Balık tüketmenin sağlığa faydaları tartışılmaz. Uzmanlar haftada en az iki kez balık tüketilmesini öneriyor. Fakat balığı doğru pişirmek maharet istiyor. Ayrıca balık pişirirken eve sinen koku da ayrı bir sorun. Ama bu gerekçeler balık pişirmeye engel değil. İşte doğru balık pişirmeden eve ve kaplara sinen kokuyu yok etmeye kadar balığa dair tüm ipuçları.

Eve sinen kokuyu gidermek için

Balık pişirirken evi kaplayan kokuyu önlemek için tavanın içine birkaç tane defne yaprağı atabilirsiniz. Böylece çıkan kötü koku bir nebze de olsa azalacaktır. Ayrıca; balıklar da defne yaprağının o aromatik kokusuyla daha da lezzetlenecektir.

Mutfağın kokmasını engellemek için

Balık kızarttıktan sonra mutfağa sinen kokuyu gidermek için, 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatabilirsiniz. Kaynayan sirkeli su, evin içine sinen kızartma kokusunu alacaktır.

Balık kokusunu mutfak gereçlerinden çıkarmak için

Balık kokusunu elinizden ve kullandığınız gereçlerden çıkarmak için önce soğuk su ile yıkayıp, sonra sirke veya limon ile ovun. Kaplarda kalan balık kokusunu da yine soğuk su ile yıkadıktan sonra sirkeli suya batırarak yok edebilirsiniz

Balığın çabuk pişmesi için

Balığın, hem çabuk pişmesi hem de çatlamasını önlemek için iki tarafına bıçakla çizik atın. Fakat balığın içindeki suyun, dolayısıyla besin ögelerinin akıp gitmemesi için çok derin çizikler atmayın.

Balık kızartması nasıl yapılır?

Hamsi, istavrit ve mezgit gibi küçük balıkları kızartırken, tavaya yağ koyup kızdırdıktan sonra unladığınız balıkları aralıksız olarak ve düzgünce dizmelisiniz. Balıkları tek tek çevirmek yerine tavanın üzerine bir tabak ya da kapak kapatarak, tek bir hamlede ters yüz edin. Böylece balıkları dağıtmadan pişirmiş olursunuz ve hepsini aynı sıcaklık seviyesinde servis yapabilirsiniz.

Balık ızgara nasıl yapılır?

Balık ızgara yapacaksanız, balığın iri ve yağlı olmasına dikkat edin. Yağlı balık için mevsimini bilmekte yarar var, Ocak ayında lüfer, palamut, kefal ve hamsi iyice yağlıdır. Ayrıca; balığa soğan suyu ve zeytinyağı sürüp 2 saat kadar beklettikten sonra ızgara yapın.

Balık buğulama nasıl yapılır?

Buğulama yapacaksanız eğer kefal, levrek, kırlangıç gibi beyaz etli balıkları tercih etmelisiniz. Piştiğinden emin olmak için de kılçığından kolayca ayrılıp ayrılmadığını kontrol etmelisiniz.

Dondurulmuş balık nasıl pişirilir?

Dondurulmuş balığı kullanacağınız zaman sirkeli suya koyun, böylece çözülen balığın eti gergin olacaktır.