BANDIRMA LİMANI HEDEF BÜYÜTTÜ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bandırma Limanı, Güney Marmara ve İç Anadolu´nun dünyaya açılan kapısı olabilmek için hedeflerini büyüttü.

TCDD Bandırma Limanı ile ilgili açılan ihaleyi 16 Mayıs 2008’de 175.500.000 dolar tutarındaki en yüksek teklif ile Çelebi Holding kazanmıştı. 36 yıl için işletme hakkının devrine ilişkin sözleşme imzalanmıştı. Çelebi Holding, TCDD Bandırma Limanı´na önümüzdeki 5 yıl içinde 50 milyon USD tutarında yatırım yapmayı planlıyor. Türkiye´nin iş ve sanayi merkezi olan İstanbul´a ve ticari açıdan büyük önem taşıyan Güney Marmara ve Ege Bölgesi´ne olan bağlantıları ile Bandırma Limanı, Marmara Denizi´nin güney kıyısında bulunuyor. Dökme yük, Ro-Ro ve karışık yük elleçleme hizmetleri verilen Bandırma Limanı, bölgenin en uzun rıhtım uzunluğuna sahip limanı olmanın yanı sıra, Türkiye´nin en büyük dökme yük limanlarından da birisi. 2004 yılında Ro-Ro hizmeti sunumuna başlamasıyla birlikte Bandırma Limanı, Marmara Bölgesi’nde kargo kamyonlarının yurt içi noktalara taşınmasında da önemli bir kapı haline geldi.
Çelebi, Bandırma Limanı´nı sahip olduğu demiryolu ve karayolu bağlantıları ile geniş liman içi stoklama sahaları sayesinde Türkiye dış ticaretinin dinamosu olan Güney Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerine en yüksek faydayı sağlayabilecek liman olarak görüyor. Limanı bu geniş hinterlanda hizmet vermeye hazır hale getirmek üzere yeniden yapılandırmaya başlayan Çelebi Holding, Bandırma Limanı´nı önümüzdeki 10 yılda 10 milyon ton kuru dökme ve karışık yükün, 300K TEU konteynırın ve 200K aracın elleçlendiği bir liman haline dönüştürmeyi planlıyor.
Ayrıca, Bandırma Limanı, ülkenin artan otomotiv ihracatında ihtiyaç duyulan liman hizmetleri konusunda, Bursa bölgesinin artan araç ihracat hacminin bölge limanları ile karşılanamamasına da çözüm getirecek bir alternatif olacak. Yapılacak olan iyileştirmelerle Liman´ın 2009´da yüzde 2,7 olan uluslararası kargo taşımacılığı içindeki pazar payının, 2020´de yaklaşık yüzde 5,2´ye çıkacağı tahmin ediliyor. Böylece Bandırma Limanı, ulaşacağı bu hacimle, bölgenin lojistik merkezlerinden biri haline dönüşecek ve yeni iş alanlarının yaratılması açısından, Bandırma ve çevresinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına da önemli katkılar sağlayacak.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan CEVİZ FİDANI SATICILARININ HEDEFLERİ BÜYÜK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BANDIRMA LİMANI HEDEF BÜYÜTTÜ

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x