AYDIN ÖZEN : "MİRZA DOĞRULARI SÖYLEMİYOR" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AYDIN ÖZEN : “MİRZA DOĞRULARI SÖYLEMİYOR”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun danışmanı Aydın Özen,7 Kasım Perşembe günü Bandırma’da gazetecilere bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Özen,Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın,”Medyada Bandırma’ya yapacağımız projeler Büyükşehir Belediyesi tarafından engelleniyor” sözlerine yanıt vererek,”Büyükşehir,Bandırma’ya yapılacak hiçbir projeyi engellemedi böyle bir düşüncesi de hiç olmadı.Maalesef Başkan Mirza doğruları söylemiyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİR PROJELERE ENGEL OLUYOR MU?

1-) TEKEL’den ALINAN ARAZİ HAKKINDA 

Tekel Kurumu’na ait bina ve arazileri, Bandırma Belediyesi ile yapılan protokolle, Bandırma Belediyesi’ne İZ BEDELLE yani Kamulaştırmaya esas yasanın «22-i maddesi» uyarınca satışı gerçekleşmiştir.

Söz konusu alanın kullanımı konusunda da BELEDİYE HİZMET ALANI olarak şerh düşülmüştür. İz bedelle satışı yapılan yerlerin amacı dışında kullanımı söz konusu değildir.

Yapılan nakillerden anlaşıldığına göre söz konusu arazi hakkında Bandırma Belediyesince devir amacı dışına çıkılarak ticari bir değer üretilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle İmar Plan değişikliği öngörülmüş ve Başkan beyin ifadesiyle konu Bandırma Belediye Meclisinden geçirilmiştir. Ama
Devir eden Kurumun PLAN DEĞİŞİKLİĞİNE onay verdiğine dair karar alınmamıştır. İşlem bu aşamada tıkanmıştır. Yani daha açık ifadesiyle yasanın amir hükmü yok farz edilmiştir.

Bu konuyla ilgili Balıkesir Büyük Şehir Belediye’ye başvuru olmadığı gibi BŞB’nin de onay konusu bir durum söz konusu değildir.

Yasal zorunluluk “İZ BEDELLE” alınmış arazinin gerekçesine uygun olarak kullanılmasıdır. Değişiklik arzu ediliyorsa da muhatabı Balıkesir BŞB değil mülkün ilk sahibidir.

2-) MALTA DERESİ;

a-) Malta Deresi Proje alanında şahıs parselleri mevcuttur. İstimlak edilmesi ve KAMULAŞTIRMA bedellerinin Bandırma Belediyesince ödenmesi gerekiyor. Sanırım konuyla ilgili sıkıntılar mevcut. Belediye bu işlemi sonuçlandırmamıştır.

b-) Projenin uygulanmasıyla hayata geçirilecek derenin mevcut limana zarar vermemesi için suyun Tali Mendireğin dışına aktarılması gerekmektedir. Bu amaçla hazırlanacak projenin DSİ tarafından onaylamasının ardından çalışmalara başlanabilecektir.

Öğrendiğimize göre Başkan beyin daha önce seçim vaadi olması ve yeni seçim dönemine giriliyor olması ve de geçen zamanda çözüm yönünde bir şey yapılamaması nedeniyle maalesef yine BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ suçlanmıştır.

Konunun BŞB ile uzak yakın ilgisi yoktur. BÜYÜKŞEHİR’İN HERHANGİ BİR ENGELLEMESİ DE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

3- LİVATYA

Paylaşılan plana göre yapıların mevcut olduğu kısımda da çalışma olacağı anlaşılmaktadır. Şahıslar adına kayıtlı arsa ve konutlar mevcuttur. Bu arazilerin KAMULAŞTIRMA bedellerinin Bandırma Belediyesince ödenmesi gerekmektedir. Konunun BŞB ile uzak yakın ilgisi yoktur. BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE’NİN HERHANGİ BİR ENGELLEMESİ DE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

4- CİN ÇUKURU:

17 Eylül mahallesi 316 ada 73 parsel (cin çukuru) imarda özel uygulama alanı olarak gözükmektedir. Şu an mevcutta otopark alanı olarak kullanılmaktadır. Yan taraftaki eski santral binası ve Pertevniyal hastanesinin anıtlara kayıtlı olması nedeniyle Cin Çukuruna yapılacak yapı ve tesislere ait projelerin Anıtlar Kurulundan onaylanması zorunludur.

Konuyla ilgili Balıkesir Büyük Şehir Belediyemizde Bandırma Belediyesi tarafından yapılmış herhangi bir başvuru ve belge bulunmamaktadır.

Şifai manada konuyu araştırdığımızda ise; Söz konusu parsele yapılacak yapı ve tesislere ait başvuru, Bandırma Belediyesince yapılmıştır. Anıtlara yapılan başvuru ekinde olan Avan Proje nedeniyle kurul UYGULAMA PROJESİNİ istemiştir. Bandırma Belediyesi uygulama projesini göndermediği için Bursa Anıtlar Kurulu bir karar verememiştir.

Bu arada Balıkesir’e de anıtlar kurulu kurulunca aynı talep bu defa Balıkesir Anıtlar Kuruluna yapılmıştır. Balıkesir Anıtlar Kurulundan bir ekip gelip Cin Çukuru ve etrafını incelemiştir. Yardımcı olacaklarını söylemişler. Bandırma Belediyesi’nden buraya yapacakları uygulama projesini istemişler. Belediye Uygulama Projesini çizdirip veremediği için halen beklemektedir.

Söylendiği gibi anıtlar yüzünden beklemek gibi bir durum söz konusu değildir. Belediye Uygulama Projesini hazırlasa anıtlar Kurulu da sorumluluğunu yerine getirecektir. Netice olarak söz konusu işin beklemesi tamamen BELEDİYENİN PROJE HAZIRLAYAMAMASI ile ilgilidir. Ayrıca Büyükşehir Belediye’nin de herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir.

BANDIRMA GERCEK – Serhat OZAR

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.