BALIKESİR TURİZMİ İÇİN EL ELE VERME ZAMANI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BALIKESİR TURİZMİ İÇİN EL ELE VERME ZAMANI

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Balıkesir turizminin tüm yönleriyle ele alındığı “İl Turizm Değerlendirme” toplantısı, Vali Ersin Yazıcı başkanlığında yapıldı.

Balıkesir’deki turizm potansiyelini arttırmak, bu uğurda turizmde katma değer sağlamak ve ilimize gelen misafirlere daha iyi hizmet vermek gibi birçok alanda katkıda bulunmak amacıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Balıkesir’in kültür ve turizm bakımından zengin tarihî varlıkları, bu varlıkların genel bir değerlendirmesi, şimdiye kadar yapılanlar, yapılmakta olanlar ve bundan sonra nelerin yapılabileceği ile genel anlamda tanıtım faaliyetlerini ihtiva eden konular görüşüldü.

KÜLTÜR VE TURİZM YETKİLİLERİ KATILDI
Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Ersin Yazıcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Müdür Yardımcıları Abdullah Poyrazlı, İlkay Karaağaç, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Orhan Onocak, Kuva-yi Milliye Müzesi Müdürü Funda Ünal, Şube Müdürleri Mustafa Tekin, İhsan Keçeli, Mahmut Demir, Bandırma İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Fidan,  Edremit Muzaffer Akpınar Kütüphanesi Müdürü Barış Tufan Sümengen, Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Aygül Öncel Şahin, Bandırma Müze Müdürü İlhami Öztürk ile diğer ilgililer katıldı.

DETAYLI BİLGİLENDİRME YAPILDI
Toplantıda, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı tarafından, Balıkesir’in turizm potansiyelini ve turizmdeki genel durumunu yansıtan bir sunum yapıldı. Mustafa Çaltı yapmış olduğu sunumda, Balıkesir’in doğal güzellikleri, tarihi mekânları, mesire alanları, kültürel değerleri, gastronomisi, eko turizm faaliyetleri, yapılan festival ve şenlikler, konaklama tesisleri ve turizm istatistikleri konularında, detaylı bilgilendirmede bulundu.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı tarafından yapılan sunumdan sonra, Vali Ersin Yazıcı da genel bir değerlendirme yaptı.

BİRBİRİMİZE DESTEK OLURSAK BAŞARI KALICI OLABİLİR
Balıkesir’in sahip olduğu doğal ve kültürel varlıkların turizme kazandırılması ve turizmin ilimizde çok daha ileriki seviyelerde olmasının Balıkesirlilerin haklı olarak büyük bir hedefi ve hayali olduğunu kaydeden Vali Yazıcı,  “Hepimiz birbirimize destek olursak başarı kalıcı olabilir. Yapabileceklerimizi ortaya koyup samimi olarak bir şeyler yapmalıyız. Sürdürülebilir bir turizmi düşünmeliyiz. Bölgeye gelen turist sayısı artarak devam ediyorsa bununla birlikte işletmelerin kendini geliştirme ihtiyacı doğacak.  İlimizin sahip olduğu potansiyeli vizyoner bir bakış açısıyla değerlendirmek, Balıkesir marka kentini meydana getirme konusunda büyük öneme sahiptir. Balıkesir’in bu avantajlı yönlerini ve turizmdeki gelirini daha da arttırmak için hep birlikte ve ortak hareket etmemiz gerekmektedir. Bu noktada ilimizin turizmde hak ettiği seviyeye gelebilmesi için kamu kurumlarımıza, esnafımıza ve tüm halkımıza görevler düşmektedir. “diye konuştu.

TARİH VE DOĞA ÖN PLANDA
Tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ilimizde çok fazla miktarda arkeolojik eser bulunduğuna da dikkat çeken Vali Yazıcı, devam eden kazı çalışmaları tamamlandığında deniz-kum ve güneş turizminin yanı sıra tarih ve kültürü öne çıkaran turizm çeşitliliğinin de sağlanmasının mümkün olacağını belirtti.

BİZİM HEDEFİMİZ YIL BOYU TURİZM
Balıkesir’in alternatif turizmin bütün unsurlarına sahip olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, ” Balıkesir, tarih boyunca dünyanın en önemli kadim şehirlerinden biri olarak günümüze kadar var olagelmiştir. Balıkesir, önümüzdeki yıllarda farklı turizm ürünlerini geliştirerek bütünsel rekabet gücünü ortaya koyabilecek kapasitede bir bölgedir. Turizm bizim için çok önemli bir sektördür. İlimizin her köşesi farklı turizm alanlarını bünyesinde barındırıyor. Turizmde planlı adımlar atarak yürümemiz gerekiyor. Bizim hedefimiz yıl boyu turizm. Tanıtım yapmak, etkinlikler düzenlemek bizim için son derece önemli ” ifadelerini kullandı.

HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERME ÇABASI İÇİNDEYİZ
Turizmin bölge kalkınmasına olan katkısına da değinen Vali Yazıcı, binlerce yıllık tarih ve kültür birikimiyle eşsiz bir şehir olan Balıkesir’in,  sayısız doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle turizm konusunda dünyada önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak dünya turizm gelirlerinden hak ettiğimiz payı alabilmek için her türlü gayreti gösterme çabası içinde olacaklarını dile getirdi.

ÖNEMLİ BİR TURİZM POTANSİYELİNE SAHİBİZ
Balıkesir’in gerçekleştireceği kararlı atılımlarla turizm sektöründe haklı yerini mutlaka alacağını ifade eden Vali Yazıcı, “Ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründen ilimizin de yeteri kadar pay alabilmesi, turizm alanında hak ettiği noktaya gelebilmesi için yoğun bir gayret içerisindeyiz. İlimiz, eşsiz doğal güzellikleri, tarihsel dokusu ve kültürel zenginlikleri, bereketli toprakları, sağlık ve termal turizmi, kış turizmi, konuksever insanları ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda, turizmin çeşitlendirilebilir anlamda çoğaltılması ilimize değer katacaktır. İlimizin turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması yönünde önemli adımlar atılmış, Balıkesir’i ülke turizmi içinde farklı ve nitelikli bir konum kazandırarak turizm sektöründe marka yapmak amacıyla Valilik olarak her türlü gayreti göstermekteyiz.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.