BALIKESİR'E DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE İLK PROJE | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BALIKESİR’E DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE İLK PROJE

Paylaş
 
google haberlerde takip et

BANDIRMA’YA DÜNYA’NIN İLK MİMARLIK TEMALI PARKI YAPILACAK

DÜNYA VE TÜRKİYE’NİN İLK MİMARLIK TEMALI PARKI BANDIRMA’YA YAPILACAK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmet binası için düzenlenen “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması”nın ödül töreninde konuşanBalıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’i bir bütün olarak yeniden planladıklarını söyledi.

Konuşmasında yeni bir proje yarışmasının duyurusunu da yapan Başkan Uğur, Bandırma ilçesine Dünya ve Türkiye’nin ilk mimarlık temalı parkını yapmak istediklerini belirtti. Yeni yarışmanın mimar ve mühendisleri de yakından ilgilendirdiğini ifade eden Uğur, “Türkiye’nin hatta Dünya’nın ilk Mimarlık Temalı Parkını hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu parkta şehir planlama, mimarlık, peyzaj mimarlığı, inşaat mühendisliği öğrencilerinin kitaplarını 1/1 ölçekte 3. Boyuta taşıyacağız. Akademisyenlerin temel eğitimi öğrencilere etkin bir şekilde anlatabileceği, öğrencilerin yapı ve çevre standartlarını, ölçülerini, kesitlerini, hacimlerini dokunarak öğrenebileceği deneysel ortamlar sağlayacağız. İnşaat, mimarlık, planlama alanında müze, fuar, eğitim kampları, atölyeler, çeşitli etkinliklerin de bulunacağı tematik park ulusal ve uluslar arası ölçekte eğitim süreçleri ve mesleki pratik açısından destek sağlayacak, meslekler arası sinerjiyi güçlendirecektir. Ayrıca bu parkta halkın her kesimine hitap edecek ticaret, konaklama, rekreasyon fonksiyonları bulunacak ancak bu fonksiyonlar daha önce hiç görülmeyen bir şekilde halkın deneyimine sunulacaktır.  Bu noktada en önemlisi geleceğin ideal kent ve mekanları için 7’den 70’e toplumsal bilinci geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

BANDIRMA’NIN YENİLİKÇİ KİMLİĞİ TANIMLANACAK

Mimarlık temalı park projesi yarışmasını uluslar arası ölçekte düzenlemeyi planlıklarını açıklayan Başkan Uğur, konuşmasını “Bandırmamız geleceğin en önemli sanayi ve lojistik kenti olma yolunda hızla ilerlemektedir. Biliyorsunuz ki sanayi arge ve üniversite olmadan olmaz, ideal kentsel çevreyi üretmeden olmaz. Bandırma büyükşehirlerdeki nüfus baskısını üstlenmeye aday bir kent olarak kentsel gelişme sürecine böyle bir proje ile mesaj vermektedir.  Çevre kentlerden onlarca üniversitenin en kolay ve hızlı şekilde ulaşabileceği bir konumda olan Bandırma’nın yenilikçi kimliğini bu proje ile hep birlikte tanımlayacağız” sözleri ile tamamladı.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.