AYMİS SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI ÜRETİM TESİSİNE BÜYÜK İLGİ - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1
kutlu creative

AYMİS SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI ÜRETİM TESİSİNE BÜYÜK İLGİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Aymis soğuk baskı zeytinyağı üretim tesisi bölgemiz zeytin üreticileri tarafından büyük ilgi görüyor.

Zeytin hasat dönemi gelmesi ile birlikte bölgemiz zeytinyağı üretim tesislerinde son günlerde oldukça hareketli günler yaşanıyor. Erdek Ocaklar yolu üzerinde kurulu Avrupa standartlarında üretim yapan Aymis Zeytinyağı Üretim Tesisi bölgemizdeki zeytin yetiştiricileri tarafından zeytinyağı dönüşümü için büyük ilgi görüyor. Kilogram başı 0,20 TL’den işlem gören zeytinler son sistem üretim tesisinde özel işlemlerden geçerek bölgemizde tek olarak soğuk sıkım olarak işlem görüyor. Benzer zeytinyağı üretim tesislerinden farklı olarak soğuk sıkım işlem gören zeytinlerden alınan zeytinyağının lezzeti de farklılığını ilk tadımda gösteriyor.

aymis-soguk-sikim-zeytinyagi

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

“Yoğurma” veya “malaksasyon” küçük çaplı yağ damlacıklarının birbiriyle birleşerek daha büyük damlacıklara dönüşmesini ve sızmasını sağlar.
20-40 dakika süren ve mutlak uygulanması gerekli bu işlemde zeytin hamuru karıştırma sırasında 25-30 ºC’ye kadar (ort 27 ºC) ısıtılmaktadır. Buna “soğuk sıkım” denilmektedir.

Sıcak Sıkım Zeytinyağı Nasıldır?

Hamur daha fazla yağ almak için 60 ºC’ye kadar da ısıtılabilmektedir. Buna “sıcak sıkım” denilmektedir.  Uzun süreli ve yüksek sıcaklıkta yoğurma yağ verimini yani elde edilecek yağı arttırır. Ayrıca yağın lezzetini yükselten mikro bileşenlerin de çözülerek yağa geçmesini sağlar. Ancak yağ ömrünü azaltan oksidasyona neden olduğundan olumsuz yanı da vardır.

Aymis İletişim 0(266) 847 50 80 – www.aymis.com

 

Bir önceki yazımız olan Ceviz fidanı satışları Bandırma'da arttı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.