BALIKESİR'DE BAŞPEHLİVANLAR ŞEHİTLER İÇİN KOL BAĞLIYOR - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

BALIKESİR’DE BAŞPEHLİVANLAR ŞEHİTLER İÇİN KOL BAĞLIYOR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Türkiye ve dünyada ilkini geçen yıl yaptığımız “Başpehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlıyor” kapalı salon kış güreşleri bu yıl, Afrin Zeytin Dalı Harekatı şehitleri ve tüm şehitlerimize ithafen 20 Şubat Salı günü saat 17.00’de Kurtdereli Spor Salonu’nda gerçekleşecek.

20 Şubat Salı günü yapılacak “Başpehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlıyor” kapalı salon kış güreşleri öncesinde; Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Mehmet Ayhan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Özen, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gençlik Hizmetleri ve Spor Karesi İlçe Müdürü Adem Özalp ve Başpehlivan İsmail Balaban, basının karşısına çıkarak güreşler hakkında bilgi verdi.

KIRPINARIN İLK 16’SI KARESİ’DE
Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin merkezi Balıkesir, dünya çapında ses getirecek bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. Güreş yapan 127 belediyenin başkanları ve güreş ağaları da kış güreşine davet edildi. Türkiye’nin başpehlivanlarından Kırkpınar’ın 16 başpehlivanı; İsmail Balaban, Orhan Okulu, Hamza Köseoğlu, Şaban Yılmaz, Salih Erinç, Serhat Balcı, Fatih Atlı, Ünal Karaman, Serkan Serttürk, Şahali Kurt, Faruk Akkoyun, Onur Şenel, İsmail Erkal, Hasan Zeybek, Serhat Gökmen ve Ekrem Yavuz’un katılacağı karşılaşmada ayrıca minik ve orta boyda 8 Balıkesirli güreş yapacak.

GELECEĞE GÜREŞÇİ YETİŞTİYORUZ
Geleneksel Türk Yağlı Güreşleri’nin sürekliliğini sağlamak ve yağlı güreşleri 12 aya yayma noktasında önemli bir adım olan bu organizasyon ile geleneksel değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılması, yeni neslin güreşe olan ilgisinin arttırılması, Koca Yusuf, Adalı Halil, Sabri Acar ve Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan gibi Türkiye ve dünyaya mal olmuş güreşçilerin yetiştirilmesi hedefleniyor.

KURTDERELİ’NİN ÜNVANINI KORUYORUZ
“Başpehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlıyor” kapalı salon kış güreşlerinin bu yıl ikincisinin düzenlediğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Özen,” Güreşlerimizi şehitlerimize ithafen düzenliyoruz. Kurtdereli Mehmet Pehlivan ünvanını en iyi şekilde şehrimizde düzenlediğimiz güreşlerde koruyoruz. Güreşe ve güreşçilerimize her zaman önem veriyoruz” dedi.

YAĞLI GÜREŞİN ÖZÜNÜ KORUYORUZ
Kış Güreşinin dünyaya yayılması gerektiğine vurgu yapan Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Mehmet Ayhan, ” Üstüne basa basa söylüyorum. Yağlı güreş minderde olmaz diyenler var. Yağlı güreş her yerde olur. Yağlı güreşin özünden hiç bir şey kaybetmiyoruz. 6 ay gibi uzun bir dönem güreş yapılmıyor. Kış güreşlerinin yapılmasının pehlivanlarımıza da faydası var. Kış güreşinin anlamı çok büyük şehitlerimize ithafen yapıyoruz. Yağlı güreşi seven herkesin katkısını bekliyoruz. Bir daha söylüyorum yağlı güreşin özüne dokunmuyoruz” dedi.

“BUGÜN YARININ ARİFESİDİR”
Arifeler önemlidir bugün yarının arifesi ve biz Karesi’de başlattığımız yağlı güreşi salonda düzenlemenin ikincisini yaşacağız’ diyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Yıllar boyunca yağlı güreşe damgasını vuran, er meydanlarında nice pehlivanlar, nice yiğitler çıkaran, Türk kasıyla dünyayı yenen Kurtdereli Mehmet Pehlivan efsanesinin doğup, büyüdüğü şehir Balıkesir. İşte bizler bu efsane ile marka olmak için Büyükşehir Belediyesi ile birlikte önemli adımlar atıldı. Yaptığımız yağlı güreş çalıştay ve kurultayları ile güreşin tüm paydaşlarını bir araya getirerek; sorunları tespit edip çözüm önerileri için adımlar attık. Er meydanları ile efsaneleşen Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’ni eski ve ihtişamlı günlerine geri döndürdük. Amacımız; kendi öz değerimiz yağlı güreş ile evrensel olmak. Bu amaç doğrultusunda en büyük adımı, yağlı güreş yapan tüm şehirleri aynı çatı altında toplayan Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ni kurarak attık. Geçtiğimiz yıl ilk defa yağlı güreşi sezonluk olmaktan çıkarıp 12 aya yayacak adımı attık ve “Kırkpınar Başpehlivanları Balıkesir Karşılaşması”nı düzenledik. Bu turnuvayla Kırkpınar’ın 8 başpehlivanı ilk kez kış ayında, kapalı bir salonda keçe üzerinde şehitler için kol bağladı” dedi.

YÜCE TÜRK MİLLETİ SİZLERİ ASLA UNUTMAYACAK
Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
“Afrin’de Zeytin Dalı operasyonu ile Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki en büyük istiklal ve istikbal mücadelesini verdiğimiz bugünlerde; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Güreş Federasyonu, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Karesi Belediyesi ev sahipliğinde ikincisini gerçekleştireceğimiz “Başpehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlıyor” yağlı güreş müsabakalarıyla Türkiye ve Dünya’ya Türkün gücünü bir kez daha hatırlatacak, dostluk ve barış mesajı vereceğiz.
Kahraman askerlerimiz Afrin’de canını ortaya koyarak bir mücadele yürütürken bizlere daha büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmekle yükümlü olduğumuzun mesajını veriyorlar.
Biliyoruz ki tarih bir milletin hafızasıdır. Geçmişiyle bağını koparak bir toplumun varlığını sürdürmesi imkansızdır. İşte birileri inatla bizi kadim değerlerimizden koparmaya çalışırken bizler de gururla tarihimize sahip çıkıyoruz.

Yağlı güreşiyle yıllarca tüm insanlığa ‘adalet’, ‘medeniyet’, ‘insanlık’, ‘dostluk’ dersi veren bu Millet’in “Türk gibi güçlü sözünü” dünyanın hafızasına kazıyan pehlivanlarımızın kahraman torunları; Türk Milleti’nin istiklal ve istikbalinden asla vazgeçmeyeceğini Salı günü Balıkesir’den tüm dünyaya haykıracak.

Kuvayi Milliye’nin Başkenti’nden Afrin’deki kahraman Türk Ordusu’na selam ve dualarımızı gönderiyoruz. Ve bugüne kadar vatan savunmasında şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ediliyorum. Yüce Türk Milleti sizleri asla unutmayacak.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.