BANDIRMA'DA DOĞDU DÜNYAYI GEZDİ! GÖRKEMLİ YOLLAR BLOGUNDA PAYLAŞIYOR - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

BANDIRMA’DA DOĞDU DÜNYAYI GEZDİ! GÖRKEMLİ YOLLAR BLOGUNDA PAYLAŞIYOR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Şehrimizde dünyaya gelen Görkem Yüksel bugün dünya çapında 55’ten fazla ülkeyi gezdi ve tecrübelerini Görkemliyollar adlı blogunda anlatıyor.

Görkem Yüksel ayrıca tarihi Bandırma Orta Okulu’ndan mezun ve Bandırma, Kapıdağ bölgesinin turizmine katlı sağlamak için yazılar da kaleme alıyor.

İşte Görkem Yüksel’in gözünden Bandırma’da gezilecek yerlerden birkaçı;

Bandırma Eski İskele Binası

Günümüzde Bandırma Nikah Salonu olarak kullanılan yapı, 1925 yılında inşa edilen Cumhuriyet dönemi yapılarının en güzide örneklerinden birisi.

Yapı “mili mimari akım” adı verilen tarzın güzel bir örneği olarak bilinirken, kubbeleri ve sivri kemerleri ile beraber Selçuklu tarzını da yansıtmayı başarıyor. Her anlamda oldukça değerli bir yapı. Bandırma’da gezilecek yerlerden biri olmasının yanı sıra şehre ilk geldiğinizde sizi heybetle karşılayarak hoşgeldin mesajı veren de bir havası var.

Haydar Çavuş Camii

Cumhuriyet Meydanı’nın hemen yanıbaşında, caddenin öteki ucunda görebileceğiniz heybetli cami Haydar Çavuş Camii oluyor. Bandırma’da görebileceğiniz en görkemli yapılardan biri.Cami 19. yüzyılın başlarında Haydar Çavuş tarafından yaptırılmış.

1873 yılında geçirdiği yangın tahribatı sonrasında yapı restorasyondan geçirilerek yeniden yapılmış ve bugünkü Neo-Klasik detaylar görebileceğiniz bir hal almış.

Tarihi Duyun’i Umumiye Binası

Gelelim Bandırma’nın bir diğer tarihi mekanına. Yapımı 19. yüzyılda başlayan bu bina Mimar Kemalettin döneminin güzel eserlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Yapı yıllarca Duyun-i Umumiye binası olarak hizmet vermiş.

Görkem Yüksel’in Görkemliyollar blogunda kaleme aldığı Bandırma’da gezilecek yerler yazının devamı:

https://www.gorkemliyollar.com/bandirma-gezilecek-yerler/

 

Bir önceki yazımız olan Tek Taş Yüzük Modelleri Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.