foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

BENGİ SEVDASI HEP BİRLİKTE GELECEĞE DOĞRU

BENGİ
Paylaş
 

Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi kapsamında yapılan 1 yıllık çalışmalar masaya yatırıldı.
Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi kapsamında Balıkesir genelinde başlatılan; Akademik Başarı, Değerler Eğitimi, Sosyal- Kültürel- Sanatsal- Sportif Faaliyetler, Okul-Aile- Toplum Çalışmaları, veli, üniversite, kamu kurumları, yerel yönetimler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, medya paydaş işbirliği ayağı Vali Ersin Yazıcı’nın da katıldığı bir toplantı ile Balıkesir Öğretmenevinde masaya yatırıldı.

BENGİ PROJESİ
Balıkesir’de eğitim-öğretimin niteliğini artırmak için yapılacak olan çalışmaları planlamak, eğitimle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmek, eğitim-öğretim alanında yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak, eğitimin niteliği ile ilgili gelişme ve değişmelere ilişkin durum tespiti yapmak, eğitim-öğretimin niteliğini olumsuz etkileyen eksikliklerini gidermeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Bu amaçla Balıkesir Öğretmenevi BENGİ Salonda düzenlenen programa Vali Ersin Yazıcı, İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile meslek lisesi yöneticileri katıldı.

DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERMELİYİZ
İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız etkinlikte yaptığı konuşmada, proje kapsamında yapılan etkinliklerde sadece başarı seviyesinin yükseltilmesinin hedeflenmediğini, başarının yanında değerler eğitimi noktasında da en üst seviyede bir başarı amaçlandığını; bu noktada okul ve kurum yöneticilerinin özverili olmaları gerektiğini vurguladı.

BENGİ PROJESİ BİR SİNERJİ OLUŞTURACAKTIR
Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi’nin hazırlık aşamasında tüm paydaşların fikir ve önerilerinin alındığını, ilgili tüm yöneticilerle bu konunun enine boyuna konuşulduğunu ortaklaşa çıkan kararların uygulanması basit fakat, uygulandığı takdirde bir sinerji oluşturacağını söyledi. Kendisinin ve ilçe kaymakamlarının birinci görevinin eğitimin geliştirilmesi konusunda atılması gereken adımların uygulanması olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, geliştirilen projelerin uygulanabilirliğinin denetlenmesinin eğitimde kalitenin yükselmesini sağlayacağını belirtti.

EN ÖNEMLİ GÜNDEM: EĞİTİM
BENGİ’nin çok güzel bir proje olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, ” Ortaya koymuş olduğumuz temel bir projemiz var. Sizlerin de desteği ile ‘BENGİ’ projesi devam edecek. Bu projeye tüm Balıkesir sahip çıktı. Başarıyı sınavla da sınırlamamak lazım. Hem müzikte, hem sanatta, hem sporda kültürde, folklorda başarıyı arayan illerden bir tanesiyiz. Bu noktada idareciler olarak bize düşen görevler ve sahada öğretmenlerimize sunulan görevler var. Öğrenci, öğretmen ve velilerle birlikte sinerji oluşturup başarı elde etmek istiyoruz. Bu nedenle sürekli olarak okullarımızı ziyaret ediyoruz, öğretmen ve öğrencilerimizle sohbetler yapıyoruz. Birlikte hareket edilirse, başarıya giden yoldaki engeller kolay aşılır. Bizim en önemli gündemimiz eğitimdir. Hepimiz bir ekip ruhu içinde hareket edeceğiz. Sizlerle birlikte var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

KİTAP OKUMAK ÇOK ÖNEMLİ
Kitap okumaya büyük önem verilmesi gerektiğini söyleyen Vali Ersin Yazıcı, ” Okullarda okuma saatleri koyduk, bu okuma saatlerine ilçe kaymakamları başta olmak üzere ilçede görev yapan gerek asker, gerek polis, gerek eğitimci, gerek belediye başkanları da katılacak. Her hafta bir veya iki kez okullarda okuma saatlerine katılacaklar. Bunları sürekli takip edeceğim, ben de okuma saatlerine haftada 2 gün katılıyorum.” dedi.

OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİ
Okullardaki başarının öğrencilerle ve ailelerle kurulan iletişime bağlı olduğunun altını çizen Vali Yazıcı, “Ailelerle kuracağınız diyaloglarda çocukların başarısı için ailenin önemini velilere aktarmak gerekir. Çocuklarımızın başarılı olmasında anne-babanın çocuklara gösterdiği ilgi, alaka ve ayırdığı zamanın çok büyük öneminin olduğunu velilerimize anlatmak okullarımızdaki başarıyı daha da artıracaktır.” ifadelerini kullandı.

BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN GELECEĞİ
Balıkesir’de eğitimi geliştirmek, eğitimin kalitesini ve seviyesini yükseltmek için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Vali Yazıcı, ” Kaynak ve imkânlarımızı birinci öncelikli olarak eğitime, mesaimizi birinci öncelik olarak eğitime veriyoruz. Gerçekten bu konuda gayretliyiz, iddialıyız. Bu çocuklar hepimizin geleceği. İnsan yetiştirmek ayrı bir uğraştır. Çocuklarımızı Türkiye’nin geleceğini hazırlama niyetiyle yetiştirmeli ve istikbalimizin bu çocukların elinde olduğunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Okullarda yapılacak planlamalarda akademik eğitim kadar sosyal etkinliklere de yer verilmesi gerekiyor. Çünkü öğrencilerin fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlamasında sosyal aktiviteler büyük önem taşıyor.” dedi.

BALIKESİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE
Vali Ersin Yazıcı konuşmasının devamında ise, ” Temel hedefimiz; iyi, donanımlı, bilgili insan yetiştirmek olmalı. Bu proje İlimiz için çok önemli sonuçlar doğuracaktır. İlimizde eğitimin kalitesini artırmak için el birliği ile çalışmaktayız. Başarı tek başına bir fonksiyon veya bir faktörle gelmiyor, arkasında mutlaka ortaklık vardır. Bizim amacımız Balıkesir’de hep en iyiyi yakalamak. Bu vesileyle Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesine katkı sağlayan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyor; bu önemli çalışmanın alanında örnek olmasını ve İlimiz eğitimine, insanımıza, çocuklarımıza katkıda bulunmasını diliyorum.” şeklinde ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.