Astımla İlgili Tavsiyeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde yaklaşık her 100 erişkinden 5-7’sinde ve her 100 çocuktan 13-15’inde görülen astımın tedavi edilebilir bir hastalık olduğu araştırmalarca açıklandı.

TÜSAD Astım ve Alerji Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Levent Cem Mutlu tarafından yapılan açıklamada, bu hastalık ile ilgili en çok yöneltilen sorulara yanıt verilirken, tedavinin önemine ve bu süreçte neler yapılması gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulunuldu. Astımın tüm dünyada sık görülen ancak bulaşıcı olmayan kronik hastalıklardan biri olduğunu, verilere göre dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astım hastası bulunduğunu belirten Doç. Dr. Mutlu, ülkemizde ise yaklaşık her 100 erişkinden 5-7’sinde ve her 100 çocuktan da 13-15’inde astım görüldüğünü kaydetti.

Hekim ve hasta işbirliği olmalı

Astımı “tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük” gibi belirtilerle kendini gösteren, kronik bir hava(nefes) yolu hastalığı olarak tanımlayan Mutlu, bu hastalıkla mücadele en önemli faktörün hekim-hasta işbirliği olduğunu ifade etti. Mutlu, astım tedavi sürecine ilişkin şu bilgileri verdi: “Astım hastalığının seyri hastadan hastaya farklı olabildiği gibi, aynı hastada zaman içinde de değişkenlik gösterebiliyor. Astımı kontrol altında tutabilmek için kullanılan ilaçlar ve dozlarında duruma göre değişiklik gerekebiliyor. Hastalarımız bu hastalıkla mücadelede kesinlikle çaresiz ve yalnız olmadıklarını bilsinler. Doktorunuzun bu hastalığın kontrol altında tutulmasında en büyük yardımcınız olduğunu da unutmayın.”

Günlük yaşantınızı engellemesin

Astımın hastanın yaşantısını kısıtladığına dikkat çeken Mutlu, astım tedavisinin hedefini; “hastanın hiç şikayetinin olmaması, günlük kişisel ve mesleğinin gereği olan işleri herhangi bir kısıtlanma olmadan yapabilmesi ve hastalık nedeni ile iş ve okul devamsızlığı yaşamaması” olarak açıkladı. Ülkemizde astım tedavisi için gerekli her tür ilaç ve altyapının bulunduğunu vurgulayan Mutlu, “Astımda ilaçlar yine pek çok kronik hastalıktan farklı olarak inhalasyon (solukla alma) yöntemi ile kullanılmaktadır. Etkin bir tedavi için hastalar ilaçlarını uygun teknikle ve doktorlarının önerdiği dozda kullanmalıdır” dedi.

Her astım aynı değildir

Astımın sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye veya aynı kişide zaman içinde değişkenlik gösterir. Hastalarda şikayetlerin hepsi bir arada olmayabilir. Bazı hastalarda sadece öksürük bazılarında ise hastalar öksürük olmaksızın nefes darlığı olabilir. Bazı durumlarda da, özellikle enfeksiyon varsa tüm yakınmalar bir arada ortaya çıkabilir. Kimi hastalarda yakınmalar sigara dumanı, hava kirliliği, egzersiz, mesleki ajanlar gibi çevresel nedenlerle, kimi hastalarda da alerjen olarak adlandırılan ev tozu akarları, polenler, hayvan deri döküntüleri ve mantar sporları gibi maddelerle tetiklenir. Astımın önemli tiplerinden biri de mesleksel astımdır. İşyerinde bulunan maddelere maruz kalma sonucu ortaya çıkar.

Bunlara dikkat edelim

-Doktor kontrolünde olmalısınız.,

-İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde ve uygun teknikle kullanmalısınız.

-Sigara içmemeli ve içilen yerde durmamalısınız.

-Astımınızı tetikleyen faktörlerin ve alerjenlerin neler olduğunun farkında olup mümkün olduğunca onlardan uzak dururmalısınız.

-Düzenli egzersiz yapmalısınız.

-Grip aşınızı olmalısınız.

-Gerektiğinde hızlı etkili nefes açıcı ilacınızı vakit geçirmeden, nefes yollarınızın tamamen kapanmasını beklemeden kullanmalısınız.

Astım kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Ucuz Bilet Bulmanın 8 Yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Astımla İlgili Tavsiyeler

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x