foto-deniz1

BALIKESİR ARICILIKTA BİR NUMARA OLACAK

BALIKESİR ARICILIK
Paylaş
 

Türkiye’yi Doyuran İl ve “Tarımın Başkenti” Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesinin üreticilere destek çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Arıcılığın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından üretilen ana arılar Kepsut ilçesinin Mahmudiye Mahallesinde çiftçilere dağıtıldı. Dağıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Daire Başkanları ve üreticiler katıldı.
Üretim çiftliğinde incelemelerde bulunan Başkan Uğur, Batı Anadolu bölgesinin özelliklerini taşıyan 70 ana arıyı üreticilere dağıttı. Arıların bölge iklimine uygun ve verim kabiliyeti yüksek olduğu ifade edildi. Çiftçilerin sorunlarını da dinleyen Başkan Uğur, arıcılıkta Türkiye’nin 6. Sırasında bulunan Balıkesir’i birinci sıraya yükseltmek istediklerini söyledi.

BÜYÜKŞEHİR YILDA 3 BİN ANA ARI ÜRETECEK
Balıkesir’in Türkiye’yi doyuran il olduğunu ve ette, sütte, yumurta, kanatlı ve deniz ürünlerinde önemli bir üretim merkezi olduğunu ifade eden Başkan Uğur, “Balda da Balıkesir’i ön sıralara çıkartalım istiyoruz. Arıcılarımıza destek veriyoruz. Arıcılarımız daha katma değeri yüksek ürünleri üretsin. Daha çok kazansın. Bal üretimimiz artsın istiyoruz. Türkiye baldan döviz elde etsin istiyoruz. Biz arıcılık konusunda bir müddettir çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin 250 adet modern arı kovanı bulunuyor. Ana arı üretimine başladık. Hedefimiz yılda 3 bin adet ana arı üretmek. Bugün ilk defa 70 adet ana arıyı, arıcılarımıza veriyoruz. Bu Türkiye’de ilk defa Arıcılar Birliğine bir belediye de üye oluyor. Arıcılara desteğimizi vereceğiz. Arızılarımız ilaçlama ilgili de destek istediler, bununla mücadeleyi de yapacağız” diye konuştu.

Başkan Uğur açıklamaları ardından arı üreticilerine ana arıları dağıtarak sorunlarını dinledi

Bir önceki yazımız olan OFANS GIDA'DAN SEZON ÖNCESİ HAZIRLIK YEMEĞİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar marina1
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.