Yukarıda bahsedilen yetilerde azalma yaşlandıkça herkesin başına gelen şeyler olsa da bu olumsuzlukları ‘yaşın getirdikleri’ olarak kabullenmek zorunda değiliz.

Yapılan son araştırmalar yaşlanmaya bağlı beyin gerilemesi olarak bildiğimiz bu rahatsızlıkların yıllar boyunca biriken kronik enflamasyona bağlı olabileceğini ortaya koyuyor. Bu da demek oluyor ki birey hangi yaşta olursa olsun rutin beyin fonksiyonlarında zorlanma ve kafa bulanıklığı yaşıyorsa enflamasyona bağlı nörolojik dejenerasyon riskini göz önünde bulundurmalı.

Enflamasyon beyni etkiler mi

Çöküntü ve patojenleri toplama ve yok etme görevi, beynin bağışıklıktan sorumlu olan mikrogliyalara aittir. Bunu da zararlı maddelere ani bir reflekle yok edip tekrar normal çalışmalarına dönerek yaparlar. Fakat beyin enfeksiyon, fiziksel ya da psikolojik travma, kronik stres, kötü beslenme alışkanlıkları, yoğun toksine maruz kalma gibi saldırılara çokça uğramışsa mikrogliyalar saldırı modundan normal seyirlerine geçişte sıkıntı yaşarlar.

Bunun sonucu olarak da beyinde sürekli olarak enflamasyon üretilmeye başlar. Bu da zaman içinde nöronların zarar görmesine ve dolayısıyla öğrenme zorlukları ve hafıza kaybına yol açar. İyi haber ise beyinde oluşan bu hasarın belli alışkanlıklar edinilerek azaltılabileceği hatta tamamen yok edilebileceği. Enflamasyonu azaltmak, öğrenmede zorluk ve hafıza kaybını en aza indirmek için yapabilecekleriniz:

Düzenli egzersiz önemli

Aerobik yaparken beyninize akan kan miktarı artar. Bunun sonucu olarak beyin yeni nöronlar üretir ve nöronlar arasındaki bağı güçlendirir. 2013 yılında Maryland üniversitesinde yapılan bir çalışma düzenli günlük egzersiz yaparak kalp atışını yükselten insanların hafızasının güçlendiğini gösterdi. Düzenli egzersizin aynı zamanda mikrogliyaları azaltarak düzenlediği de tespit edildi.

Her gün yarım saat sizi çok zorlamayan (yürümek gibi) bir egzersiz yaparak beyin sağlığınızın korunmasına katkıda bulunun.

İyi gıdalar tüketin

Omega 3 gibi yağlı asitlerin beyin sağlığını geliştirdiğini gösteren onlarca çalışma yapılmış.Omega 3’ün bir türü olan DHA seviyesi düşük beyinlerin dejenerasyona daha yatkın olduğu saptanmış. Bedenimiz yağ asitlerini kendisi üretemediğinden bu maddeleri dışarıdan almamız gerekiyor. Omega 3 açısından zengin besinler: somon, karides, yumurta, badem, ceviz.

Bunun yanında flavanoid isimli antioksidan açısından zengin olan sebze ve meyvelerde beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Alzheimer gibi öğrenmede gerilemeye bağlı hastalıkları engellemede etkilidir. Flavanoid açısından zengin besinler: yeşil ve siyah çay, muz, çilek ve böğürtlen türevleri, soğan, elma, limon, maydanoz, kırmızı şarap ve çikolata.

Her gün meditasyon yapın

Meditasyon nöronların rejenere olmasını sağlar. Massachusetts hastanesinde yapılan bir araştırma 8 hafta gibi kısa bir süre düzenli meditasyon yapmanın bile beynin öğrenme, hafıza, duygular ve bilinç merkezlerindeki gri maddelerin artmasını sağladığını göstermiştir.

Kaynak:yesilist.com