"BANKALARI BIRAK EMEKLİLERE BAK" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

“BANKALARI BIRAK EMEKLİLERE BAK”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

DİSKE bağlı Emekli-Sen gene merkez ve taşra örgütleri olarak topyekün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na Banka prormosyoları ile ilgili tutumundan dolayı tepkililer.

Emekli-Sen Edremit Şube Başkanı Özden Demirel’de konuyla ilgili Genel Merkezlerinin hazırladığı ortak basın bildirisini yayınladı.

Basın bildirisinde şöyle denildi;”Yıllardır bu ülkede, adı banka promosyonlarını emeklilere verilmesi olan, bir orta oyunu oynanmaktadır. Senaristi, oyuncuları ve seyircileri değişmeyen bu oyun, seçim dönemlerinde veya hükümet gündem değiştirme ihtiyacı duyduğunda tekrar tekrar sahneye konmaktadır.

 

14 yıllık AKP iktidarında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğuna oturan her bakan, banka promosyonlarının emeklilere verilmesi için, çalışma yapıyoruz, en kısa zamanda sonuçlandıracağız, yılbaşında verilecek, bayramda verilecek, gibi açıklamalarla milyonlarca emekliyi umutlandırdı.  Bu da yetmedi, yandaş basın,  konuyu “EMEKLİLERE MÜJDE” başlığıyla, manşete taşıdı. Ancak bu orta oyunu, sonuçlanmadı ve emeklilere promosyon verilmedi.

 

Defalarca emekliler müjde, verildi verilecek diye açıklanan, Banka promosyonları neyin nesidir, kimin parası kime verilecek diye merak edenler mutlaka vardır. Dolayısıyla ne istediğimizi daha anlaşılır bir şekilde açıklamamız gerektiği düşüncesindeyiz. Banka promosyonları bankaların, maaşlarını ödedikleri ücretlilerin paralarını çalıştırmanın yanı sıra,  kullandırdıkları kredi ve kredi kartları, otomatik ödemeler, havale çıkarma ve hesap işletim ücreti gibi, burada saymadığımız birçok bankacılık hizmeti karşılığı sağladıkları karın cüzi bir miktarını maaş sahibine vermesidir.

 

2007 yılında Başbakanlık, kamu kurumları arasında ki farklılıkları sonlandırmak ve promosyon ödemede, uyulacak esasları belirlemek amacıyla, bir genelge çıkardı. Bu genelgedeki esaslar çerçevesinde kamu çalışanlarına promosyon ödenmektedir.

 

 

Kısa bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğuna oturan, Mehmet Müezzinoğlu, ilk günlerde promosyon sorunun yılbaşına kadar çözeceğimizi ümit ediyorum, biz gerekli çalışmayı yaptık Başbakanımıza sunduk onun vereceği karara göre ödemeyi sağlayacağız derken, birkaç gün sonra bu söylediklerinden çark eti ve “bizim emeklilere promosyon ödenmesi taahhüdümüz yok, bırakın promosyon vermeyi bankalar emeklilerden, komisyon isteyebilirler” diyerek, 11 milyon emeklinin değil, emeklilerden kazandıkları paranın cüzi bir kısmını promosyon olarak vermeyi reddeden 3-5 banka patronunun bakanı olduğunu açıkça ortaya koydu.

 

Şimdi bakana soruyoruz, sizin 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesinden ve içinde Milletvekillerinin olduğu kamu Çalışanlarının maaş ödemeleri için yapılan protokollerden ile bankalarca çalışanlara ödenen promosyonlardan haberiniz yok mu? Eminiz ki vardır. Ancak biz yine de kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ödemelere ilişkin birkaç örnek verelim.

