foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

BAŞKANLIK REJİMİ HANGİ SORUNU ÇÖZECEK?

akın
Paylaş
 

Anayasa değişikliği paketinin görüşmeleri TBMM Genel Kurulunda sürüyor. Zaman zaman sert tartışmalar ve kavgaların yaşandığı görüşmelere  ara vermeden katılan CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın sık sık söz alarak görüşlerini ve değişikliğe  tepkisini ifade ediyor.

BU CUMHURİYETİ KURMAK İÇİN BÜYÜK BEDELLER ÖDENDİ

Dün gece TBMM Genel Kurulunda yaptığı iki ayrı konuşmada anayasa değişikliği paketini değerlendiren Akın “  AKP ‘millet’ ve ‘milli irade’ sözcüklerini dilinden düşürmüyor. ‘Vatana ve millete canımız, her şeyimiz feda olsun’ diyor. Hatta Sayın Başbakan Binali Yıldırım önceki gün buradaki konuşmasında ‘millete bir Ali değil, bin Ali feda olsun’ dedi. Güzel ülkemizde eskiden ‘önce sağlık’ denirdi. Şimdi ‘önce huzur, can güvenliği’ diyoruz. Bütün bunlar karşısında bırakın bir Ali’i Bin Ali’yi, sorumlu herhangi bir Allah’ın kulu bile koltuğunu feda etmedi. Lafa gelince mangalda kül bırakmıyorsunuz, her şeyimiz feda olsun diyorsunuz ama hiçbir fedakarlık yapmıyorsunuz. Bu cumhuriyeti kurmak için başta Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman halkımız büyük bedeller ödeyerek, padişahlıktan kurtulup, Cumhuriyeti kurdular. Türkiye Cumhuriyeti’ni biz gençlere emanet ettiler. Şimdi soruyorum; Siz kim oluyorsunuz ve ne bedel ödediniz ki Ata’mızın bize emanet ettiği Cumhuriyetimizi alıp tekrar tek adama devretmek için böyle bir anayasa istiyorsunuz?” dedi.

BAŞKANLIK REJİMİ HANGİ SORUNU ÇÖZECEK?

Balıkesir milletvekili Ahmet Akın yaptığı diğer konuşmada ise her derde derman olarak sunulan Başkanlık sisteminin halkın gerçek sorunlarıyla ilgisi olmadığını belirterek anayasa değişikliğinde toplumsal uzlaşma gerekliliğine dikkat çekti. Ahmet Akın “anayasalar bir toplumun uzlaşma belgesidir. Her vatandaşımız hiçbir siyasi partiyi ayırmadan anayasa kitapçığını aldığında ‘bu benim anayasamdır’ diyebilmelidir. Hepimiz burada hepimize ayrı ayrı oy veren halkımızın iradesini temsil ediyoruz. Üzerimizde halkımızın sorumluluğu var, hakları var. Öncelikle bunu buradan hatırlatmak isterim. Bu getirmek istediğiniz anayasa değişikliği halkımızın hangi sorunlarını çözecektir? Mesala ekonomi düzelecek midir? Terör bitecek tekrar huzur gelecek midir? Üniversiteler özgür olacak mıdır? Medya özgürlüğü sağlanacak mıdır? İşsizlik bitecek midir? aç ve açıkta kimse kalmayacak mıdır? Ve en sonunda halkımız ‘ bu benim anayasam’ diyebilecek midir?” diyerek halkın hiçbir sorununa çare üretmeyecek bu teklifin geri çekilmesini istedi.

Bir önceki yazımız olan HİBE OLARAK YATIRIMCILARIN HİZMETİNE SUNULUYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.