ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ'NDE HZ. MEVLANA İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE HZ. MEVLANA İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Türk ve İslam aleminin en büyük alimlerinden Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vefatının 744’üncü yılı nedeniyle Biga Belediyesi’nce Şeb-i Arus töreni düzenlendi.

Biga Atatürk Kültür Merkezi fuaye salonunda gerçekleşen törende Öğretim Görevlisi Halit Kuşku ve Serkan Bozacı’nın hazırladığı ‘Mevlana öğretisi günümüzde yaşıyor mu?’ ve ‘Mevlevilik kıyafetleri ve enstrümanları’ konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Neyzen Hakan Can Demirci, enstrümental ilahi ve ney dinletisi ile sergiye eşlik etti.

Saat 20:00’de salon programının açılışı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla yapıldı. Ardından açılış konuşmasını Biga Belediye Başkanı İsmail Işık yaptı.

Başkan Işık konuşmasında; “Atatürk Kültür Merkezimizde 1.5 yıldan bu yana vatandaşlarımızı değişik etkinlikler ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bu akşam Şeb-i Arus törenleri için bir araya geldik. Hz. Mevlana 1207 yılında Horasan’da doğdu. Düşünceleri ve felsefesi ise  hala bütün dünyayı etkiliyor.  Doğumunun 800. Yılı olan 2007 yılı Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Mevlana Yılı olarak kabul edildi. Mevlana, bütün dünyada düşünceleri ile yaşamaya devam ediyor. Öyle bir insan ki; ölüm yıl dönümü Şeb- i Arus, yani düğün günü olarak anılıyor. Bütün insanlığa korkunç gelebilecek ölüm gününü düğün olarak kabul etmiş bir insandan bahsediyoruz. Hoşgörü, barış simgesi ve bir din bilgini aynı zamanda Mevlana Celaleddin Rumi. Bu akşam da Mustafa hocamız bizleri bu konuda bilgilendirecek. Sözlerimi Mevlana’nın 7 öğüdü ile tamamlamak istiyorum.

  1. Cömertlik ve yardım etmede (sehavette) akarsu gibi ol.
  2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
  3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
  4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
  5. Tevâzu ve alçak gönüllülükte (mahviyette) toprak gibi ol.
  6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.
  7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” ifadelerini kullandı.

Başkan Işık konuşmasının ardından program Dr. Abdullah Ertaş’ın ‘Aşk Geceleri Mesnevi’ ve Divan-ı Kebir şiir dinletisi ile devam etti. Saat 21:00’de Tasavvuf Vakfı Kurucu Başkanı Mustafa Özbağ’ın Hz. Mevlana ve Aşk temalı konferansı gerçekleşti ve ardından Şeb-i Arus törenleri kapsamında Sema Zikr-i Şerif’i icra edildi. Program duanın ardından ödül töreni ve plaket takdimi ile sona erdi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.