"ATATÜRK'E İDAM FERMANI VEREN VAHDETTİN'DİR" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

“ATATÜRK’E İDAM FERMANI VEREN VAHDETTİN’DİR”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Bandırma 15 Temmuz Şehit Ramazan Konuş İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin sahnelediği geçmişten, günümüze Türk devletlerinin anlatıldığı gösteride Atatürk’ü canlandıran öğrencinin “Sultan Vahdettin tarafından Anadolu’ya gönderildim”. Repliği üzerine, CHP Balıkesir Milletvekili Tüm ve Ahmet Akın tepkisiz kalmadı.

Tüm, “ Vahdettin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vatan haini ilan ederek idam fermanı çıkarmış bir padişahtır.”
Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’ya Vahdettin tarafından gönderilmemiş, bizzat uzaklaştırılmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk Adaolu’ya Vahdettin tarafından gönderilmemiş, bizzat uzaklaştırılmıştır, eğer Vahidettin, Milli İradeye saygılı olmuş olsaydı, Kuvay-ı Milliyeyi bozguncu çete, fitne fesat örgütleri olarak görmez di. İngilizler yerine Milli İradeye saygılı olsaydı, Milli İradenin gerçek temsilcisi Meclisi kapatmaz, 23 Nisan 1920 de kurulan TBMM sinin üzerinden henüz 1 ay lık bir zaman geçmişken, yayınladığı Ferman ile Mustafa Kemal ve arkadaşlarının idamına karar vermezdi” dedi
Mehmet Tüm, Parti çalışmaları nedeniyle 22 Nisandan beri Yurt dışında olduğunu dile getirerek ,konudan geç haberdar olduğunu ifade etti.
Kimse durumdan vazife çıkarmasın
Hiç kimsenin, durumdan vazife çıkararak, Vahidettin’i aklamak adına Mustafa Kemal Atatürk’ü küçültemeyeceğini ifade eden Tüm, Vadidettin 600 yıllık bir imparatorluğu batıran ve İngilizlere sığınan bir padişah olarak tarihte ki yerini almıştır.
Mustafa Kemal Atatürk, yeni bir devlet kurmuştur. O devlet , Milli Egemenliğe dayalı, gücünü halktan alan laik demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti devletidir.
Şimdi tarihi ter yüz etmek isteyenler bilmelidir ki, bunu asla başaramayacaklar. Çünkü tarih masa başında yazılabilir ancak Masa başlarında yapılamaz. Kuvayı Milliyenin şehrinde , Mustafa Kemal Atatürk’ü Vahdettin’in emrinde sokma girişimleri, Vahdettin’in kurdurduğu, Kuvayı İnzibatiye anlayışın ürünüdür. Bu en hafif tabirle, tarihimize ve Kuvayı Milliyecilere saygısızlıktır. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur.” Dedi.
Konunun takipçisi olacağını dile getiren Mehmet Tüm, bu etkinliği yapanlar hakkında , soruşturma yapılmasını talep ederek kamu otoritesini göreve çağırdı.

Akın, “SEVR’İ İMZALAYANLARA ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA ROL YAZMAK TARİHİ ÇARPITMAKTIR”

23 Nisan kutlamaları kapsamında Bandırma 15 Temmuz Şehit Ramazan Konuş İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından sergilenen bir piyeste Ulusal Kurtuluş Savaşımıza ilişkin tarihi çarpıtan bir repliğe yer verilmiştir. Bu konuyla ilgili bilgiler basın yayın organlarında yer almıştır.
Ulusal Kurtuluş Savaşımız, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ulusumuzun azim ve kararlılığı ile zafere ulaşmıştır. Ülkemizi işgalcilere teslim eden, sevr anlaşmasını imzalayanlara tarihi gerçeklere aykırı olarak Ulusal Kurtuluş Savaşımızda rol yazmak açık ifadesiyle tarihi çarpıtmaktır. Bu çarpıtmanın bir eğitim kurumunun çatısı altında yapılması ve öğrencilerin buna alet edilmesi kabul edilemez.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Ankara’da Bakan koltuğuna oturan çocuğa konuşmasında kullandığı bir söz nedeniyle soruşturma açan Milli Eğitim Bakanlığından aynı duyarlılığı Bandırma’da sergilenen ve tarihi çarpıtan piyesin sorumluları için de göstermesini bekliyoruz.
Bu çarpıtmaya tepki gösteren Bandırmalı hemşerilerimiz haklılardır. Kuva-yi Milliye’nin şehrinde Kurtuluş Savaşımız gerçeklere sadık kalınarak doğru sunulmalıdır. Konuyu yakından takip edeceğimin bilinmesini isterim.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.