BANDIRMA DEPREME HAZIR MI ? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BANDIRMA DEPREME HAZIR MI ?

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi tarafından Bandırma Grand Asya Otelde Jeoloji ve Depremsellik üzerine basın toplantısı yapıldı.

Toplantıya Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, 2. Başkan Adnan Kamburoğlu, Bandırma Belediyesi Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, AKP Belediye Meclis Üyesi Orhan Özyurtlu, Aslı Koçbay, Zehra Taççı, Fethi Erdoğan, Mustafa Özden, Selim Eraslan, Fatma Eraslan (Yapı Denetimci), Ersel Çınar Jeoloji Mühendislerinin katıldığı toplantıda Şube Başkanı Engin Er açıklamalarda bulundu.

Jeoloji ilminin gerektirdiklerini ve bilimsel verileri Bandırma özelinde de uygulamak gerek!
Engin Er yaptığı konuşmada; “Bandırma’da yapılanları yerinde görmek, hem meslektaşlarımızın yaptığı çalışmaları yerinde denetlemek daha güvenli bir Bandırma oluşması amacıyla biz Jeoloji mühendisleri odası olarak, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Bursa’nın da içinde bulunduğu dört ili kapsayan jeoloji mühendisleri odası Güney Marmara Şube yönetimi olarak bugün buraya geldik. Amacımız Jeoloji ilminin gerektirdikleri bilimsel verileri Bandırma özelinde de uygulamak. Türkiye genelinde sadece depremsellik anlamında 1900 yılından bu zamana kadar yaklaşık her yıl 1000 tane vatandaşımızı sadece depremlerde kaybediyoruz. Binlerce binamız hasar görüyor, Türkiye’nin ekonomik durumunu sarsacak kadar 17 Ağustos depremini yaşadık. 12 Kasım Düzce depremini yaşadık. 2011 Van depremini yaşadık. Türkiye’nin ekonomisini sarsacak kadar önemli, binlerce canımızı kaybedecek bu olay üzerinde durmamız lazım” dedi.

Bandırma’nın kuzeyinde ve güneyinde kırmızı çizgiler buralarda enerji boşalımı olacak, buraya yakın her yerleşim birimi dikkat etmelidir!
Er konuşmasının devamında;” Daha güvenli bir şehir olmamız lazım. Bugün dünyanın birçok ülkesinde 7 büyüklüğünün, 8 büyüklüğünün üzerinde deprem olduğu zaman bile hiç can kaybı olmayan Japonya gibi ülkeleri seyrediyoruz. Bilimimiz de, ilimimiz de böyle şeyleri oluşturmak için yeterlidir. Sorun Sadece bilinen bilimsel verilerin, arazide tatbik edilmemesi ve uygulanmamasındandır. Bandırma özeline geldiğimiz zaman Bandırma, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova Türkiye’nin en önemli deprem kuşaklarının üzerinde bulunmakta. Bandırma’nın kuzeyinde ve güneyinde kırmızı çizgiler, buralarda enerji boşalımı olacak, buraya yakın her yerleşim birimi dikkat etmelidir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.