BAŞKAN IŞIK ÖĞRENCİLERE BÜTÇE DERSİ VERDİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BAŞKAN IŞIK ÖĞRENCİLERE BÜTÇE DERSİ VERDİ

Paylaş
 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bütçe yönetimi dersini Biga Belediye Başkanı İsmail Işık verdi. Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selçuk İpek’in daveti ile Dekanlık Toplantı Salonu’ndaki derse giren Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın verdiği derse Maliye ve Ekonometri Bölümü 3. Sınıf öğrencileri katıldı.

Başkan Işık, derste belediyelerin bütçe oluşturma süreçlerini ve bütçe ile ilgili detayları paylaşırken, ders sonunda öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

“BÜYÜKŞEHİR YERİNE BELEDİYELERİN SAYISI ARTMALI”

İllerin büyükşehir statüsüne getirilmesini eleştiren Başkan Işık; “Sanırım 31 ilin büyükşehir olması gündemde. Bu illerin büyükşehir olabilmesi için 750 bin nüfusa sahip olması gerekiyor. Büyükşehir olan illerde İl Özel İdareleri kaldırılıyor. İlçe belediyelerinin yetkileri azaltılıyor. Büyükşehir belediyesinin yetki alanı genişliyor. Bu bizim benimsediğimiz yöntem değil. Çünkü hangi partiden olursa olsun sorunlar yaşanıyor. Bandırma, Gönen gibi belediyeler, Balıkesir büyükşehir olduktan sonra ciddi sorunlarla karşılaşmaya başladılar. Bunlar en yakınımızdaki örnekler. Biga’ da 2014’ten önce 5 belde vardı. O günkü mevzuata göre 3 tanesi 2 bin nüfusunun altına düştüğü için kapatıldı. Bunlar kapatılmasa hizmet daha yaygın olurdu. Etrafındaki 8-10 Köye’ de faydası olurdu. Fransa’da 36 bin belediye varken Türkiye’de 1300 kadar belediye var” dedi.

“MUHALEFET BELEDİYESİ İFADESİ ŞEHİR EFSANESİ”

Başkan Işık bütçe ile ilgili konuşması sırasında ‘muhalefet belediyesi’ söylemiyle ilgili de şunları söyledi:

“Biga Belediyesi’nde 13 tane müdürlük var. Bu birimler ile birlikte Mali Hizmetler Müdürlüğümüz Ağustos ayından başlayarak bütçe belirlemeleri yapmaya başlarlar. Daha sonra belediyenin yıllık bütçesi meydana çıkar. Bu rapor İçişleri Bakanlığı’na aktarılır ve görüşmeler sonucunda bütçe belirlenir ve belediye meclisinin onayıyla bütçe kabul edilir. Biga belediyesinin şu anda 42’ ye yakın gelir kalemi var. Bunların çoğu merkezi idareden gelen nüfusa dayalı olarak belirlenen paylardan oluşur. Küçük çaplı oynamalar olsa bile merkezi İdareden aylık ortalama 2.5 milyon lira gelen bir payımız var. Bu pay zamanında ve düzenli olarak her belediyenin hesabına yatırılır. Bu paranın yatırılmasında nüfusa göre ve büyükşehir, il gibi kriterlere göre belirlenmiş oranlar vardır. Siyasi görüşe bakılmaz. Siyasi görüşe göre belediyelerin paralarının kesildiği yani bu konuda muhalefet belediyesi ifadesi şehir efsanesidir.”

“AĞAKÖY’Ü BELEDİYE HİZMETLERİ İLE TANIŞTIRMAK İSTİYORUZ”

Ağaköy ile ilgili gelen; “Ağaköy’de çok fazla ahırdan bozma ev var. Buralarla ilgili neden denetim yapmıyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Işık; “Ağaköy bizim sorumluluk sahamızda değil. Burada kampüs olduğu için burayı belediye mücavir sahasına almak istiyoruz. Ağaköy büyüyor, gelişiyor ve ne yazık ki çarpık bir şekilde büyüyor. Biz de burasını alıp düzenlemek istiyoruz. Yetki alanımız içine aldığımızda bize ciddi külfeti olacak. Yol yok, alt yapı yok, kanalizasyon yok. Bunları çok ciddi masraflar ama burada yaşayan öğrencilerimiz için, köy sakinlerimiz için yetki alanımıza dahil edip Ağaköy’e belediye hizmetlerini de getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Dersin ardından Başkan Işık; Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Bacak ve öğretim görevlileri ile bir süre sohbet etti.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.