BAŞKAN KAFAOĞLU: YAĞLI GÜREŞE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

BAŞKAN KAFAOĞLU: YAĞLI GÜREŞE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Paylaş
 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Zekai Kafaoğlu Antalya Lara Kervansaray Otel’de Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin düzenlediği yağlı güreş kurultayı ve birlik genel kuruluna katıldı.

Birlik Başkanı Zekai Kafaoğlu Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin 4. Olağan Genel Kuruluna başkanlık etti, komisyonları ziyaret etti, encümen toplantısı ve güreş kurultayında ata sporumuz güreş ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktardı. Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ile birliğe bağlı belediye başkanları, meclis üyelerinin yanı sıra pehlivanlar, hakemler, cazgırlar, ağaların da katıldığı güreş kurultayı 2 gün sürdü.

Yağlı güreşin tüm paydaşlarının katıldığı kurultay da öneriler, talepler, organizasyonlar ele alındı. Ayrıca Prof. Dr. Özbay Güven Yağlı Güreş Üzerine Düşünceler ve Prof. Dr. Gazanfer Doğu “Bölge Halkına Spor Hizmetleri Sunulmasında Belediyelerin Rolü” konularında konferans verdi.

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR”

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Zekai Kafaoğlu “Gerçekten ata sporumuz tarihimiz ve kültürel mirasımız yağlı güreşimiz için gönülleri akan, fedakar, vefakar belediye başkanlarımız biraraya gelerek güreş müsabakalarında daha iyi organizasyon yapılması, seyir zevkinin artması için birlik kurdular. Birliğin kurulmasında emeği olanları kutluyorum, birliği önemsiyorum. Şu anda üye sayımız 43’e ulaştı ancak yağlı güreş yapan belediye sayısı 103. Yağlı güreş yapan belediyeler ile güreş yapmayan diğer belediyeleri de birliğe üye olmaya davet ediyorum. Yağlı güreşin gelişmesi noktasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile hükümetimiz, Güreş Federasyonu ile devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarını yanımızda hissediyoruz. Ata sporumuz geliştirmeyi ve gelecek nesillere aktarmak için çalışacağız. Birlikten güç kuvvet doğar. Sporun aslı sevgidir, esası birbirine saygıdır.  Güreşin tüm paydaşları kurultayda biraraya geldi” dedi.

“MÜZEMİZ EKSİK”

Başkan Kafaoğlu Türkiye’de yağlı güreş müzesi olmadığına işaret ederek “Müze içerisinde kispetler, pehlivanların heykelleri, pehlivanların hayatını anlatan görseller olabilir. Bu kurultayda gündeme geldi. Müzenin Balıkesir’e yakışacağına inanıyorum. Balıkesir 9 Kırkpınar başpehlivanı yetiştirmiş bir il. Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın memleketi. Sorunları çöze çöze gideceğiz, yağlı güreşi anlatacak müze yapacağız. Kudüs, Arakan ve Çanakkale ile ilgili yağlı güreşler düzenleyeceğiz” dedi.

“YAĞLI GÜREŞE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın da “Yağlı güreş bizim medeniyetimizin, kültürümüzün, mirasımızın bir parçasıdır. 656 yıl bu ata sporumuza sahip çıktık, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz. Yağlı güreşteki %10 olan katkı payını %5’e düşürdük, yağlı güreş düzenleyen belediyelere ve sivil toplum kuruluşlara katkı sağladık. İlk kez Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile salon güreşi düzenledik. Hep beraber yağlı güreşi hem yurt içinde hem yurt dışında zirveye taşıyacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.