AŞILI CEVİZ FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÖRNEK VE LİDER BİR KONUMDAYIZ - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

AŞILI CEVİZ FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÖRNEK VE LİDER BİR KONUMDAYIZ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Vali Ersin Yazıcı, ‘16. Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Toplantısı‘ için Bandırma’da.

Bandırma’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca düzenlenen ‘16. Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Toplantısı‘ 29 ilden gelen sektör temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla başladı.

İki gün sürecek toplantının açılışına Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, 29 ilden gelen kurum ve kuruluş müdürleri ile ceviz ve ceviz fidanı yetiştiren çiftçiler katıldı.

BALIKESİR TARIMIN BAŞKENTİ
Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş, çalıştayın açılış konuşmasında Balıkesir’in tarım alanındaki önemine değinirken, “Balıkesir tarımın başkenti, aynı zamanda Türkiye’yi doyuran ildir. Tohumculuk sektöründe de çok önemli bir yere sahiptir. ” dedi.
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Araştırma Daire Başkanı Gökhan Kızılca ise, yaptığı konuşmada, çalıştayın amacının sorunların ortaya konularak çözüm aranması  olduğunu söyledi.
AŞILICEVİZ FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ANAVATANI
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir de üniversite bünyesinde Ziraat Fakültesini faaliyete geçirmek istediklerine değinerek, Bandırma’nın aşılı ceviz fidanı yetiştiriciliği sektöründe anavatanı olduğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir, “Bilinçsiz üretim, yanlış bakım gibi çok farklı aktörlere bağlı olarak ceviz ithal eder duruma gelmişiz. Ziraat Fakültesi henüz faaliyete geçmedi. Ceviz ve diğer zirai ürünler odak noktalı bir fakülte kurmak istiyoruz. Bandırma tarım açısından çok büyük bir potansiyele sahip. Ceviz fidancılığının ilçe ekonomisine katkısına yıllık 25 milyon dolar, bu rakamın önemli bir kısmı da ihracattan. Bu alanda önemli hocalarımızı da üniversitemizde görmek istiyoruz.” diye konuştu.
TÜRKİYE’NİN HEDEFLERİ VAR
Türkiye’nin hedefleri olan bir ülke olduğunu vurgulayan Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı ise, tarım konusunda tablonun çok kötü olmadığına işaret etti. Ceviz konusunda Anadolu’nun uygun koşullara sahip olduğunu hatırlatan Kırcı, “Tarım konusunda önümüze çok kötü bir tablo çıkmıyor. Tarımsal üretim 2016 yılında,116 milyon ton üretim ile 118 milyar liraya ulaşmış. Bizim Anadolu topraklarımız cevizin farklı türlerinin üretilmesini için uygun. Dünyada 4. ceviz üreticisiyiz, ama hala ceviz ithal eden ülkeyiz bu konuda istediğimiz noktada değiliz.” dedi.
BİRLEŞTİRİCİ OLACAĞIZ, SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
Vali Ersin Yazıcı da dünyada artık bütün ürünlerin bir standarda sahip olduğuna işaret ederek, üretimin dünya ve Avrupa standardında yapılması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin ceviz konusunda daha iyi noktalara geleceğini ifade eden Vali Yazıcı, ” Balıkesir olarak birçok üründe önder, örnek ve lider bir konumdayız. Bu şehirde hemen hemen tüm tarım ve hayvansal ürünleri üretiyoruz. Hatta sadece peynirin birkaç yüz çeşidi var. Şunu mutlaka hatırlatmak gerekiyor. Dünya standardında Avrupa standardı üretmek zorundayız. Bu bilinçten asla ayrılmamak gerekiyor. Taviz veremeyeceğimiz tek konu kalite. Artık her şey standardize oldu. Balıkesir çiftçisi bu konuda duyarlı ve bilinçli. Türkiye büyük hedefleri olan ve bu hedeflere koşarak ilerleyen bir ülke. Bakanlıklar, il müdürlükleri vatandaşın emrinde. Birleştirici olacağız, sorunları çözeceğiz. Hele hele bürokratik sorunları asla kabul etmiyorum. Buradaki herkes çiftçimizin emrinde.”dedi. Güncel ceviz fidanı fiyatları hakkında bilgi almak için https://www.cevizfidaniburada.com/ceviz-fidani-fiyatlari.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.