BANDIRMA TARİHİNE IŞIK TUTAN SERGİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BANDIRMA TARİHİNE IŞIK TUTAN SERGİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde, Bandırma ve çevresinin tarihine ışık tutmak amaçlı “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Bandırma” konulu sergi açılışı yapıldı. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü – Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı arşivinde, Bandırma ile ilgili yaklaşık otuz bin belge arasından seçilen otuz adet orijinal belge sergilenmeye başlandı.

Rektörlük Sergi Alanı’nda düzenlenen serginin açılışı üniversite rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Balıkesir İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk, AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversite personeli ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü, bu anlamlı serginin Bandırma tarihinde yolculuk yapılmasına imkan tanıdığına dikkat çekerek, “Bugün Bandırma’yla ilgili belgelerden oluşan sergi ve bu sergi vesilesiyle Bandırma tarihinde bir yolculuk yapmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sergiye alınanlar, Osmanlı arşivlerinde Bandırmayla ilgili yaklaşık otuz bin orijinal belge içinden seçilen otuz adet belgeden oluşmaktadır. Aramıza yeni katılan hocalarımız oluyor ve üniversite olarak bizde büyüyüp, zenginleşiyoruz. Bugün bu sergi, iktisat tarihi alanında çalışmalar yapan üniversitemiz öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Engin Çağman’ın araştırmaları ve gayretleri sonucunda düzenlenmektedir. Bugün bu sergide otuz kadar belge bulunuyor. Kendisi ayrıca arşivlerde Bandırma ile ilgili 6400 belge daha tespit etmiştir ve zaman içerisinde onları da istifadeye sunacağız. Bu belgeler ve benzerlerini içeren bir de kaynak eser niteliği de taşıyan bir kitap çalışmamız da olacaktır. Bu belgeler Bandırma tarihini anlamada, günümüze yol göstermede ve ilçemiz mirasının gelecek kuşaklara aktarılmasında çok büyük önem arz etmektedir. Osmanlı arşiv belgeleri sadece akademisyenleri ve profesyonelleri değil, mesleği ve görev alanı ne olursa olsun tüm Bandırmalı hemşehrilerimizi beklemektedir. Bizler, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olarak bu konuda öncü olmaya ve her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından sergi, Rektör Özdemir ve protokol tarafından açılışı yapılarak sanatseverler ile buluştu.

Sergiyi oluşturan Yrd. Doç. Engin Çağman, Bandırma’nın tarihsel zenginliğini göstermesi açısından sergilenen belgelerin mümkün olduğunca birbirinden farklı olmalarına dikkat edildiğini belirterek “Bandırma’nın demografik yapısını, gelirlerini, vakıf eserlerini, sanayi, tarım, ticaret, inşaat, sağlık, bayındırlık, denizcilik, madenler, lojistik, deniz ve demiryolları ulaşımı gibi konuları içeren bu belgeler, ilçemizin Osmanlı Devleti döneminde de çok önemli bir merkez olduğunu göstermektedir. Üniversitemiz yakın gelecekte bu belgelerden hareketle Bandırma’nın sosyo-ekonomik tarihini ve lojistik olarak tarihsel önemini ortaya koyacak eserler yayınlamayı planlamaktadır.” dedi.

Hafta sonu da sanatseverlere açık olan sergi, bir hafta boyunca üniversitemizde sergilenmeye devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.