AYDIN ÖZEN "BANDIRMA BENİM HAYALİM" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AYDIN ÖZEN “BANDIRMA BENİM HAYALİM”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu baş danışmanı Aydın Özen Bandırma için hazırladığı projelerini Bandırma Gerçek Gazetesi’ne anlattı.

2019 Mart yerel seçim sürecinde AK Parti Bandırma adayı olarak  en çok söz edilen isim olan Aydın Özen ismine Bandırmalılar yabancı değil. Bir proje insanı olarak tanınan ve kolunun altında sürekli Bandırma’nın geleceğine dair projeleriyle dolaşan bir insan olarak tanınan Aydın Özen kurumsal görevleriyle birlikte hep siyasi  gündemde de kalmıştı. 2014 seçimlerinde AK Parti den aday adaylığı sürecinde projeleri ile  gündemdeydi. Bugün itibariyle Bandırma Başkan aday adaylığı sürecinde ismi en başta geçen kişi olarak hedefleri, hayalleri ve olası yeni projeleri üzerine düşüncelerinizi ve duygularını  öğrenmek ve paylaşmak  istedik.

Sayın Aydın Özen; Bandırma AK Parti Başkan adaylığı konusunda ismi geçenlerin başında geliyorsunuz .Bu anlamda Bandırmalı hemşerileriniz sizi bu aşama da tanımak istiyor . Neden Siz ve Bandırma ?

Ben bu coğrafyanın çocuğuyum. İnşaat Mühendisiyim. Yıllarca gerek Ankara da kamu kurumlarında  bakanlıklarda danışman gerekse bölgemizde Balıkesir de yüklendiğim görevlerimde odak noktam hep Bandırma ve Bandırma nın geleceğine yönelik  düşünce misyonu katma değer uğraşı olmuştur. Samimi düşüncelerimi kalbimden geçtiği gibi anlatırım, stratejik politik planlarla  hareket etmeyi sevmiyorum öyle bir amacım olmadı. Kazanımlar sonuçta hepimizin geleceği çocuklarımız  için.  Mutlaka Başkanlık sevdasında olmadım ama gördüm ki ; Türkiye için bölgemiz için çok önemli bir konumda olan Bandırma için bu davaya artık  girmem gerek arkadaşlarımla birlikte tabi, çünkü Bandırma için gönlüyle bakan insanlarız Bandırma geleceği adına  acil harekete geçilmesi gereken makro planda  yatırımları bekliyor ve bunu taktir edersiniz ki  hak ediyor. Başka bir şeye kişisel beklentilere  ihtiyacımız yok şükür. Gerçeği aramak doğruyu uygulamak başka bir şey. Şu anda söz ettiğiniz gibi adayım demekte de bir sakınca görmüyorum. Ama ivedilikle basın karşısına çıkıp algı üretmek gibi bir niyetim olmadı ve olmaz  gücüne güvenen kendine güvenir .

Bandırma da güzel şeyler de oluyor ama bir takım  nedenlerle farkındalık oluşmuyor örneğin Borsa Başkanımız Halit Sezgin le konuştum. Kimse farkında değil ama orada tarih yazılıyor. Bandırma’nın gelecek tarihini oluşturacak kavramlardan biri Borsa’nın akreditasyonudur. Bu başarılmıştır, çok önemlidir. Bu ne demektir henüz çok farkında değil hemşerilerimiz. Bölgemiz aynı zamanda tarım deposu. Türkiye’nin önde gelen Tarım ticaret borsasına sahibiz.  Şu anda hak verirseniz çok ayrıntılı girmek istemiyorum ama yeni dönem yeni şartlarda oluşturacağımız akreditasyonlar yerel ve küresel pazarlar için Borsamız gibi yetki belgesi alınmış  altın kıymetinde. Bandırma için çok farklı bir makro hedeflerimiz var. Marka çok önemli bir değer .Bandırma markası oluşturma yatırımları gelecekte ticari anlamda kritik kazanımlar olacaktır. Bandırma da akreditasyon merkezleri oluşturma adına şimdi açıklamak istemediğim ama hali hazırda  bile müthiş gelişmeler oluyor benim de katkım olduğu için gurur duyduğum gelişmeleri ileri ki süreçte açıklayacağım ve hep birlikte inşallah doğru bir hedefi gerçekleştireceğiz .

