Bandırma'da Çernobil gibi olmasın! | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Bandırma’da Çernobil gibi olmasın!

Paylaş
 

Bandırma’da faaliyet gösteren çevre dernekleri, 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan Çernobil faciası ile ilgili açıklamalar yaparak Bandırma’da kurulması planlanan ağır sanayi ve çevre sorunlarına dikkat çekti.

GÜMÇED Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, insanlığın artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğinin altını çizerek “Nükleer ve Termik santrallerle enerji ihtiyacını karşılamak Doğayı ve insanı yok etmek anlamına gelir. Dünyada yaşamak istiyorsak yenilenebilinir enerji kaynaklarına yönelmek zorundayız. Ancak böyle dünyanın ısınmasının önüne geçeriz. Doğayı, çevreyi ve insanları yok edecek her türlü yatırım ve girişimin karşısındayız. Her şey insan için vardır” dedi.  Erdek Körfezi Dayanışma Platformu sözcüsü Dr. Kadir Dadan’da Nükleer kullanımı ve sanayileşmenin bölgeye vereceği zararı gündeme getirerek, Çernobil faciasının aslında önemli bir gerçekle yüzleşilmesini sağladığını belirtti. Açıklamasında bölge adına sanayinin nasıl bir tehlike yaratığını da aktaran Dadan” Çernobil kazası birçok gerçekle yüzleşmemizi sağladı. Bunların en başında sınırsız bir güç kaynağının aynı zamanda kontrolsüz bir güç olduğu gerçeği gelmektedir. Çernobil’de kaza sonucu çıkan yangında yüzlerce itfaiye eri bile bile canlarını feda ederek, felaketin büyümesine ve daha fazla sayıda insanın kanser olmasına engel oldular. 17 Ağustos depreminde bir ay yanan TÜPRAŞ’ı da unutuyoruz. Bunları hatırlatmak gerekli. Çünkü şimdilerde Erdek körfezinde bir araya getirilmeye çalışılan, kimya ve ağır metal sanayi de, olası bir depremde ya da gemi kazasında benzer sonuçlar doğuracaktır. Bu yüzden, ticari sır denerek bilgi verilmeyecek, dolayısıyla buradaki kimyasallardan haberdar bile olamayacak Balıkesir Büyükşehir Belediye İtfaiyesi, ortaya çıkacak devasa yangınları, hangi araç gereçle, hangi eğitimli personelle ve hangi yürekle nasıl söndürecek sorusunu şimdi sormamız gerekir. Şimdi soralım ki, çevreci Petro-kimya sanayinin bir yalan olduğunu herkes daha iyi görsün.”şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.