BANDIRMA DÖNCE YOĞURTLARININ SAĞLIĞIMIZA 9 FAYDASI VAR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

BANDIRMA DÖNCE YOĞURTLARININ SAĞLIĞIMIZA 9 FAYDASI VAR

Paylaş
 

Bandırma ünlü DÖNCE yoğurtları İstanbul’da da doğun ilgi görüyor. İstanbul’dan Bandırma’ya gelen tatilciler Bandırma’nın ünlü dönce yoğurtlarını satın alarak tüketiyorlar. Dönce yoğurt ve ayranları İstanbulda’da satış rekorlarıda kırıyor.

DÖNCE YOĞURDUN FAYDALARI

Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Yapılan birçok bilimsel araştırma yoğurdun kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.  Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve amino asitler bünyede bulunan fazla yağları yakarlar. Bunun yanında kasları kuvvetlendirir. Bununla birlikte gereksiz yağların dışarı atılmasında yağ hücrelerine katkıda bulunurlar.

Yoğurt Zararlı Bakterileri Etkisiz Hale Getirir: Yoğurt bağırsak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Genel anlamda sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır. Yoğurdun sindirimi kolay olduğu için özellikle diyet yapanların akşam saatlerinde tüketmesi önerilir.

Yoğurt Bünyeyi Kuvvetlendirir:  Bir porsiyon yoğurt, önemli bir miktarda potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B5 (pantotenik asit) içermektedir. Yoğurt ayrıca, kırmızı kan hücreleri korur ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12 içerir. Düzenli olarak yoğurt tüketimi bu besinlerin eksikliğinden kaynaklanan açığın ortaya çıkmasını engeller.

Yoğurt Yüksek Tansiyonu Önleyebilir: Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarını aşmamız durumunda hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yüksek tansiyonda birçok hastalığın ana sebebidir, özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden günlük bir kase yoğurt tüketimi hipertansiyonu engeller ve dolaylı olarak bu genel vücut sağlığını korur.

Yoğurt Soğuk Algınlığından Korur: Bu konuyla alakalı yapılan birçok bilimsel çalışma yoğurdun soğuk algınlıklarını önlediğini ortaya koymuştur. Günlük düzenli olarak tüketilen bir miktar yoğurt hücrelerin mikroplarla savaşmasını kolaylaştırır. Ayrıca yoğurdun kan hücrelerini güçlendirme özelliği vardır. Yoğurdun hücreleri güçlendirmesi genel anlamda bağışıklık sisteminin faydasınadır. Güçlü bağışıklık sistemi kış aylarında  soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Yoğurt Diş Sağlığı İçin Faydalıdır: Marmara Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu, yoğurdun diş mineleri için çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerini korumada önemli görevler üstlenmektedirler. Günlük olarak tüketilen bir kase yoğurt diş ve dişe bağlı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Yoğurdun Göz Sağlığına Faydaları: Özellikle aşırı yorgunluktan kaynaklanan göz altında şişme ve kararmalar yoğurt sayesinde giderilebilir. Yoğurdu gözün altında kararmış kısma 15 dakika kalacak şekilde uygulayın. Bu kararmaları ortadan kaldıracaktır.

Yoğurdun Cilde Faydaları: Yoğurdun cilt sağlığına birçok faydası vardır. İçerdiği çok farklı ve zengin miktardaki bileşen ve besinler cilt sağlığını korur ve cilt hücrelerinin yenilenmesine, onarılmasına yardımcı olur.

Yoğurdun içerdiği çinko ve laktik asit cilt sağlığı için önemlidir. Bu maddeler sayesinde gözenekleri açar, cildi ölü hücrelerden temizler ve cilde sağlıklı bir parlaklık sağlar. Ayrıca ciltte meydana gelen çizgilerin ve tahrişlerin ortadan kalmasında etkili olabilir.

Doğal Yoğurt Cildi Nemlendirir: Hassas ciltler için kalın bir tabaka halinde yoğurt uygulamak  cilt yorgunluğunu giderir ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Bu şekilde cilde yoğurt uygulayın ve 10 dakika bekleyin 10 dakika sonra ılık suyla yıkayın.

Bunun yanında yoğurda mercimek ve portakal kabuğuyla karıştırarak maksimum verim almanız mümkün. Eğer kuru bir cilde sahipseniz yoğurda bal karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında 4 yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı kakaoyu karıştırın ve maske yaparak cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu uygulama cildinizin sağlığına ekstra katkı sağlayacaktır.

Yoğurt Cildi Nemlendirir ve Ölü Hücrelerden Arındırır: Bu uygulama özellikle kuru ve hassas ciltlere faydalıdır. Ciltte bulunan ölü hücreleri temizler ve sağlıklı hücrelerin oluşmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan KADINLAR MATİNESİ BİLET SATIŞI BAŞLADI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.