Bir siyasi kimlik olarak pek günlük gelişmelere girmiyorsunuz? Kendinizi nasıl anlatacaksınız?

Ben kavga etmeden kimseyle polemiğe girmeden kendimi anlatmak isterim  samimiyetimi ifade ederim gönlüyle bakan insanız ve  tercihimde insan merkezli olmak yatar. Diğerlerini açıklarını bularak kötüleyerek aşağlayarak bir yere varacağımı sanmıyorum.Ben ulaştığım her yerde gönlümle ruhumla pozitif değerlerimle ulaştığıma inandığım için anlaşılacağıma inanıyorum.Samimi insan anlaşılır. Samimiyetten zerre şüphem yok. Tercihimizde insan merkezli bir özgüven var. Bir hafta da olsa her yerigece gündüz dağı taşıdolaşır kendimi anlatırım.Ben bu başarabiliriz Bandırma nın gecikmiş tüm beklentilerini kısa sürede başarabiliriz  diyorum.

Yer verelim değerli hale gelsin. Ticaret erbabı orda kazansın. Üniversitemiz,Tubitak üreticilerimiz hepsi birlikte projelerimizle Bandırma’yı ihya edecek konular için  gayretler sarfedeceğiz. Düzenli tertipli giderseniz aynı anda tavan yapıyorsunuz. Tabi siyasete girdiğimizde oyunun kurallarına göre anlatacaklarımız olacak.Yanlışa yanlış diyeceğiz.

Bandırma için seçim sürecinde hep CHP gündemde.. sizde ise hala sessizlik var ve  isminiz geçiyor,  adaymısınız.?

Gündeme dair değerlendirmelere gelince. Niyetimiz tamam ama bizde takvim olarak 5-12 Kasım da adaylıklar netleşecek. Bizde durum biraz  farklı. Büyükşehir üzerinden yürünmesi gerekiyor. Süreç itibarıyla adaylıklar üzerinden yürümüyor. Ben Büyükşehir Başkanının baş danışmanıyım. Bu benim elimi nazikleşitren bir konu dolayısıyla bazı açıklamalar  için erken ve  iç yapıyla ilgili süreç safhası var ama diğer adaylardandan daha avantajlı olmam da  Teknik olarak fiziki yapı içinde olduğum için dolayısıyla Bandırma için projelerimizi yansıtmak için faaliyete girmem gerektiği için bir adaylık durumu söz konusu oldu. Projelerimin alt safhalarını istikarlı bir şekilde oluşturmaya 98 ‘den beri devam ediyorum zaten.

Bandırma Balıkesir ilişkisinde hep gerginlik vardı ve devam ediyor?

Ben bakarken Bandırma ya ayrı Erdek’e ayrı Edincik ayrı bakmıyorum.  Özellikle Erdek ve Bandıma ikisi birlikte düşünüyorum. Ben genel müdür olduğumda Ulaştırma Bakanlığında Hüseyin Sarı’ yı Dursun Bey’i davet ettim ki akrabam hısımım sayılır bana geri dönmedi. Bir problemin varsa şehre faydalı bir şey sunalım. Benim özel kaygım siyasal değil tabii ki  AK Parti’liyim . Sedat Bey e de kıyı ile bilgileri paylaşıyordum siyasetten bağımsız. Şehre değer katma da sadece ben değil birlikte çalıştığım arkadaşlarımın kentte bilinen önemli şahsiyetlerin projeleri var.  Tophisar’lıyım ben Babam Bandırma’da büyüdü. Özen’lerin en küçüğüyüm. Bandırma da duygu dünyasını harekete geçiren proje üreten ben varım. Şerafettin de de vardır. Cemal abinin döneminde ki yapılan kıyı  projelerinde imza bana aittir. Cemal ağabeyimle hep birlikteydim ve onun katkısı tartışmasızdır.  Ben de o zamanlar Türkiyenin en büyük kurumlarından biri olan  DHL da görevliydim.Ordu Giresun Havaalanı Kanal İstanbul olmak üzere çok sayıdaki projelerin içindeydim. Bandırma Limanı 1963 yılında alanı belirlenmiş krokisi çizilmiştir.Ana mendirekten diğer tarafa kadar liman sahasıdır. Şehrimiz daraldı çocukluğumda neyse aynı alan. Öndekiler yüksek kapalı vizyonsuz projelerle kısıtlandı.Şehri nefes aldıralım. Tatlısu Liman kampı

