BALIKESİR SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ İÇİN YÜRÜDÜ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BALIKESİR SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ İÇİN YÜRÜDÜ

Paylaş
 
google haberlerde takip et
103. yılında, “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Programlarında ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kars’ın Sarıkamış İlçesi’ndeki Allahuekber Dağları’nda, 1914-15 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında şehit düşen askerler Balıkesir Valiliği himayesinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliklerle anıldı.

GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE
Bu yıl Sarıkamış Şehitlerini anma programının 103.’sü tertip ediliyor.  Çocuklarımız o aziz şehitlerimizin hatırasını yâd ederek bir nevi o günleri yaşıyorlar. O gururu yaşıyorlar aslında. Bu memleketin şehit kanları ile sulanıp onlara emanet ettiğinin farkına varıyorlar. Bütün şehitlerimizi, gazilerimizi şükran ve minnet duygularımızla anıyoruz.
Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı sabah saat 07.30 da Yıldırım (Eski) Camiinde Gençler Sabah Namazında Buluşuyor Projesi kapsamında Sabah Namazı ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

YOĞUN BİR KATILIM
Daha sonra, Zağnos Paşa Camii önünde başlayan ve Kurtdereli Kapalı Spor Salonunda son bulan programlara Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan V. Faruk Özen, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Fatih Aksoy, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Baro Başkanı Av. Erol Kayabay, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Kınay, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bakım Albay Cengiz Cömertoğlu, Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanı Piyade Albay Evren Ünal, İlçe Belediye Başkanları Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, Balıkesir Mehteran Takımı, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

SARIKAMIŞ DESTANI
Kurtdereli Kapalı Spor Salonu önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Sarıkamış Destanının toplumumuzda oluşturduğu birliktelik ve manevi iklimin yaygınlaştırılması adına Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür V. Halil İbrahim Koyuncu Sarıkamış Destanının 103. yıl dönümü münasebeti ile bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından anma programı şiirlerin okunması ve İl Müftü V. Ramazan Topcan tarafından yapılan dua ile son buldu.
BU VATAN ÇOK KOLAY KAZANILMADI
Vali Ersin Yazıcı ise tören sonrası basın mensuplarına şu açıklamalarda bulundu:
“Bu vatan, bu gün de anlaşıldığı gibi çok kolay kazanılmadı. Binlerce şehidimiz Allahuekber dağlarında kaldı. Soğuk, insanın iliklerini donduracak kadar vardı ama hiçbir askerimiz o kutlu yolculuktan asla dönmeyi düşünmedi. Biz böyle bir neslin torunlarıyız ve bu neslin torunları bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin daha yukarılara taşınması, dünya devletleri arasında daha üst sıralarda yerini alması için her şeyi yapacaktır. Türkiye’nin her tarafında bugün Sarıkamış Şehitlerimizi anıyoruz. Bu şehitlerimizin ne yazık ki çok büyük bir bölümü donarak can verdi ama asla geri dönmeyi düşünmediler. Bu toprakların, bu vatanın kolay kazanılmadığını bu uğurda verilen mücadelenin büyüklüğünü bir kere daha düşünmemiz, hatırlamamız ve bu çerçevede kendi geleceğimizi daha güçlü bir şekilde inşaa edebilmemiz için bu kutlu yolculuğun önemi büyüktür. Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatları her şeyin en güzeline, her şeyin en iyisine layık.

Millet olarak, şehitlerimizi unutmayacağımızı, dualarımızı fatihalarımızla, minnet ve şükran ifadelerimizle onların aziz ruhlarına ve muhterem hatıralarına her zaman göndereceğimizi burada bir kez daha vurgulamak istiyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, bölünmez bütünlüğümüz için hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, ebediyete intikal etmiş komutanlarımızın ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Sarıkamış Şehitlerimiz ve vatan uğruna toprağa düşmüş tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.