BAHM YASADAN RAHATSIZ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BAHM YASADAN RAHATSIZ

Paylaş
 

BAHM Geri Dönüşüm firmasının sahibi Hakan Ceylan kamuoyunda tepki çeken Geri Dönüşüm Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bandırma Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren BAHM Geri Dönüşüm Ltd. Şti’nin sahibi Hakan Ceylan son günlerde kamuoyunda tartışmalara neden olan, sokaktan geri dönüşüm malzemelerini toplayarak satanlar ve alanlar hakkındaki yasa ile ilgili görüşlerini aktardı.

YASA İYİ NİYETLİ FAKAT YETERSİZ

Yeni yasa ile sokakta geri dönüşüm toplayanlara, bunları sattığı takdirde 20 bin TL ceza, firmalara ise 140 bin TL ceza kesileceğini belirten Ceylan “Yasa iyi niyetli fakat göz ardı edilen hususlar var.  İyi bir şeyler yapılmak isteniyor fakat yasa bu haliyle yarar değil zarar verecektir” dedi.

BİZLER DE RAHATSIZIZ.

Kendilerinin de bu uygulamadan rahatsız olduklarını belirten Ceylan “Devlet aslında iyi bir şey yapmak istiyor fakat göz ardı edilen konular var. Biz geri dönüşüm işçilerinin topladıkları malzemeyi bir makbuz düzenleyerek kayıt altına alıyorduk. Hem kendileri için bir gelir kapısı oluyordu hem de toplanan atık bize ulaşmış yani ekonomiye kazandırılmış oluyordu.  Fakat şimdi yasak getirilerek bu işi yasal olarak yapmayan insanların eline bırakmış oluyorlar” dedi.

 GERİ DÖNÜŞÜM İŞÇİLERİ BİR İHTİYAÇ

38 sanayi kuruluşunun yanı sıra Bandırma, Erdek ve Gönen Belediyeleriyle iş birliği içinde olduklarını vurgulayan Ceylan “Erdek, Bandırma ve Gönen’de sadece geri dönüşüm kumbaralarının koyulması için yaptığımız yatırım 300 bin TL. Bölge halkı geri dönüşüm konusunda oldukça duyarlı. Fakat ne kadar iyi organize olunsa da bizim de yetemediğimiz yerler oluyor.  İşte burada devreye geri dönüşüm işçileri giriyor. Aslında olması gereken bu insanların tek tip giyinmeleri, yaka kartı takması, sigortalı olarak güvence altına alınmaları. Fakat ilginçtir bazen bu insanlar kendileri böyle bir sisteme dahil olmak istemiyor.”

TİCARET İKİNCİ PLANDA

Geri Dönüşüm konusunda toplumda bazı yanlışlar olduğu vurgulayan Ceylan “ Elbette ki bu ticari bir iş. Para kazanıyoruz fakat bu işin bizim için manevi yanı ağır basıyor. Sanayi kuruluşları için de, belediyeler için de bu atıklar ciddi bir sorundu.  Bu tesis olmasaydı, bizler elimizi taşın altına koymasaydık yüzlerce ton geri dönüştürülebilen atık vahşi depolama sahalarını dolduracaktı. Biz bunları topluyoruz, ayrıştırıyoruz ve hammadde olarak ekonomiye kazandırıyoruz. Bir ton kâğıt ile on yedi ağacın kesilmesini önlemiş oluyoruz. Doğada en az bin yılda çözülebilecek bir plastik şişe burada saniyeler içinde geri dönüşüme kazandırılıyor. Tesisimiz sayesinde insanlar maaşlı, sigortalı olarak çalışıyor” dedi.

YASA YENİDEN İNCELENECEKTİR

Kendilerinden de zaman zaman görüş aldığını belirten Ceylan “ Biz konu ile ilgili görüşlerimizi de zaman zaman yetkili kurumlar ile paylaşıyoruz.  Yetkililer de sağ olsunlar bu işle ciddi olarak ilgileniyorlar. İnanıyorum ki orta yol bulunacaktır” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA SOKAK HAYVANLARI İLGİ BEKLİYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.