Balık Hafızalı Olmak İstemeyenlere Öneriler | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Balık Hafızalı Olmak İstemeyenlere Öneriler

Paylaş
 

Siz de kısa süre sonra yapacağınız işleri dahi unutmaya başladıysanız bu önerileri dikkate alın.

Yoğun tempoda yaşayan günümüz insanlarının en önemli sorunlarından biri unutkanlık. Siz de kısa süre sonra yapacağınız işleri dahi unutmaya başladıysanız bu önerileri dikkate alın. İşte hafızayı koruma ve güçlendirme yolları.

Televizyonu kapatın, bulmaca çözün

“İşleyen demir ışıldar” atasözü yalnızca beden için değil, beyin için de geçerlidir. Alzheimer hastalığını önlemede beynin aktif kalması büyük önem taşır. Bulmaca, sudoku benzeri zekâ oyunları, satranç, hatta yabancı dil eğitimi ileri yaşlarda daha iyi bir hafıza için birebirdir. Araştırmalar da Alzheimer’ın üniversite profesörleri gibi eğitimli kişilerde eğitimsiz kişilerle kıyasla çok daha az görüldüğünü kanıtlıyor.

Organize olun

Günlük yaşantıda belli rutinler ve alışkanlıklar edinin. Evinizin anahtarı, arabanızın anahtarı, uzaktan kumanda, cüzdan, saat gibi gündelik eşyalarınızı hep belli yerlerde bulundurursanız onları aramak içini zaman kaybetmezsiniz.Organize olmak hayatınızı kolaylaştırabilir, böylelikle beyni aktif tutmaya yönelik faaliyetlere daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Stresinizi kontrol altına almaya çalışın

Kronik hale gelmiş baskı ve stres de kafa karışıklığı yaratarak hafıza bozukluğuna neden olur. Stres yönetimi konusunda daha etkili stratejiler öğrenmek için kişinin kendisini geliştirmesi gerekir. Eğer stresle başa çıkılamıyor ve bu depresyona yol açıyorsa bir profesyonelden yardım alın.

Kaliteli uyuyun

Uzun süreli uykusuzluk ve yorgunluğun ilk etkilediği bilişsel mekanizmalardan biri hafızadır. Unutkanlık ve dalgınlıkla mücadele etmek için yeterli, kaliteli ve dinlendirici bir uyku düzeni oluşturmaya çalışın. Bunu yaşam koşullarınızı iyileştirerek sağlayabilirsiniz. Horlama, uykuda solunum durması(uyku apne sendromu), uykuda periodik bacak hareketleri sendromu, uykusuzluk(insomnia) gibi uyku hastalıkları hafizayı olumsuz etkilemektedir. Dinlendirici olmayan uyku, gündüz uykululuk hali, horlama, gece sık idrara kalkma, gibi yakınmalarınız varsa uyku bozuklukları birimlerine başvurun.

Konsantre olun

Unutkanlığın bir diğer nedeni de hatırlanması gereken şeye ilk başta yeterince dikkat sarf edilmemesidir. Olaya ya da kişiye konsantre olunmuyorsa sonrasında anımsamak zorlaşır. Bu amaçla kendi kendinize küçük bir egzersiz yapabilirsiniz. Yeni tanıştığınız bir kişinin adına, soyadına, mesleğine, yüzündeki ilginç olabilecek bir özelliğe her zamankinden biraz daha fazla dikkat edin, bir süre sonra hepsini kolay anımsadığınızı fark edeceksiniz. Egzersizin amacına ulaşamıyorsa doktorunuza danışın.

Vitamin ve antioksidanlarca zengin besinler tüketin

Düzenli olarak 3 öğün yemek sağlıklı bir beslenme için her zaman yeterli değildir. Özellikle B, C ve E vitaminlerini vücudun ihtiyacı ölçüsünde sağlayacak zenginlikte bolca meyve ve sebze tüketmek de gerekir.

Tartılarla barışın

Obezite günümüzde hem çok ciddi bir sağlık sorunu, hem de kalp-damar, şeker ve metabolik hastalıkların lokomotifidir… Fazla kilo kişide kalbi besleyen damarları daraltarak kardiyovasküler sorunlara yol açarken, beyni ve sinir hücrelerini besleyen damarları da tıkayarak zihinsel becerileri sekteye uğratabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Hırdavat Sektöründe E-Ticaret Girişimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.