KAPIDAĞI ŞEHİR 2023 PROJESİ !

Akıllı şehirler Bakanlığın Türkiye de 4 yerde pilot çalışması. Birinci özellik akıllı şehir yeşil şehir geleneksel kültürel yani Safranbolu yu gözünüzün önüne getirin Balıkesire özgü 4 katı geçmeyecek kapalıçarşısıyla birlikte  parametreleri aynı anda yer verilecek. Hacettepe Üniversitesi bizim projemizde çalışıyor. Proje onaylandı adımıza tahsis edildi. Bu amaç dışında bu alan kullanılamayacak. Büyükşehir oarak duble yeni yollarla bağlanacak ayrıca deniz bağlantısıyla karşılıklı hat oluşturulacak.  Ben  sosyo-ekonomik ve kültürel değerlerimizi bir bütün halinde ele alıp,  bu alanda yenilikçi çalışmalar yaparak Bandırmamızı  ülkemizin yükselen değeri haline getirmenin rüyasındayım. Kapıdağı benim için çok önemli . Projelerimizde Kapıdağı Erdek Bandırma bir bütün olarak değerlendiriliyor. Kapıdağı Bandırma nın en önemli bağdaşanıdır. Özellikle Kizikos’la ilgili kısa sürede gerçekleştirilecek projelerim  bölgenin kaderini değiştirecek işlerdir bu kadar ipucu verebilirim. Mevcut alanda ki hava kalitesinin rakibi yok. Toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak vizyonla  şeffaf ve katılımcı bir yönetimle projelerin hızla bitirileceğinden kuşkum yok. Bürokratik kanallardan süreçlerden endişem yok çünkü hepsini iyi biliyorum. Bilgilenmek için ilk önce öğrenmek lazım. Proje farklı bir olaydır. Belediyemizin, her mahallesinde yaşayan bütün gençlerimize sosyal, sportif ve kültürel alt yapı problemini bitirmek için  yıllardır projele üretiyorum.  Kısacası Derdimiz var, heyecanımız var,  Sorumluluğumuz var en önemlisi ise Akhisar olan Aşkımız var. Partimiz  teveccüh gösterir, ilçe teşkilatımız, vekillerimiz , genel merkezimizin vereceği kararla  biz bu göreve hazırız.

Allaha şükür biz hem fikir bakımından hem de proje bakımından çok zenginiz ve bunun için de ben çalışıyorum ve arkadaşlarımla birlikte çalışıyoruz. Biz bu projeleri kendimiz için değil Bandırma’mızın mahallelerinde ve şehir merkezinde yaşayan vatandaşlarımız için hazırladık ve daha da hazırlamaya devam ediyoruz. Bizim proje üretememe gibi, projelerimizin çalınması, başkası tarafından kullanılması gibi bir endişemiz , bir derdimiz, bir sıkıntımız asla yok.