 

Örneğin, TBMM başkanlığı, geçen yıl Bankayla yaptığı protokolle Meclis çalışanları ile Milletvekillerine maaşlarının %53’ü oranında promosyon verilmesini protokole bağladı ve yılbaşında, 8 bin ile 9.800 TL arasında değişen rakamlarla promosyon Milletvekillerinin hesaplarına peşin olarak yattı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2013 yılında, çalışanlarına maaş promosyonu vermesi için banka ile 31.12.2017 tarihine kadar sürecek bir protokol imzalamış. Anlaşma gereği banka tarafından Bakanlığa toplam 4 milyon 601 bin TL peşin olarak ödenmiş ve bu para çalışanlar arasında eşit olarak dağıtılmış.

 

Emeklilerin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kendi çalışanlarının maaş promosyonu için 2013 yılında ihaleye çıkmış. İhale sonucu 16.04.2013 ile 16.04.2018 yılları arasını kapsayan beş yıllık süreç için 48 milyon TL ile en yüksek teklifi veren bankayla protokol imzalamış ve para SGK çalışanları arasında eşit olarak dağıtılmıştır.

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da çalışanlarına maaş promosyonu verilmesi için hazırladığı ihale şartnamesinde bu yıl itibarıyla üç yıllık düzenlenecek olarak düzenlenmesi düşünülen protokolde çalışan başına 1600 TL promosyon istenmektedir.

 

Evet sayın bakan gördüğünüz gibi tüm kamu kurumları, çalışanlarına promosyon verilmesi için ihale açmakta ve ihaleyi kazanan bankanın kurum çalışanlarına promosyon ödemesini sağlamaktadırlar.

 

Sayın Bakan, son açıklamalarının birinde, emekli maaşları karşılığı bankalara yıllık 120 milyon TL yattığını ve bankaların bundan yıllık 100 milyon üç yıl için ise 300 milyon TL kazanç sağaldıklarını belirtmektedir. Bakanın bu açıklamasına göre bankalar, emekli aylıkları karşılığında kendilerine yatırılan paradan aylık, 10 Milyon TL kazanç elde etmektedirler. Bu rakamı emekli sayısına böldüğümüzde, bankaların her emekliden, yıllık 900 TL kazanç elde ettiği açıkça ortaya çıkmaktadır. Ancak bankalar bu muazzam kazanca karşılık, her emekliye üç yıl için 26,5 TL Promosyon vermeyi teklif ediyorlar. Bu emekliyle dalga geçmektir ve en hafif deyimiyle, utanmazlıktır. Hiç kimsenin yıllarını bu ülkeye vermiş emeklilerle dalga geçmeye hakkı yoktur.

 

Defalarca söyledik, promosyon için bankalarla herhangi bir pazarlığa gerek yok. Bir kamu kurumu olan SGK’nın 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesinin gereğini yapması ve emekli maaş ödeme protokolüne, madde koydurması promosyon ödenmesi için yeterlidir. Bunu yapmayıp, bankalarla pazarlığa oturmak devlet olma ciddiyetiyle bağdaşmaz. Daha açık söylersek, bu pazarlık emeklileri oyalamaktan başka bir şey değildir.

 

Buradan sizin aracılığınızla, bir kez daha sayın bakana sesleniyoruz bankalar, maaşlarımızı öderken, bizi müşteri olarak görüyor ve bizden para kazanıyorlar, biz ise bundan pay istiyoruz. Bankaların sözcülüğünü bırak, senden önceki bakanlar, emeklilere promosyon ödeme sözü verdiler. Sana düşen ise bu sözün gereğini yapmak ve bakanlığına bağlı, SGK başkanlığının bankalarla yaptığı emekli maaşı ödeme protokolüne, promosyon ödenmesi için madde koymasını ve milyonlarca emeklinin promosyon almasını sağlamalısın.

 

Çünkü promosyon lütuf değil haktır. Bilmelisin ki, biz hakkımızı istemeye ve alıncaya kadar mücadele etmeye kararlıyız. Basına ve kamuoyuna duyurulur.”

Kaynak : oncekorfez

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.