BALIKESİR SAĞLIKLI SU İÇECEK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan BASKİ tarafından Bozen Mahallesi’nde yaklaşık 300 bin lira yatırım bedeliyle yapımı tamamlanan Bozen Mahallesi İçme Suyu Arsenik Arıtma Tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Ali Aydınlıoğlu, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakkı Özçoban, daire başkanları ve mahalle sakinleri katıldı.
Bir yıl önce kurulan bir kuruluş olmalarına rağmen, hizmeti bilen bir ekiple sorunlara kalıcı çözümler ürettiklerini dile getiren BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Balıkesir il genelinde maden sahalarının yaygın olmasından dolayı bazı kırsal mahallelerde arsenik problemi yaşandığını Büyükşehir Belediyesi’nin de bu soruna kalıcı çözüm bulduğuna dikkat çekti. Balıkesir’de yaşayan her insanın güvenli suya ulaşması için çalıştıklarını söyleyen BASKİ Genel Müdürü Bayram, “Güvenli Su Hizmeti anlamında halkımıza sorunsuz içme suyu vermek için nüfus, yer, önem farklılığı gözetmeden öncelikle yedi mahallemizde arsenik arıtma tesisini ihale ettik. Bozen bizim arsenik arıtma tesislerinden ilkidir. İlyaslı, Salmanlı, Beğendik, Söğütçü ayrıca Çakmaklı gibi diğer tesislerimizde sırasıyla hizmete açılacak” dedi.
Bozen Mahallesi’nde yapılan Arsenik Arıtma Tesisi’nin halk sağlığı açısından büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakkı Özçoban, bu yatırımdan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve BASKİ’ye teşekkür etti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin en ücra kırsal mahallelere hizmet götürdüğüne işaret eden Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Bozen Arsenik Arıtma Tesisi açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Suyun önemli bir nimet olduğunu şu tesisin açılışıyla görüyoruz. Bu mahallemiz eskiden köydü ve yıllardır arsenikli su içiyordu. Büyükşehir Belediyemiz geldi BASKİ aracılığıyla buraya yatırım yaptı, yıllarca şehir merkezinde içilen su kadar berrak, hijyenik suyu sizlere kavuşturmuş oldu. Altıeylül Belediye Başkanı olarak; Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ediyorum”
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve kuruluşlarının bütüncül bir bakış açısıyla 18 bin metrekare alanda, 20 ilçe ve bin 200’e yakın mahalleye hizmet götürdüğünü kaydeden Başkan Ahmet Edip Uğur, kent merkezindeki mahallelerde ne varsa kırsal mahallelere de aynı imkanları sunacaklarını söyledi. Balıkesir’deki kırsal mahallelerdeki arsenik su sorununa kalıcı çözüm üreteceklerini dile getiren Başkan Uğur, “ Şehirde ne varsa kırsaldaki mahallelerimizde de o olacak. Eski Kuyumcular Mahallesi’nde ne varsa, Paşa Alanı Mahallesi’nde ne varsa; suyu nasıl akıyorsa, yolu altyapısı nasılsa Bozen, Çinge, Pamukçu’da da o olsun. Balıkesir, maden potansiyeli büyük bir il. Yapılan sondajlar sonunda mutlaka bir madene denk geliyor. Birçok kırsal mahallemizin suyu arsenikli ya da nitratlı. BASKİ Genel Müdürlüğümüz, geçen yıl yedi kırsal mahallemizde arsenik arıtma tesisi yapmaya başladı. Sadece Bozen Mahallemize yaptığımız tesisin değeri 300 bin lira. Bozen Köyümüzde yaşayan insanlarımıza sağlıklı su içireceğiz” dedi.

KAYNAK:İLKHABER GAZETESİ

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan CENGİZ:EĞİTİME 237BİN TL YATIRIM başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BALIKESİR SAĞLIKLI SU İÇECEK

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x