foto-deniz1

Balıkesir’de Süt Eylemi

10
Paylaş
 

Balıkesir’de firmalardan 2 aydan bu yana paralarını alamayan süt üreticileri Yeşilli Meydanı’nda eylem yapıp protesto için sütleri sokağa döktü.
CHP Altıeylül İlçe Başkanlığı’nın destek verdiği eylemde, yanlarında getirdikleri bir bidon dolusu sütü sokağa döken üreticiler, hükümetin tarım politikasını eleştirdi. Sütteki krizin üreticileri olumsuz etkilediğini ifade eden CHP Altıeylül İlçe Başkanı Yusuf Yüksel, süt fazlalığı sorununun hükümetin başarısız dış politikası ve sonrasında ihracat pazarlarının tıkanmasıyla meydana geldiğini öne sürerek, şöyle dedi: “Sütün litresini 1 lira 15 kuruş yerine 90 kuruşa satan üretici, 2 aydır parasını alamıyor. Mezbahaya kesime giden inekler, değerinin çok altında fiyatlara kesiliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na sesleniyoruz, et fiyatlarını Ankara Kızılay, İstanbul Bağdat Caddesi’ne değil Balıkesir’in köylerine sorun. Süt krizinin ağır yükünü Türk köylüsü taşıyamaz, icra memurları köylerden çıkmıyor.” Süt krizinin çözülmesi için devlet ve belediyeleri, işadamlarını, din adamlarını göreve çağıran Başkan Yüksel, ülkedeki süt tüketimini arttırmak için bütün askeri birliklere sabah kahvaltısında haftada 3 gün süt verilmesini, hastane ve okullarda süt dağıtılmasını önerdi.
Balıkesir’in Türkiye’de süt üretiminde ilk 3’te yer aldığını vurgulayan CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, üreticinin elindeki sütü satamadığını belirterek, “AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Edip Uğur, bu köylünün sütünü alın ve okullara bedava dağıtın. Bu köylünün sütünü perişan etmeyin. Çıkın ve bu sütü alacağınızı açıkça ilan edin” dedi. CHP’liler süt eyleminin ardından katılanlara pilav ve ayran ikram etti.

Bir önceki yazımız olan Ok: Üretici iflasın eşiğinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar marina1
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.