BAŞKAN YILMAZ’DAN ZEYTİN HASADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali’nde sembolik olarak ilk hasat yapıldı. Hasata katılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, zeytin üreticilerine bereketli bir hasat dönemi dileyerek stantları gezdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Ziraat Odası paydaşlığında düzenlenen “15. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali” kapsamında Barbun’un Çiftliği’nde ilk hasat yapıldı. Her hasat bir barış çağrısı” sloganıyla festival boyunca Ayvalık’ın birçok yerinde birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirildi. Hasat öncesinde protokol üyeleri birer konuşma yaparak zeytin üreticilerine hayırlı ve kazançlı bir hasat dönemi diledi.

“DÜNYAYA TANITALIM”

Ayvalık’ta dünyanın en iyi zeytinyağının üretildiğini dile getiren Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir “Zeytinimize ve zeytinyağımıza sahip çıkalım. Dünyanın en iyi zeytinyağı burada üretiliyor, tanıtımını çok iyi yapmamız lazım. Bunun için ben de Balıkesir milletvekili olarak üzerime düşeni yapacağım. Bereketli bir hasat dönemi olur inşallah.” dedi

TANE ZEYTİN DESTEKLENİYOR

Hiçbir yerde bu bölgede yediği zeytinin tadını bulamadığını söyleyen Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Zeytinimizi ve zeytinyağımızı dünyaya nasıl pazarlayacağız bunun yollarını aramalıyız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın çok büyük katkıları var. Tane zeytine destek vermek için çalışma yapılacağını geçen sene söylemiştik. Şimdi o da destekleniyor. Ayvalık; yeşil ile sahil ile deniz ile özdeşleşmiş dünyanın en güzel yerlerinden birisi. Bu bilinçle bu şehre hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.

“SEKTÖRÜN SIKINTILARI ORTADAN KALDIRILSIN”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de zeytin hasadının herkese bereket getirmesini dileyerek “Ümit ediyorum ki zeytin ve zeytinyağı sektörünün yaşamış olduğu tüm sıkıntıları bu tür hasat şenlikleriyle dile getirerek ortadan kaldırılmasına vesile olunur. Başta Ayvalık olmak üzere; ülkemizdeki zeytin ve zeytinyağının hak ettiği değeri bulmasını umut ediyorum.” dedi.

AYVALIK’IN DEĞERLERİNİ HERKES DUYSUN

Zeytin üreticisine bol ve bereketli bir hasat dönemi dileyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Ben çok şanslı bir büyükşehir belediye başkanıyım; dün Bandırma’da bor karbür tesisinin temelini attık, bugün Ayvalık’ta zeytin hasadıyla ilgili bir festival yapıyoruz, yarın Bigadiç’te güveç yiyeceğiz. Balıkesir çok güzel bir şehir, aramızda Türkiye’nin önemli kalemleri, basın mensupları var. Ben onlardan Ayvalık’ta gördükleri her şeyi çok güzel anlatmalarını; Ayvalık’ımızı, zeytinimizi ve bu 5 günlük süreçte yaşadıklarını geniş kitlelere duyurmalarını istiyorum. Balıkesir, kendi içinde çok farklı özellikleri olan dört ayrı bölgesi olan bir şehir. Bir araştırma yaptırdım hangi ilçemiz kendini nasıl ifade ediyor, en meşhuru hangisi, Türkiye’de en öne çıkan hangisi diye. Açık ara farkla Ayvalık ilk sırada çıktı. Burada özenle hazırlanmış bir organizasyonda bir araya geldik, gerçek bir emek var ortada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“TEK HEDEFİMİZ EN İYİSİ OLMAK”

Zeytinyağında Balıkesir’in yerinin çok önemli olduğunu belirten Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı “Bu şehir, bu belde daha doğrusu bütün Körfez bu ülkenin ve dünyanın en özel en müstesna zeytinyağını üretiyor ve üretmeye devam edecek. Türkiye, zeytinyağı üretiminde dördüncü sırada. Birinciliği almak hedefimizin yanında bence Körfez Bölgesi’ndeki zeytinyağı üreticileri; lezzetiyle, nefasetiyle farklı bir ürün üreterek normal piyasanın 4-5 katına zeytinyağını satabilir. Bu özel üretimleri yapan birçok tesis bu bölgede var. Biz, farklı bir zeytinyağı üretiyoruz. Bize, Allah’ın verdiği bu doğal imkânların yanında; Kazdağlarımız, Madra Dağımız, havamız, iklimimiz, toprağımızın bize sağladıklarını bilgi, beceri ve deneyimimizle birleştirip dünyanın en özel zeytinyağını burada üretiyoruz. Böyle firmalarımız var, birçoğunu ziyaret ederek gözlerimle gördüm. Zeytinyağını mükemmel şekilde hem üretmiş hem ambalajına koymuş. Ben diyorum ki bu bölgeye yakışan en kaliteli zeytinyağının burada üretildiğini dünyaya duyurmaktır. Bu konuda Valilik olarak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve diğer paydaş kurum ve kuruluşlarımızla üreticilerimizin hizmetindeyiz. Tek hedefimiz en iyisi olmak. Ayvalık’a yakışan, Körfez’e yakışan budur. Üreticilerimiz bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Bizlerde onların arkasındayız.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal’a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Zeytin üreticilerine de bereketli bir hasat dönemi geçirmeleri için temsili birer zeytin fidanı hediye edildi.

Sonrasında zeytinlikte temsili ilk hasat gerçekleştirildi. Hasata; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Balıkesir Milletvekilleri; Mustafa Canbey ile Pakize Mutlu Aydemir, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, zeytin üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Hasat sonrasında stantları ilgiyle gezen protokol üyeleri; zeytin ve zeytinyağları hakkında üreticilerden bilgi aldılar.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Avşa Adası Nerede? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BAŞKAN YILMAZ’DAN ZEYTİN HASADI

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x