B12 vitamin eksikliğinin en sık görüldüğü durum beslenme eksikliğidir. Genellikle kilo ameliyatları ve vejetaryen diyet uygulayanlarda görülür. B12 vitamininin eksikliği, vücutta çeşitli semptomlarla kendini gösterir. İşte B12 eksikliği yaşadığınızı gösteren işaretler.

Zayıflık, baş dönmesi, yorgunluk

Birçok insan bu semptomları uykusuzluk, uzun çalışma saatleri ve stres ile karıştırır. Ancak, genel durumunuz kötüye gidiyorsa, doktorunuza danışın ve B12 seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi yaptırın.

Nefes darlığı

Vitamin B12 yetmezliğinin olası fizyolojik belirtilerinden biri, eforda nefes darlığıdır. Vitamindeki eksiklikler dokulardaki oksijen akışını azaltabilir ve bu da anemi, nefes darlığı ve zayıflığa neden olur.

Sinir hasarı ve uyuşma

B12 eksikliği, sinir hücrelerini bozarak ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşma ve batma hissine neden olur. Bunu görmezden gelirseniz, semptom kalıcı hale gelir. Sinir sistemini güçlendirmek için B12 gerekli bir vitamindir.

Soluk veya sarılıklı cilt

Düşük B12 vitamini düzeyinin bir başka fiziksel göstergesi, cildinizde veya gözünüzün beyazlarında sarılıktır .

Şişmiş, iltihaplı dil

Eğer vegansanız, sindirim sistemi hastalıklarınız varsa veya alkol kullanıyorsanız, B12 açısından riskli bir gruptasınız demektir. Kanınızdaki B12 belirtilerinden biri de , etli, kırmızı ve pürüzsüz bir dil ile karakterize olan bir glossittir. Vücudunuz yeterli vitamin B12’ye sahip olmadığı için DNA sentezi bozulur.

Kabızlık, iştah kaybı, gaz

Kabızlık veya gaz gibi sindirim sorunlarına neden olabilecek birçok farklı neden vardır ve vitamin B12 eksikliği bunlardan biridir. Göz ardı edilirse, bir B12 eksikliği kronik kabızlığa, mide rahatsızlığına, gaza, ishale ve iştah kaybına yol açabilir.

Görme kaybı

Vitamin B-12, sinirlerin ve sinir sisteminin işlevinde önemli bir rol oynadığı için , vitamin eksikliği, optik nöropatiye ve görme azalmasına neden olabilir . Yetersiz beslenme şikayeti olan veya herhangi bir hayvansal ürün tüketmeyen kişilerde görme kaybı teşhis edilebilir.

Depresyon, davranışsal değişiklikler

Bazı hayati vitaminlerin eksikliğinin depresyona ve davranış değişikliklerine yol açabilmesi doğaldır ve B12 bir istisna değildir. B12 vitamininin eksikliği serotonin salgısı üzerinde güçlü bir etkisi vardır.