BANDIRMA DİYANET-SEN'DEN BASIN AÇIKLAMASI | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

BANDIRMA DİYANET-SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Diyanet-Sen, Bandırma Din Görevlileri Derneği, Türk Diyanet Vakfı Bandırma Temsilciliği ortak bir basın açıklaması yayımladı. Bandırma Cumhuriyet Meydanında yapılan açıklamada Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Örgütü, Bandırma Alevi Kültür Derneğinin yaptıkları açıklamalara tepki gösterildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan basın açıklaması Kuran-ı Kerim’den ayetler okunarak devam etti. Basın acıkmasını okuyan Diyanet-Sen Bandırma Temsilcisi Mustafa Bilir “ Balıkesir CHP Milletvekili Ahmet Akın, Bandırma CHP İlçe Teşkilatı, CHP Kadın Kolları ve Alevi Kültür Derneğinin de aralarında bulunduğu bir grup, Bandırma Müftülüğü önünde toplanarak Diyanet İşleri Başkanlığımızı kurum üzerinden de dinimizi ve din görevlilerimizi hedefe koyan bir basın açıklaması yapmış ve siyasi demeçler vermiştir. Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik yapılan bu saldırılar maksatlıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı bahane edilerek, milletin değerlerine, dini inançlarına, din diyenlerin bilinç altında aslında ‘İslam Kaldırılsın’ düşüncesi  vardır” dedi.

Çocuk yaşta evliliklerin her zaman karşısında durduklarını belirten Bilir “Yapılan eğitim seminerlerinde,  öncelikli hususun erken yaşta evliliklerin önünün kesilmesi olduğu kamuoyunun bilgisindedir.  Başkanlığın Terimler Sözlüğünde açıkladığı husus, kişinin biyolojik  gelişiminin iklim şartları açısından  da göz önünde bulundurularak, dini sorumlulukların çocuklarda hangi yaşlarda başlayabileceğini  tespit etmek için İslam bilginlerinin  görüşlerine yer verilmesidir.  Bu ifadeler çocuk yaşta evlenebilmenin şartı değildir” dedi.

Yapılan tanımlamanın itibarsızlaştırıcı ve bir algı suikastı olduğunu iddia eden Bilir “Çok kısa bir süre önce, yüce meclisimiz tarafından alınan, başkanlığımızın görüşüne de başvuran resmi nikâh kararı, çocuk yaşta evliliklerin önünü kesmeye yöneliktir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı için her zaman pusuda bekleyen, dine ve diyanete nasıl zarar verebilirim sorularıyla kafaları bulandıranlar olduğunu iddia eden Bilir “Bu düşünce hezimete uğrayacaktır. Çünkü toplumun genel kabulü haline gelmiş olan hususları, doğmalara çevirme anlayışı tutmayacaktır” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.