Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Sezgin açıklama yaptı - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Sezgin açıklama yaptı

Paylaş
 
google haberlerde takip et

“Ülkemiz hayvancılığı özellikle de kanatlı sektörü Avrupa standartlarında bir üretim boyutuna ulaşmıştır. Besicilerin rekabet edebilmesi için yem maliyetine yüzde 70-80 çözüm bulmak gerekir”

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin ,”Ülkemiz hayvancılığı özellikle de kanatlı sektörü Avrupa standartlarında bir üretim boyutuna ulaşmıştır. Besicilerin rekabet edebilmesi için yem maliyetine yüzde 70-80 çözüm bulmak gerekir” dedi.
Sezgin, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yem ihtiyaçlarını karşılama bakımından yeterli olmadığını ileri sürdü.
Yem fiyatlarıyla ilgili maliyet konusunda çalışma yapılmasını isteyen Sezgin, şöyle konuştu:
“Ülkemiz hayvancılığı özellikle de kanatlı sektörü Avrupa standartlarında bir üretim boyutuna ulaşmıştır. Besicilerin rekabet edebilmesi için yem maliyetine yüzde 70-80 çözüm bulmak gerekir. Mesela soya fasulyesi için yıllık 2,5 milyar dolardan fazla para ödeniyor. Ülkemiz ithal ettiği bu tür ürünlerin üretimini destekleyerek önemli bir yükten kurtulabilir. Beslenmedeki öneminin yanı sıra 400’ün üzerinde endüstriyel ürünün üretiminde kullanılan soyanın ekiminin yaygınlaştırılması gerekmektedir. Ülkemizin dışa bağımlı soya üretimi ile hayvancılığa rekabetçi bir yapı kazandırması mümkün değildir. Mevcut soya ithalatımızı karşılamamız için 25 bin hektarlık soya ekiliş alanının dışında 400 bin hektarlık daha soya ekiminin yapılması gerekmektedir.”

Bir önceki yazımız olan CEVİZ FİDANI SATICILARININ HEDEFLERİ BÜYÜK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.