BANDIRMA CHP'DEN "ESNAFIN SORUNLARI" İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

BANDIRMA CHP’DEN “ESNAFIN SORUNLARI” İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Pandemi Süreci,  ülkemizi yönetemeyen iktidarın gelişebilecek ulusal ve evrensel ölçekte krizlere karşı ekonomik hiçbir hazırlık yapmadığını,  ülkemizi esnafına dahi sahip çıkamayacak bir ekonomik bunalıma soktuğunun göstergesidir.

İktidarın Çözümü: Iban Vermek, Askıda ekmek!

Birkaç yandaş müteahhite,  vergi afları ve kıyak ihalelerle peşkeş çektikleri hazine boşalmış, tüm dünya ülkeleri vatandaşlarına ardı ardına destek açıklarken Cumhur ittifakı çözümü Iban vermekte, askıda ekmekle yine vatandaşın sırtına yüklemiştir. Devlet ekonomisine vergi ödeyerek katkı sunan esnafa reva gördükleri de kredi borcu olmuştur! Kapatılan dükkânların kira ödemelerini, borçlarını, temel giderlerini güvence altına alamayan çünkü hazineyi tam takır bırakan iktidar, esnafı kurtarmak için borçlandırmıştır. İş yerleri kapanan emekçilere hak gördüğü ücret aylık, kısa çalışma ödeneği adında 1117 TL’dir.

Dün AKP Genel Başkanı’nın yaptığı açıklamada, açıklanan esnafa destek paketi ise iktidarın tercihinin vatandaş değil yandaş ve zenginin olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Büyükşehirlerde bulunan esnafa 750 TL, büyük şehir olmayan illerimizde bulunan esnafa da 500 TL, 3 ay süreyle destek açıklanmıştır! Bu destekten de sadece basit usule tabi olan 432.000 esnaf yararlanacaktır. Bunların dışında kalan 2 milyon üzerinde olan gerçek usule tabi esnaf faydalanamayacaktır. Kaldı ki bu desteklerde gerçekçi olmayıp esnafın derdine derman olmaktan çok çok uzaktadır.

Bandırmamızda esnaf için durum tam olarak ‘memleket gibi’dir! Yasaklar nedeniyle açık olan esnafımız ayda 20 gün işyerini açabilirken siftah yapamadan kapatmakta, kira giderleri, yüksek faturalar, personel giderleri altında ezilen esnaf, kötü yönetilen ekonomi sebebiyle, satmak için gelen ürünlerin de döviz üzerinden yurda girişi sebebiyle bir de kur farkı ile boğuşmaktadır. Pandeminin birinci evresinde zaten ayakta kalmak için bankalara borçlanan esnaf, yeniden alınan kapatma kararında yeniden yalnız bırakılmıştır. Okullar kapandı servis esnafımız kontak kapatırken, kahveler, kafeler, restoran gibi tüm hizmet sektörü esnafımızda kapısına kilit vurmuştur.

Bandırma’da devren kiralık ve satılık iş yerlerinin ne kadar arttığını görüyoruz.  Bu yönetilemeyen kriz döneminde yalnız kalan esnaf, ekmek teknelerini,  borçlarını kapatmak borçlarını ödemek için elden çıkartmak zorunda kalmaktadır.

Buradan bir kez daha ilan ediyoruz! Bu iktidarın esnafa, üretene, emekçiye, yoksula verebilecek hiçbir şeyi yoktur! Bu iktidar vatandaşla değil vatandaşın sırtından geçinenlerle birlikte yol yürümeyi seçmiştir! Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu güne devletimize vergi ödeyen, yaklaşık yüz yıldır devlet ekonomisine katkı sunan esnafa bu hükümet bir sene bile bakamamıştır!

Öncelikle esnafa yapılan destekler Esnaf odalarının önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. Emrivaki olmamalıdır. Neler yapılmalıdır?

1- Sicil affı çıkarılmalı.

2- Krediler, faizsiz uzun vadeli taksitlendirilmeli

3- Kiralarda stopaj kaldırılmalı.

4- Sosyal güvenlik primleri, pandemi  döneminde  Hazine tarafından karşılanmalı

5- Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği sorunları giderilmeli

6- Ertelenen vergi ve sigorta primleri için yeniden yapılandırma olanağı getirilmeli.

7- Servis işletmecilerinin teminat mektupları iptal edilmeli.

8- Esnafa mevcut kiralar üzerinden gerçekçi kira desteği sağlanmalı.

Ekonomimizin can damarı olan esnafımıza birçok ülkede olduğu gibi her alanda sahip çıkılmalı, elinden tutulmalı, mağduriyetleri giderilmelidir.

Halkın iktidarını kurmak, esnafımızın yanında olmak biz Cumhuriyet Halk Partililerin boynunun borcudur!

 

Dr. Selim Panç

CHP Bandırma İlçe Başkanı

Bir önceki yazımız olan BORÇ YAPILANDIRMALARINIZI EVİNİZDEN DE YAPABİLİRSİNİZ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.