BALIKESİR 2040 YILINA HAZIRLANIYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BALIKESİR 2040 YILINA HAZIRLANIYOR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 350 bin nüfuslu Balıkesir’in, 2040 yılına kadar 600 bin nüfuslu şehir olması için planlamalara başladıklarını açıkladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, “Karesi- Altıeylül geleceğini tartışıyor” konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Otel Basri’de gerçekleştirilen toplantıya Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yanı sıra Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ve Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler de katıldı. Toplantıda Balıkesir- Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın 2015’in Ağustos ayında onaylanması ile birlikte özellikle merkez ilçelerin bütüncül olarak yeniden planlanması konuşuldu.

Toplantının ana gündem maddesini mega projelerin kesişim noktasında bulunan ve Türkiye’nin yıldızı parlayan şehirlerinden biri olan Balıkesir’in zamanla kent içinde kalan, sağlıksız yapılaşmaya neden olan sanayi alanlarının geleceği oluşturdu. Kent yerleşme alanlarında bulunan sanayi tesislerinin ekonomik ömürlerini doldurduklarında sanayi alanlarına taşınarak rehabilite edilmesinin görüşüldüğü toplantıda, sanayi imarlı parsellerin geleceği için parsel sahiplerinin bu konudaki düşüncelerini paylaşmalarını sağlamak ve parsel sahiplerini mevcut durum ile ilgili bilgilendirme kararı alındı.

BALIKESİR MEGA PROJELERİN KESİŞİM NOKTASINDA
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un açılış konuşması ile başlayan toplantıda, sanayi alanlarının yeniden organize edilmesi ve sağlıklı bir yerleşme için Balıkesir imarının düzenlenmesi gerekliliğinin üzerinde duruldu. Etkinlik kapsamında, Balıkesir- Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın, Balıkesir ili için oluşturduğu gelişme çerçevesi çizildi. Balıkesir’in İzmit Körfez Geçişi ile İstanbul- İzmir Otoyolu; İstanbul- İzmir yüksek hızlı tren aksı, lojistik merkezler ve Çanakkale Boğaz Köprüsü gibi mega projelerin kesişimin de yer aldığını ifade eden başkan Uğur, 20 milyon kişinin yaşadığı Marmara Havzasının gelişiminde Balıkesir’in stratejik konumunun önemine değinildi.

2040’TA MERKEZ NÜFUSU 600 BİN OLAN BİR BALIKESİR
Hükümetin yaptığı çalışmalar ile iki denize kıyısı bulunan Balıkesir’in önem kazandığını söyleyen Başkan Uğur, “Balıkesir, üretim ve tüketim bölgelerinin tam merkezinde, İzmir ve Bursa illerine 1 saat, İstanbul iline 2 saat uzaklıkta bulunan bir şehir olarak, Balıkesir’e olan talepler gün geçtikçe artıyor. Yatırımcılar, Organize Sanayi Bölgesinde yer seçmek için talepte bulunuyorlar. Balıkesir’i geleceğe hazırlamamız lazımdır.
Sadece fabrika kurmakla değil; burada çalışan üst düzey yöneticilerin, mühendislerin hayatını burada yaşaması, sosyal ihtiyaçlarını burada karşılaması lazım.Her gelen yatırımcı Balıkesir’in sosyal alanlarını ve sosyal hayatını, çarşısını, yürüyüş yolunu, konser salonunu, rezidansını araştırıyor. Balıkesir kırsal mahalleleriyle birlikte 350.000 nüfus barındırıyor, biz 2040 yılında 600.000 nüfuslu bir Balıkesir planlıyoruz. Bu nedenle, Balıkesir’in yeni konut alanlarına, ticari alanlara ihtiyacı var. Balıkesir’i doğru planlamalıyız ki Balıkesir’e gelen, yaşayan insanlar Balıkesir’de huzurlu olsun” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “KİŞİYE ÖZEL İMAR UYGULAMALARI YAPILMAYACAK”
Balıkesir’i yeniden şekillendirirken şeffaf ve adaletli bir yaklaşım sergileyerek, kişiye özel imar uygulamaları yapmayacaklarını belirten Başkan Uğur, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir- Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı onayladı. Bu planın Özel Hükümlerinin 8.1.3 maddesi uyarınca ‘Kentsel Yerleşme Alanlarında’ konut ve konut kullanımına hizmet verecek sosyal, kültürel donatı ve teknik altyapı tesisleri ile toptan ve perakende ticaret türleri yer alacaktır. Ticari depolama, konut dışı kentsel çalışma alanı, küçük sanayi siteleri ve turizm kullanımları da yer alabilir.
Bu alanlarda küçük sanayi kullanımları, sanayi kullanımları ve sanayiye yönelik depolama kullanımlarına ilişkin planlama veya plan değişikliği yapılamaz. 81 ilde aynı plan notu bulunuyor. Bu plan notu diyor ki, siz çevreyi ve atıkları düşünerek, yapacağınız planlarda kentin merkezinde sanayi alanı yapamazsın veya bu sanayi alanlarını yapacağın planlarda mutlaka kentin dışına çıkarmalısın. Bizde bu planları yaparken, kentin yatırımcı çekebilmesi içinde yapılacak müdahalelerin mutlaka ada bazında imara müsaade etmek, parsel bazında müsaade etmemek gerekiyor. Bu uygulamalar yapılırken de şeffaf ve adaletli bir yaklaşım sergiliyoruz. Kişiye özel imar uygulamaları gerçekleştirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak : ilkhabergazetesi

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.