Problemsiz Bandırma için her mimarlık projesi bir hikayedir. Bandırma İskele de bulunan Nikah Salonu ve iskele altın tepsi gibi bekliyor değerlendiremiyoruz. Turizm kenti Erdek te taş gemilerin girmesiyle sıkıntılı hemen çözüm üretiyoruz. Erdek gelir kaybını telafı etmek için yat limanı oluşturuyoruz. Kamyonlar Erdek’e girmeyecek. Edincik altı ro-ro limanı ve serbest bölge projelerimiz ağır bürokrasiye rağmen bitmiş durumda. Kanal Projesi Kizikos Projesi bütünlüğünde Turizm Bakanlığına başvurduk. Çalışmalarımızı  tamamen Büyükşehirle, Üniversitemizle Kültür Tabiat Varlıkları kurulu ki en zor kısmıdır 8 bin dönümde bitmiş durumda. İmar planıyla neyin nerede olduğu belirlediğimiz alanları örneğin park alanları belli  durumda. Üniversitemiz de Arkeoloji ile ilgili bölüm  desteğiyle buraya tayin olmuş değerli hocalarımızla Büyükşehirden çıkarılan ve halihazırda çıkmış  ödeneklerle tarihi değerleri ortaya çıkarıp dünya mirası ve  Efes ‘ten daha önemli bir projeyi hızla bölgemize kazandırmaya başlayacağız. Düzler deniziyle müthiş bir yer düzenlenecek. Deniz piknik sosyal tesisler.

Yüksek gerilim güç laboratuarı projesinden haberiniz yok mesela.  Bandırma’nın önünü açacak en büyük projelerden birisine başlanmak üzere.Enerji Bakanlığında işin bürokratik aşamalarında ben vardım ve Sakarya’da yapılması düşünülen projeyi Bandırma’ya aktardık. Kişisel çabamla Bandırma  Ömerköy yakınlarında kurulacak olan bu proje nin adı Yüksek Gerilim Elektrik Akreditasyon Merkezi. 350 adet sadece Mühendis çalışacak. Dünyada 5 tane daha var. Bu nedir? Best firmamız var mesela trafo üretiyor ama ürettiklerini önce İzmir’e sonra İngiltere’ye gönderiyor orada onaylandıktan sonra akrediatsyondan sonra dünyay satabiliyor. Akreditasyon işte budur. Ve Bandırma bu kadar önemli bir yatırıma inşallah kavuşacak. Bunları niçin anlatıyorum. Kentin kazanımları bekleyerek  olmuyor. Sayın Kafaoğlu ile projelerimiz ben yönetiyorum. Yüzde doksanı Bandırma ile ilgili.

ROTTERDAM !

Rotterdam içi boş projeydi!. Ben Büyükşehir görevime başladığımda öncelikle araştırdım sonuçta sadece film çekimleri ,grafik çalışmalarından başka bir somut girişim göremedim. Sordum soruşturdum maalesef gerekli başvurular bile yapılmamış. Öncelikle akreditasyon merkezleri yapılması lazım.  Liman avantajınin  çok fonksiyel haline gelmesi için fabrika kursunlar istemiyorum ama know- how unu da getirirse ona da hazırız  1500 dönüm dayanıklı tüketim organize sanayi  2200 dönüm metal sanayi ve Gönen Organize sanayi  fabrika çöplüğüne dönüşmek istemiyoruz. Katma değer getirecek gündelik hayatı etkileyecek yatırımlar önceliğimiz .Serbest bölge ile ilgili olarak çalışmamız hızla gidiyor. 500 e yakın firma yer istiyor. Bandırma bu nedenlerle stratejik bir sıçrama aşamasında. Bandırma nın bugün itibariyle sahip olduğu  tüm değerleri için katma değer üretecek projelerimizi dosya olarak hazır. Planlamamızı önden yaptık. Yeni bir Bandırma kuruyoruz ama Erdek le birlikte ortak bir şehir dir asıl hayalimiz. Kyzikos her iki kentin birleşme anahtarı olacak. İşte  hayalimizin en kısa yoldan  çok somut pratiğe dönüşen projelerdir. Rotterdam limanı nereye bağlıdır.Bakın inceleyin. Belediyeye..Ayrıntılara girmiyorum izin verirseniz.

