Bakan Yıldız o soruya cevap verdi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Zeytinburnu’nda Türkiye Gençlik Vakfı’nın düzenlediği Genç Diplomat Akademisi programına konuşmacı olarak katıldı.
Konuşmasının sonunda soruları yanıtlayan Yıldız’a polemiğe yol açan ve kendisine atfedilen ” 3 gün elektrik vermesek HDP oylarını etkiler ” sözleri soruldu.”Ben düzeltilecek herhangi bir söz sarf etmedim” diyen Bakan Yıldız, “O cümlelerimi bir kez daha sarf ediyorum burada. Enerji sektöründe Türkiye’nin istikrarını hedef alan, PKK’nın saldırıları var. Yalnızca insanımızı, canlarımızı, şehitlerimizi hedef alan değil, aynı zamanda Türkiye’nin kalkınmasına katkı koyan projeleri hedef alan saldırıları var. Bunlar yoğunlaştı. Birkaç örnek vereceğim. Bu gece Mardin’de bir çimento fabrikasını besleyen yüksek gerilim hattı direklerini devirdiler, sabotaj yaptılar. Orada çimento bir müddet üretilemeyecek, enerjisi olmadığı için. Bunun kime tesiri var. Hakkari Çukurca’ya giden elektrik hattı direkleri devrildi. Ulaşım yolları kapandı. Doğalgaz boru hatları patlatıldı. İran- Türkiye Doğalgaz boru hattı patlatılmıştı, dün itibariyle Azerbaycan’dan gelen doğalgaz boru hattı patlatıldı. Şimdi siz burada kimi hedef alıyorsunuz ? Çukurca’daki vatandaşımız bundan etkileniyor. Güvenlikten dolayı bir gün giremediğimiz alanlar var. Oraya elektriğin gitmesi 2, bazen 3 gün sürüyor. Enerjisiz kalan vatandaşımız bizim vatandaşımız. Ama PKK Kürtçülük adına, Kürt kardeşlerimizi istismar ederek yaptığı bu eylem, kimleri vuruyor ? Oradaki yaşayan Kürt vatandaşımı vuruyor. Biz çok şikayet alıyoruz. PKK’yı itham eden çok şikayet alıyoruz. Benim dün bahsettiğim konu budur “diye konuştu.

KONUYU BAŞKA TARAFA ÇEKMEYELİM

Konuyu çarpıtıldığını söyleyen Yıldız , “Konuyu başka bir tarafa çekmeyelim. Bununla alakalı tabi ki insanımız seçimde değerlendirmesini yapacak. Şimdi böyle deyince bazı basın mensubu arkadaşlar, ‘oyla mı tehdit ediyorsunuz ? Enerji ile mi tehdit ediyorsunuz’ dediler ? Siz enerji direklerini sabote ederken, iletim hatlarını, üretim hatlarını sabote ederken herhangi bir konu yok. Ben böyle bir gerçeği söylediğimizde sıkıntı var. Böyle birşey olmaz. Büyük resim, PKK’nın sabotajlarını ve verdiği zarardan bahsediyor. Siz büyük resmi bırakın. Ondan sonra deyin ki, ‘acaba orada elektrik geç giderse, oylar nasıl tesir altında kalır’. Ben vatandaşımızın tüm tercihleriyle beraber ister erken seçim olsun, isterse olmasın. Bu cümleyi de kullandım. Vatandaşımız hangi tercihte bulunacaksa başımız üzerine denildi. Milletimizin iradesi nasıl oluşuyorsa bu o şekliyledir. Çukurca’da elektriği kesildiği için, mağdur olan vatandaşım nasılsa Nişantaşı’nda doğalgaz boru hattında dolayı kesintiye uğrayacak vatandaşım aynıdır. Bu Türkiye’nin tamamını hedef alan bir yapıdır. Ama en fazla da Kürtçülük adına, en fazla Kürt vatandaşımızın aldığı hizmeti aksatan bir yapıdır. Bakın şuanda Azerbaycan hattında doğalgaz gelmiyor. Bundan etkilenebilecek illerimiz var. Biz vatandaşımıza ‘sen AK Partilisin, sen HDP’lisin’ diye hizmet götürmüyoruz. 78 milyonumuza hizmet götürüyoruz. Doğrusu da bu. Ön plana çıkarmamız gereken PKK’nin eylemleridir. Bunu bırakıp da konuyu başka bir noktaya getirmeyelim. Ana resim budur. Tabi ki devlet engellenmeyle ilgili gerekeni yapacaktır” diye konuştu.

Çevre ve Enerji konusunda gençlerin oluşturduğu dinleyicilere uzun bir konuşma yapan Yıldız, ” Dünya belli oranda kirletildi ve biz Türkiye olarak şunu söylüyoruz ; Kimler kirlettiyse onlar temizlesinler. Çünkü dünyadan bir 24 saat içinde hava kirliliğiyle alakalı bütün konulardan etkileniyoruz. Bizler dünyayı kirletmeyeceğiz, enerji sektörüyle alakalı yapacağımız çevreye rağmen değil, çevreyle beraber olacak” dedi.

