BANDIRMA’YI NE BEKLİYOR?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza çalışmaları, Belediye olarak içinde bulundukları ekonomik durumu ve yapacakları çalışmaları değerlendirdi.

Tufan Dalgıç ile gerçekleştirdiği röportaj’da kamuoyunun merak ettiği 1/100000’lik planla ilgili görüşlerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ile olan ilişkileri de anlatan Mirza, AKP İlçe Başkanı Alp Bostancı’nın ”Belediye’yi de alacağız” açıklamalarına yanıt verdi.

 

AKP ile aranızdaki oy farkı ciddi bir biçimde azaldı. AKP kanadı “Belediye’yi alacağız” diyor. Siz bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
-Kuşkusuz bütün siyasetçiler kendilerine hedefler koyar. 2009’da,2014’te de Belediye’yi kazanacaklarını söylüyorlardı. Hatta Recep Şekerci beni 23 Nisan’da Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtacağını söylemişti. Şimdi aldıkları oydan dolayı moral bulmuş olabilirler.
Seçimleri doğru tahlil etmek lazım ve yerel ile genel seçimi birbirinden ayırmalıyız.5 ayda büyük oy kaymaları yaşandı. Ancak bizim Bandırma’da 41 bin kemik oyumuz var. Yerel de insanlar kazanabilecek kişi ve verilen hizmete bakarak oy kullanıyor.

Belediye’nin ekonomik koşullarını ve projeleri değerlendirdiğiniz de neler söyleyeceksiniz?
-Alp Bostancı bizi eleştiriyor ama eski gelirlerimiz olsa hiç sıkıntı yaşamayız.23 Milyon daha İller Bankasından gelse bütçe açık vermez. Kaynak oluşturmamız lazım. Benim tercihim boş arazilerin değerlendirilmesi bunlar boş duracağına kültür merkezi, spor salonu olsun. Sedat bey döneminde ki gelirlerimiz olsa satış yapmam. Ayda 4 milyon gelirimiz, 6,5 milyon giderimiz var. Yaptıklarımızı bile devam ettirebilmek için kaynak gerekli.

Projelerden söz etmişken sizin için en önemli ve Dursun Mirza’yı Bandırma’da akıllara kazıyacağını düşündüğünüz projeniz hangisi?
-Bütün projelerimizi önemsiyorum. Ancak Cin Çukuru projemiz benim için çok önemli en işlevsel olan proje bu son hazırladığımız. İçinde bin kişilik kültür merkezinin ve zeminde otoparkın olduğu bir yaşam alanı . Bu damga vurmak istediğim projelerden bir tanesi. Bu alanda yatırımcıya ayırdığımız yer için de Özel hastane, Özel Okul ve Otel için talepte bulunuldu. Livatya projesini de çok önemsiyorum .Bandırma sıkıştığı alandan kurtulacak. Bu ikisinin danga vuracağına inanıyorum. Malta deresi projesi içinde inşallah problemleri aşarız. Büyükşehirle bu konuyu sözde aştık umarım filende aşarız.

 Sosyal Belediyecilik adına sosyal alanlar ya da daha doğrusu ucuz ürünlerin satıldığı alanlar açmayı planlıyor musunuz? Sosyal Belediyecilik adına ne gibi çalışmalarınız var.
-En az 2 tane daha kafe düşünüyoruz, surların olduğu bölgede seyir terası yapma düşüncemizde var. Bir de dut limanda sahilde yerimiz var burayı da değerlendirmek istiyoruz. Halk ekmek kurmayı düşündük ancak Bandırma’da ekmek ucuz. Kafe konusunda esnafla ter düşmek istemiyoruz. Bana gelip ”Başkanım biz ayda 3 bin-4bin kira ödüyoruz” diyorlar.  Yaptığımız yatımın karşılığı olmalı yani yatırıma değmeli. Sosyal demokrasi deyince sosyal adalet akla gelir. Ben yufka yürekli biriyim. Toplumsal olarak benden bir şey isterlerse yerine getirmek için çabalarım. Eşitlik ve adaletten yanayım. Şu an 160 öğrenciye dershane eğitimi sağlıyoruz. Kıyafet yardımı yapıyoruz. Bandırma’da açım diyen yok. Sıcak yemek yardımı yapıyoruz. İsteyene erzak yardımımız var. Aşağı yukarı bu sayı 800 aile. Engellilere destek sağlıyoruz. Kültürel sanatsal alanda etkinliklerimiz devam ediyor. Gitar-Bağlama kursuda açacağız öneli olan yaşayan bir kent inşa edebilmek.

Bandırmaspor yönetimi oluşturulmasında açıkça yer aldınız. ”Mirza Bandırma’yı dizayn ediyor .”gibi sesler yükseldi. Bu durumla ilgili neler söyleyeceksiniz?
-Mecburiyetten kaynaklanıyor. Gidin Eski Başkan Mehmet Kılkışlı’ya sorun neredeyse bırakmaması için yalvardık. Bizde destek olalım dedik. Bandırmaspor’un isim hakkının dahi satılması gündeme geldi. Biz ille bunu belediye üstüne alsın demedik. Başka adayda çıkmadı. Bandırmaspor’u sahipsiz bırakmamak için böyle davrandık. Bandırmaspor bizim sevdamız.

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ile son günlerde ilişkilerinizin yumuşadığı bilgileri geliyor. Edip Uğur “Bandırma’yı Roterdam yapacağız” diyor. Sizin bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-Edip bey son dönemde bizim eleştirilerimizi dikkate alıyor. Daha kucaklayıcı davranmaya başladı. İnsanlar kavga ederek hizmet getiremez. Şu an Edip Bey Bandırma’nın hakkını teslim eder görünüyor. 1/100000’lik plan kapsamında bunun iyi planlanması gerektiğini söylüyor. Zaten bunun ardından da  1/5000’lik planları Büyükşehir Belediyesi yapacak.1/1000’lik planları da biz yapacağız. Birlikte çalışma zorunluluğumuz var. Bandırma’ya 2. Bir limanın yapılması söz konusu. Buna ihtiyaç var mı? Var, RO-RO ve konteynır olsun. Çünkü gelişen bir bölgedeyiz. Çanakkale’de köprü yapılması da gündemde.

1/100000’lik planda Bandırma’nın geleceği ne olacak? Edip Uğur metal ve kimya sanayi olmasını istiyoruz diyor. Sizin düşünceleriniz neler?
-Bu planda  “Ana Metal Organize Sanayi” olması konusunda herkes olumlu fikir vermiş. En son bize geldiler .
Biz sorular sorduk ;ne üreteceksiniz?Atıkları ne yapacaksınız?Nasıl deşarj edeceksiniz ? Biz bunları bilelim ona göre cevap verelim dedik. Biz olumlu görüş vermezsek yatırım istemediler diyecekler  .Bu konuda ciddi bir baskı altındayız . Organize Sanayi kendi planlamasını kendi yapıyor. Arazileri rayiç bedel üzerinden kamulaştırabiliyor. Tarım bakanlığı bile buna olumlu yanıt vermiş. Biz çevreyi kirletmeyen, AB standardında sanayi istiyoruz. Bizi çevre konusuna ikna edin diyoruz.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan CEVİZ FİDANI SATICILARININ HEDEFLERİ BÜYÜK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BANDIRMA’YI NE BEKLİYOR?

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x