AYVALIK'TA '24. ENGELLİLER ŞENLİĞİ' COŞKUSU | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AYVALIK’TA ’24. ENGELLİLER ŞENLİĞİ’ COŞKUSU

Paylaş
 

Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelliler, Ayvalık’ta düzenlenen ‘24. Engelliler Şenliği’nde bir araya geldi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,Türkiye Sakatlar Konfederasyonu veAyvalık Belediyesi tarafından düzenlenen 24. Engelliler Şenliği‘nin açılış törenine; Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, Türkiye Zihinsel Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Aynur Dankaz, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, AK Parti ile CHP Ayvalık ilçe başkan ve yöneticileri, Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Devlet Personel Daire Başkanlığı yetkilileri, yurt genelindeki 81 ilden gelen bin 200 civarındaki engelliler ve aileleri katıldı. Şenliğin açılış töreni öncesinde engelliler oyunlar oynayarak eğlendi.

Sağanak yağmura rağmen Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra, kürsüye gelenTürkiye Sakatlar Kondeferasyonu‘nun görme engelli Genel Başkanı Yusuf Çelebi, “Ülkemizin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu şu günlerde, ülkemizdeki tüm engellileri kucaklayan, her türlü sorununu çözmek için uğraşan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, terör saldırıları neticesinde engelli kalmış tüm vatandaşlarımıza da kucak açacaktır. Atılan her bomba ve kurşunun ardından ülkede engelli sayısının arttığı unutulmamalıdır. Bu vesile ile ülkemizde yaşadığımız darbe kalkışması ve beraberindeki terör olaylarını şiddetle kınıyor, Şehit olan vatandaşlarımıza, güvenlik güçlerimize Allah‘tan rahmet, yaralı olanlarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

Çelebi, artık engellilerin ülke genelindeki binlerce iş sektörünün dışında belediye başkanı, kaymakam, vali, genel müdür konumundaki işlerde de var olması gerektiğini belirterek, bu konuda her türlü özveriyi kendilerine gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başta olmak üzere, Başbakan Binali Yıldırım ve hükümet yetkililerine teşekkür etti.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, bu yıl 24.’sünü düzenledikleri şenlikte ülkenin dört bir yanından gelen engelliler ve aileleriyle buluşmuş olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Gençer, “Her yıl Ayvalık‘ta halkımızla birlikte kucak açtığımız engelli konuklarımız, buradan öylesine güçlü bağlarla ayrılıyorlar ki, gelecek sene düzenleyeceğimiz şenlikler için takvim yapraklarını hızlı hızlı kopararak adet gün sayıyorlar. Öyleki, engelli konuklarımız Şeytan Sofrası‘nın bile ismini kendilerine göre değiştirerek, ‘Aşk Tepesi’ adını koymuşlar. Bunu nedeni iseAyvalık‘taki şenliklerde tanışan engelliler Şeytan Sofrası‘nda birbirlerine aşık olduklarını belirterek, evlenme kararı alıyorlar ve bu yüzden de Şeytan Sofrasıtepesine, ‘Aşk Tepesi’ diyorlarmış” ifadelerini kullandı.

Ayvalık Belediyesi olarak ilçede gelenekselleşen şenliklere her zaman destek vereceklerini ve engellileri Ayvalık‘ta buluşturmayı sürdüreceklerini belirten Başkan Gençer, 24 yıldan bu yana şenliklerin gerçekleşmesinde emeği geçen eski belediye başkanları ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ise; her yıl 81 ilden gelen engellilerinAyvalık‘ta buluşmasından ve burada gönüllerince eğlenmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ülkenin çeşitli bölgelerinden Ayvalık’a gelen engelli vatandaşlar ve yakınları, TV100mikrofonlarına konuşarak, duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Ayvalık’ı ve Balıkesir’i çok sevdiklerini söyleyen engelli yakınları, yetkililere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, engelli gençlerin sergiledikleri halk oyunları büyük bir topladı. 24. Ayvalık Engelliler Şenliği‘nin açılışı geleneksel engelli korteji ile sona erdi. Kortej yürüyüşünde engelli vatandaşlar ve aileleri, ellerindeki Türk bayraklarıyla alkış topladı. Ayvalık‘taki engelli şenliklerinin 24 Eylül Cumartesi gününe kadar çeşitli panel ve sportif faaliyetlerle süreceği öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.