Ham petrolün toprak altındayken savaşın, toprak üzerindeyken de barışın gerekçesi olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, “Her birimiz bunu doğru yönetmek zorundayız, doğru yönetmek için de doğru yerde durmamız ve doğru bir şekilde donanımlı olmamız gerekiyor” diye konuştu.

AKARYAKIT FİYATLARI

Akaryakıt fiyatlarındaki indirimlerin iç pazara yansıtılmadığı iddialarını hatırlatan bir gence yanıt veren ve akaryakıtta bütün fiyatlandırmanın otomatik fiyatlandırmaya tabi olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, ” Herhangi bir indirim veya herhangi bir maliyet artışı olmuşsa, bu 3 gün içerisinde piyasaya yansıtılır. Ham petrol varil fiyatları düştüğünde, tabi ki petrol ürünleri de düşecektir, bu tabidir, doğrudur, olması gereken de budur” dedi. Bu konuda bir başka faktörün de kur fiyat farkları olduğunu söyleyen Yıldız, “Biz AB üyesi bir ülke değiliz. Dolarla alıp TL ile satıyoruz. Yani dolardaki bir parite artışı, aynı şekilde maliyet artışı demektir. Hele hele 50 dolarlar civarında gezen ham petrol varil fiyatının, zaman zaman altına düşen fiyatların piyasaya yansıyacağını burada açıkça söylemem lazım. Çünkü dolarla alakalı paritede şuanda bir stabil bir seviye var. Yükseklerde olmasına rağmen maliyetlerimizi olumsuz etkiliyor almasına rağmen, böyle bir durum var. O yüzden bunlar otomatik fiyat mekanizmasıyla beraber devletin denetleme yaptığı bir mekanizmayla beraber, fiyatlara tabi ki yansıyacaktır. Ham petrol varil fiyatın OPEC ülkeleri genel sekreteri açıkladı. ‘Herhangi bir üretim azlığına gitmeyeceğiz’ dedi, ‘ne üretim artışına ne de üretim azaltımına gitmeyeceğiz’ dedi. Bu fiyatların bu seviyelerde zaman zamsan da gevşeyen fiyatlarla beraber kalacağını gösterir. Bunu biz de dikkatle takip ediyoruz. Türkiye’de bir tüketim ülkesi olduğu için, her bir petrol varil fiyatındaki 10 Dolarlık değişimin, Milyarlarca Dolara karşılık geldiğini bilmemiz lazım” diye konuştu.

İRAN’A AMBARGONUN KALDIRILMASI

Bir soru üzerine İran’a uygulanan ambargonun kalmasının Türkiye’nin yararına olacağını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Yaptırımların kalkıyor olması, Türkiye’nin öngördüğüyle beraber, başından itibaren bu yaptırımların kalkmasından yana bir ülke olması, Türkiye’nin öngörülerinin bu bölgeyle ilgili olarak doğru olduğuna önemli bir delildir. İran’ın dost, kardeş, samimi bir ülke olarak güçlenmesi, Türkiye’nin işine gelmektedir. Bölgenin işine gelmektedir. Güçlü bir Türkiye ve güçlü bir İran, beraberce ortak çalışmalar gerçekleştirebilir. İran’ın Ham petrol üretimini artıracak olması dünyadaki varil fiyatlarını olumlu etkileyecektir” dedi.

GERÇEK MANADA 100 YILLIK PROJELER

Türk akımı ve nükleer santral projeleri hakkında da bilgi veren Yıldız, ” Bu Rusya’nın talebiyle ortaya çıkan bir projedir. Türkiye’nin desteklediği bir projedir” dedi. Yıldız, projenin olgunlaşması için Rusya Enerji bakanıyla ciddi bir çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekledi. Yıldız, Türkiye ve Rusya kurumsal hafızalarıyla bir çok projeyi gerçekleştirebilecek güçtedir. Bir projeyi tercih etmek, diğerinden vazgeçmek anlamına gelmiyor. Bizim Rusya Federasyonuyla beraber gerçekleştireceğimiz projeler var. Azerbaycan’la gerçekleştireceğimiz projeler var. İranla yapacağımız projeler var. Irak var. ABD var. Japonya var, Fransa var. Akdeniz’de Rusya ile nükleer santral yapıyoruz. Karadeniz’de de inşallah Japonlar ve Fransızlarla yapacağız. Bunların her birinin hükümetler arası anlaşmaları imzalandı. Çok ciddi sağlam bir temel atıldı. Adı üzerinde değil gerçek manada yüzyıllık projelerdir” diye konuştu.

KAYNAK : Özgür ALTUNCU / İdris TİFTİKÇİ – İSTANBUL DHA

 

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan BU İLLERDE YAŞAYANLAR DİKKAT! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bakan Yıldız o soruya cevap verdi…

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x