BANDIRMA ULAŞIM

Bandırma’da  ulaşım sorunu  konusunda  hepinizin düşüncesi aynı. Kitlenmiş diyorsunuz.  Doçent arkadaşımla şu anda  birlikte çalışıyoruz. Nerden çıkacaksın, nasıl çözeceksin nasıl nefes alacak diyenler oldu. Ben her yerden çıkarım. Ben mühendisim Mühendislik çözüm üretme sanatıdır. Biraz sabrederseniz nasıl çözeceğimi de ayrıntılarıyla açıklayacağım. Kaynağı da bulurum. Süre ise 3 yıl o da  en fazla. Bugün Genel sekreterliğini yaptığım  Zekai Bey’de  köyden yetişmedir. Aşırı mütevazi bir insandır. Kaprisi olmayan herkesi dinleyen  bir insan.  24 saati hizmete vatandaşa yönelik dolu  bir yaşamı var. İnsanlara adanmış bir hayat. Ve yardımcı olmaya çalışıyorum. Kamu bürokrasi devletin dili bürokrasidir ama işin nasıl yapacağını bilmiyorsan yol alamazsın. Tek tek haftalık olarak bilgi alıyor takip ediyorum. Ne yapabilirizi oturup tartışıyoruz. Ankara da her genel müdürlükte, bakanlıklarda bağlantımız var. Vatandaşları ufuksuz işlerle oyalamak  konsolide etmekle olmaz,  projelerimizle şehrimiz şehir olmaya başlayacak. Parayı herkes kazanır ama arkanda eser bırakmak başka bir şey. Sahillerimizde kirlilik çöp sorunu ben ve arkadaşlarımla birlikte Denizimizin her karışında temizlik için Körfezden gereken çalışmayı yaptık . Henüz kimse farkında değil.  Norveçlilerle işbirliğinde zeytin karasuyu sorununu kesin çözdük. Suyumuzun nimetinin kıymetini bilmiyoruz bileceğiz  bilinçleneceğiz. Ortak akıl üretmeyi her halükarda yaparız. Nitekim ulaşım için tünel projelerimizi karayollarıyla çözeceğim bugün için bitmiş hazırladığım proje değildir ama 3 tane var ayrıntılarına kısmetse  sonra gireriz. Ama Allah nasip ederse gerek Ankara da ki işler için  yatacak bu sorunu ben çözeceğim. Kim olursa da destek  vereceğim. Kılıçlarımız kaldırıp ortak akılla sukünetle çözelim .

ÜNİVERSİTE

Üniversite ile ilişkimiz organik olacak. Örneğin bu yıl ilk çalışmamı yaptım. Üniversitemizde Bandırma ve Çevresiyle ilgili sempozyum yaptık. 43 tane bildiri yayınladık 17 Eylülde yaptık. Seneye farklı bir tarihte yapacağız. Bandırma ve çevresi ile ilgili tarihi çevresel tespitlerimize başladık ve bu süreç değişmeyen bir ekol olacak. Bandırma da yapacağımız projelerde ortak çalışmalarımız Üniversitelerle bağlantılıdır. Üniversite ile birlikte olacak . Konusunda eğitimli kişler çözüm bulma sanatına işlerlik kazandırır. Alt yapı olsun  kanalizasyon olsun her konuda bilgi sahibi olanla entegrasyon şarttır.

Ben çok sevdiğim Bandırma ile ilgili hayallerimle ve dosyalarımda ki projelerimle hazırım. Akkuyu da ki aktif görevimden de Bandırma için ayrıldım. Lojistik merkezlerin dryport larla ve Bandırma entegre edilmesi gerekiyor. Yatırım mantığında reel ihtiyaçlarınöne alınması önemli. Belediye nin yatırım bütçesi 15 milyon gördüğüm kadarıyla. Kaynaklar rasyonel kullanılmalı. Sorunsuz her şeyi çözeriz…

Aydın Özen’in Bandırma ile ilgili daha anlatacak çok projeleri olduğu kuşkusuz. Ancak sohbetimiz  şimdilik  sona erdi. Kendisine başarılar diliyoruz.

BANDIRMA GERÇEK – MEHMET LEVENTOĞLU – SERHAT OZAR –  20-10-2018

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.