BANDIRMA’DAN 25 ÜLKEYE 1 MİLYON CEVİZ FİDANI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Vali Ersin Yazıcı, Bandırma ilçesine bağlı Sahil Yenice Mahallesinde çevre mahallelerin de katılımıyla 25 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe giren Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği kapsamında, Tarıma Dayalı Organize İhtisas Sanayi Bölgesi (TDİOSB) tanıtım toplantısına katıldı.

Toplantıda, Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgelerinin kuruldukları çevreye ve ülkemize olan katkıları, kurulum aşamasında ve sonrasındaki devlet teşvikleri, çiftçiye olan faydaları, pazarlama ve ihracat konusundaki avantajları, üreticinin önünü açacak uygulamalar ve sistemin işleyişi hakkında bilgilendirmeler yapılarak, fidancılık açısından önemli bir yere sahip bu bölgede Fidancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda çiftçiler ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Üreticilerin farklı konulardaki talepleri de dinlenerek çözüm yolları anlatıldı.

1 MİLYON FİDANIMIZ İHRAÇ EDİLDİ

Bandırma’da 105 üretici tarafından 2016 yılında 5 milyon 642 bin adet olan ceviz fidanı , 2017 yılında 977 dekar alanda 9 milyon 161 bin adet sertifikasız standart ceviz fidanı, 694 bin adet mavi sertifikalı ceviz fidanı olmak üzere toplam 9 milyon 855 bin rakamına yükselmiştir. Bandırma’nın kırsal mahalleleri Sahil Yenice, Ömerköy, Erikli ve Dutliman’da üretilen ceviz fidanları, Arnavutluk, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, İngiltere, İran, İspanya, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Moldova, Özbekistan, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan’ın aralarında yer aldığı 25 ülkede alıcı buluyor. 2017 yılında 1 milyon 237 bin fidanımız ihraç edildi.

Chandler ceviz fidanı Bandırma ilçesinde ki üretimin %95’i Sahil Yenice mahallesindeki üreticiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

İLİMİZ VE ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Vatandaşları bilgilendirme toplantısında konuşan Vali Yazıcı, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) Projesi’nin amacının, Balıkesir ilinin mevcut tarım olanaklarından yararlanarak, ilin tarım ürünlerindeki kalitesini, katma değerini ve çeşitliliğini artırmak ve ihracata dönüştürmek olduğunu söyledi.

Vali Yazıcı, bölgenin ticari anlamda canlanacağını bu durumunda ilimiz ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını söyledi.

HER ALANDA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın gerek bakanlık olarak, gerekse kırsal kalkınmayı destekleme birimi üzerinden hibe ve desteklerinin devam edeceğini ifade eden Vali Yazıcı, “Bu projenin bereketli topraklarımızdan fernor ceviz fidanı en üst seviyede verim alınmasını sağlayacağına inanıyorum. Balıkesir Valiliği olarak projenin en kısa sürede hayata geçmesi için her alanda destek vermeye hazırız. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) Balıkesir’in tarımsal kalkınması konusunda çığır açacak ve istihdam konusunda çok büyük katkı sağlayacaktır. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin aktif hale gelmesiyle, tarımsal üretim yapan işletmelerin belli bir disiplin içerisinde bir araya toplanması, tek elden sevk ve idare edilmesine imkân sağlayan bir sistem oluşturulması ve pazarlamanın kolaylaştırılması ile teknik hizmetlerin zamanında ulaştırılması sağlanacaktır. Ülkemiz için bütün boyutları ile bu kadar önemli bir sektör olan chandler ceviz fidanı yetiştiriciliği, gerek Balıkesir ili gerekse bölgemiz için öncelikli ve vazgeçilmez bir sektördür.”şeklinde konuştu.
Bilgilendirme toplantısında Vali Ersin Yazıcı’ya Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş eşlik etti.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BANDIRMA’DAN 25 ÜLKEYE 1 MİLYON CEVİZ FİDANI

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x