarımız’ daha önce de yaşadıkları bölgede çöp toplama etkinliği düzenlemiş, çevrenin kirletilmemesi konusunda kamuoyuna çağrıda bulunmuşlardı. Şimdi doğayı daha yakından tanımaları için onlara bir fırsat sunmak istedik. Bir hafta boyunca, dernek çalışanlarının gözetiminde çadırlarda kalacağız ve Kapıdağ’ı daha iyi tanımış olacağız. Böylece çocuklar da grup çalışması, bir arada yaşam, sorumluluk ve inisiyatif alma konusunda iyi bir deneyim kazanmış olacaklar” ifadelerini kullandı.
“Sanat, Kültür ve Doğa Kampı”
Kamp boyunca konakladıkları köylerde birçok etkinlik hayata geçireceklerini kaydeden Şengönül, “Bugün BANDAK’tan arkadaşlarımız, çocuklarla ormanda dikkat edilmesi gerekenler konusunda sohbet edecekler ve deneyimlerini aktaracaklar. Bunun yanı sıra Kapıdağ’daki doğal yaşam üzerine bir sunum gerçekleştirecekler. Yarın ise On Yedi Eylül Üniversitesi’nden tarihçi dostumuz Töre Sivrioğlu, aramıza katılacak ve bizlere Kapıdağ tarihini anlatacak. Önümüzdeki günlerde de fotoğraf, geleneksel oyunlar, ritim ve dansı içeren etkinlikler düzenleyeceğiz. Öte yandan çoğunluğu köy sakinleri ile çocuklarımızın kültürel bir paylaşım içerisine girmesini de hedefliyoruz. Kampımız sanat, kültür ve doğa kampı olacak” dedi.
“Ziyaretler Çocuklara Moral Aşılayacak”
Şengönül, kampa gerçekleştirilecek ziyaretlerin, bu anlamlı etkinliğin içerisinde yer alan çocuklara büyük bir moral aşılayacağını da sözlerine ekledi.
Uluslararası Çocuk Merkezi, “Kapıdağ’a Çocuk Eli” projesini, Mikro-Fon programı kapsamında destekleme kararı almıştı.
BANDAK üyelerinin rehberliğinde yapılacak doğa yürüyüşleri yapacak olan çocuklar, akşam saatlerinde Kapıdağ’ın beş ayrı köyünde kamp kurup, etkinlikler düzenleyecek.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.