"BATI YOL" İÇİN SÖZ SÖYLEME SIRASI HALKTA | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

“BATI YOL” İÇİN SÖZ SÖYLEME SIRASI HALKTA

Paylaş
 
google haberlerde takip et

İSTANBUL’u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e bağlaması planlanan ‘Batı Yol’ olarak bilinen proje, prosedür gereği 10 gün boyunca halkın görüş ve önerilerine açıldı.

İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, “Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu” projesinin bugünden başlayarak 10 gün boyunca halkın görüş ve önerilerine açıldığını duyurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir projenin yapım ve ihale süreçleri başlamadan önce, projenin çevreye etkilerini ölçmek üzere Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu şart koşuyor. ÇED raporunun onaylanması sürecinde halkın da fikrinin alınması gerekiyor.

ÇED RAPORU NEDİR

Özellikle büyük ölçekli projeler öncesinde hazırlanan ÇED raporları ile projenin çevreye olumsuz etkilerin giderilmesi ya da en aza indirilmesi hedefleniyor. ÇED raporu, projenin başlayıp başlamamasında en önemli süreçlerden biri. Bakanlığın bir proje ile ilgili ‘ÇED olumlu’ ya da ‘ÇED olumsuz’ kararı vermesi gerekiyor. Bu ölçekteki bir proje için ‘ÇED Olumlu’ kararı olmadığı sürece projenin yapımına ve ihale sürecine başlanması hukuken mümkün değil. Bakanlık proje için ‘olur’ vermeden önce halkın da görüşünü almak zorunda. Bakanlık halktan gelen görüşler doğrultusunda eksikliklerin tamamlanması için ek çalışmalar yapılmasını isteyebilir.

6.3 MİLYAR METREKARE ARAZİ KAMULAŞTIRILACAK

İstanbul’u Çanakkale üzerinde Balıkesir’e bağlayacak projenin otoyol bölümünün 9 milyar 843 milyon liraya, Çanakkale Boğazı üzerine inşa edilecek köprünün ise yaklaşık 15 milyar liraya mal olacağı haberlerde yer almıştı. Proje için 6.3 milyar metrekare arazinin kamulaştırılması öngörülüyor.

Kaynak : ilkhabergazetesi

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.