Balıkesirli bayanlar keçeciliğe başladı | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Balıkesirli bayanlar keçeciliğe başladı

Paylaş
 

Balıkesir Karesi Halk Eğitim Merkezi’nde eğitimci Hülya Görmezoğlu bayanlara  unutulmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan ‘DEpme keçeciliği’ öğretmeye başladı. Balıkesirli bayanlar keçeden şapka, eldiven, ceket üretmeye başladı.

 

 

Balıkesir Karesi Halk Eğitim Merkezi’nde eğitimci Hülya Görmezoğlu, UNESCO kapsamında değerlendirmeye alınan kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan ‘Tepme Keçecilik’ kursu başlattı.

Görmezoğlu, geleneksel tepme keçe üretiminin yanı sıra ‘Ecoprint’ uygulamasını da kursiyerlere öğretiyor. 2 aylık kursta cumartesi ve pazar günü öğrencileriyle bir araya gelen Görmezoğlu, keçecilik zanaatını ürettikleri ürünlerle adeta sanata dönüştürüyor. Keçenin ipek ve pamuklu ile birleşiminden şal, yelek, ceket, çizme, şapka, eldiven gibi rengarenk giysiler üretiyor.
AİLE MESLEĞİNİ YAŞATIYOR
Keçeciliği ailesinden öğrendiğini ve yaşatmak için mücadele verdiğini kaydeden eğitimci Hülya Görmezoğlu “”Koyun yününü keçeye çevirdikten sonra zeytin yağından yapılmış sabun ve ılık su yardımıyla ürünü pamuk ya da ipekle birleştirip doku haline getiriyoruz. Zanaattan sanata dönüşmüş bir olguyu gerçekleştiriyoruz. Kök boyalarla boyanmış yünü, küçük parçalar halinde kopararak, ipek ve pamukluyla bir araya getirip tekstil yüzeyi olarak kullanıyoruz. Bu geleneksel çalışmadır. Bu geleneksel çalışmayı gelecek nesillerimize aktarabilmek için keçe yapımcılığını Karesi Halk Eğitim Merkezi’nde 14 kursiyer ile icra ediyoruz. Çeşitli renkteki yünlerle hayal ettiğimiz rengarenk bir desen oluşturuyoruz. Bu deseni tekstil yüzeyi haline getirmek tamamen beden ve bilek gücüne dayanıyor. Geleneksel teknikleri kullanarak istediğimiz büyüklükte keçe üretiyoruz. Keçeyi hiçbir kimyasal yapıştırıcı ya da iplik kullanmadan ceket, yelek, şal, eldiven, çizme yapıyoruz. Bir hayli güç gerektiriyor. Fakat öğrencilerim çok başarılı”dedi.
ECOPRİNT TEKNİĞİNİ ÖĞRETİYOR
Dünyaca tanınan ünlü sanatçı İndia Flint’in uygulayıp yaygınlaştırmaya çalıştığı ‘Ecoprint’ tekniğini ülkede ilk kez kendisinin kullandığını belirten Görmezoğlu şöyle devam etti ‘Ecoprint’in doğadaki bitkilerin hiçbir kimyasal karışım kullanmadan ipek, pamuklu ve yün üzerine doğal haliyle yazdırma sistemi. Çalışmalarımda gerçek yün kullanıyorum. Yün lifinde, kullanan kişinin bedenini koruyan epidermis tabaka bulunmaktadır. Bu sebeple kullanan kişinin dış etkenlerden korunduğu bilinmektedir. Ben ayrıca ünlü sanatçı India Flint in yaygınlaştırdığı Ecoprint’i yaptığım deneylerle keçe üzerinde gerçekleştirdim. Ecoprint doğadaki bitkilerin hiçbir kimyasal kullanmadan ipek, pamuklu ve yün üzerinde doğal haliyle yazdırma sistemidir.”

Bir önceki yazımız olan Arkeoloji bölümü geliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.